Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Nowogard. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Nowogard. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy skarbnik Nowogardu wraz ze wspólnikiem, a także władze gminy narazili urząd na straty finansowe? Na to pytanie odpowiedzą śledczy.
1 czerwca wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej w Goleniowie w tej sprawie.

Jak wynika z naszych ustaleń, skarbnik gminy Nowogard Marcin Marchewka - wraz ze wspólnikiem - kupili w przetargu w 2010 roku działkę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych za 10% wartości, czyli za nieco ponad 100 tysięcy złotych. Nieruchomość była przeznaczona na cele rekreacyjno-sportowe.

Kupcy na jej zagospodarowanie mieli 5 lat, ale do dziś tak się nie stało. A zgodnie z przetargiem za niedotrzymanie wskazanych terminów na zagospodarowanie działki, gmina powinna otrzymać ponad 100 tysięcy złotych kary. Czy gmina upomniała się o pieniądze i kara została zapłacona? Tego nie wiadomo, bo skarbnik w rozmowie z reporterem Radia Szczecin zasłonił się nie pamięcią i nie był w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie o nabytą 11 lat temu działkę.

- Musiałbym w takim razie sprawdzić, żeby panu cokolwiek odpowiedzieć, bo nawet nie wiem czy pan mówi o tym numerze działki, czy może z kimś innym mnie pan pomylił. Pyta mnie pan o coś, na co nie jestem w stanie udzielić od razu odpowiedzi. Pytanie pana jest zbyt szczegółowe - mówi Marchewka.

Czy władze gminy na czele z burmistrzem Robertem Czaplą podjęły działania, aby wyegzekwować karę - ponad 100 tysięcy złotych - za nie wywiązanie się z umowy? Takie pytanie skierowaliśmy też do wiceburmistrza Nowogardu Jacka Rafińskiego, który podczas zwolnienia zastępuje burmistrza Roberta Czaple.

Urzędnik zasłaniał się tym, że nie wie, bo pełni swoją funkcje od 3 miesięcy. Choć, jak sam dodał działka przy ul. Kościuszki o której mowa, nie jest do tej pory zagospodarowana.

- Z tego co wiem, w tej chwili nie jest zagospodarowane, znam pobieżnie, ale nie znam szczegółów dotyczących zapłacenia jakiejkolwiek kary. Z tego, co wiem, działki nie kupił skarbnik tylko wspólnik i jeszcze z kimś, jako współwłaściciel. Ci państwo zostali zobowiązani w jakim zakresie i tak dalej. To wszystko będzie w dokumentach - mówił Rafiński.

Zapytaliśmy Marcina Marchewkę, o to czy spotka się z nami i przedstawi swoje stanowisko wraz z dokumentami w sprawie zakupu działki, lecz nie dostaliśmy odpowiedzi na pytanie w tej sprawie
- Pytanie pana jest zbyt szczegółowe - mówi Marchewka.
- To wszystko będzie w dokumentach - mówił Rafiński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty