Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Jakie tajemnice kryją pozostałości starych szczecińskich kamienic? To właśnie stara się ustalić grupa specjalistów, która prowadzi tak zwany nadzór archeologiczny na szczecińskim Podzamczu.
Na placu u zbiegu ulic Środowej i Kłodnej archeolodzy i towarzyszący im fascynaci historii przeczesują ruiny dawnych budynków.

- Kamienice zostały zbombardowane w 1944 roku. Od tego czasu nic w tej części praktycznie się nie działo. Każdy z nas chce zobaczyć jak te kamienice szły, jak to faktycznie wyglądało. A nóż-widelec trafimy na coś fajnego - wierzy Dariusz Delorum ze Stowarzyszenia Templum.

- Kopiemy bardziej w stronę Trasy Zamkowej. Trafiamy to, co inni już trafili, czyli piwnice zasypane różnymi gruzami. Znaleźliśmy przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Szczecina; maszynę do szycia, maszynki do mięsa, łyżki, sztućce, talerze... - wylicza Kornel Grabowski ze stowarzyszenia Grupa Historyczno-Eksploracyjna Pomerania.

Teren, na którym trwają prace należy do prywatnej firmy. To ona zleciła nadzór archeologiczny.

Na razie nie wiadomo jakie będzie przeznaczenie placu.
Relacja Jakuba Żelepienia [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty