Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Zdjęcia: Robert Stachnik [Radio Szczecin], montaż: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
O 17, w rocznicę godziny "W", żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i mieszkańcy Szczecina wraz z uczestnikami Powstania Warszawskiego utworzyli przed szczecińską katedrą "kotwicę", znak Polski Walczącej.
Później w katedrze rozpoczęła się Msza Święta, którą w intencji Ojczyzny, zmarłych, poległych i żyjących Powstańców odprawił biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Henryk Wejman.

- To wtedy, w godzinie "W", dzieci i młodzież, żołnierze i osoby cywilne, mieszkańcy Warszawy wypowiedzieli walkę najeźdźcy, aby wyzwolić stolicę spod niemieckiego terroru i przynieść jej wolność i niepodległość - mówił w homilii bp Wejman.

Wspomnieniami tamtych dni podzielili się z naszym reporterem uczestnicy Powstania Warszawskiego: Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" oraz Janina Ostrowska-Kin ps. "Janeczka".

- Dziś wzruszający dzień. Przeżywam go bardzo, Myślę o kolegach, którzy polegli w czasie powstania i o tych wszystkich, którzy przyszli tu dziś - podkreślił pan Zbigniew.

- W tym dniu, 77 lat temu, miałam 18 lat. Byłam sanitariuszką. Dziś mam 95 lat - dodała Janina Ostrowska-Kin ps. "Janeczka".

- To był spontaniczny, ale zaplanowany zryw młodych ludzi. Mieli nadzieję na wolną Polską - stwierdziła prezes Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jolanta Szyłkowska.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk z Niemcami w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 180 tysięcy cywilów.
O wspomnieniach z tamtych dni opowiadali naszemu reporterowi uczestnicy Powstania Warszawskiego: Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" oraz Janina Ostrowska-Kin ps. "Janeczka".
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty