Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Tunel w Świnoujściu przewiercony - ogromna maszyna powoli kończy pracę - w czwartek ten proces obserwował w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda.
Pracy zostało jeszcze na rok. To wtedy będzie można po raz pierwszy w historii pokonać odcinek między wyspami Uznam i Wolin bez konieczności korzystania z promu. Dziś potężny kret o nazwie "Wyspiarka" wydrążył ostatnie metry oraz ułożył betonowe pierścienie i to pod okiem prezydenta Andrzeja Dudy, posłów i samorządowców.

Prezydent zapowiada, że to jeszcze nie koniec wytężonej pracy ekipy. - To niesłychanie ważna przeprawa i dla nas wszystkich to jest bardzo ważny moment. Cieszymy się ogromnie. Ten tunel jest na razie surowy. Jeszcze długa praca, a otwarcia pewnie doczekamy się za rok - powiedział prezydent Duda.

Ten tunel będzie stanowił drogę. Jest niesłychanie ważny przede wszystkim dla mieszkańców, ale także dla odwiedzających Świnoujście. Ułatwi życie, usprawni komunikację, poprawi możliwości zaopatrzeniowe. Niezależnie od pogody będzie zagwarantowana komunikacja. To epokowe wydarzenie. Ogromnie się z tego cieszę i dziękuję z całego serca panu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi i panu ministrowi Markowi Gróbarczykowi. To jest ich wspólne wielkie dzieło - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podziękował także władzom miasta, które partycypowały w kosztach budowy tunelu.

W Świnoujściu trwają ostatnie prace związane z przedostaniem się "Wyspiarki" przez ścianę szczelinową. Choć to ostatnie metry do pokonania, proces przedostawania się na powierzchnię, który właśnie się rozpoczął, będzie długi. Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA tłumaczy, że momentu przewiercenia maszyny nie będzie można zobaczyć. A wszystko przez wodę, którą wypełniono komorę odbiorczą. Płyn ma wyrównać różnice ciśnień, umożliwiając tym samym bezpieczne przejście "Wyspiarki" na powierzchnię.

Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk podkreśla, że budowa tunelu w Świnoujściu jest finalizacją długo oczekiwanego celu: - Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie olbrzymia determinacja miasta. Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju realizujemy te inwestycje, które do tej pory z różnych względów nie mogły zostać zrealizowane.

Po wydrążeniu tunelu i demontażu maszyny, pozostanie wykonanie jezdni, położenie instalacji elektrycznych i okładzin na ścianach.
Relacja Andrzeja Kutysa w Wiadomościach o 15.
Prezydent zapowiada, że to jeszcze nie koniec wytężonej pracy ekipy.
Relacja Andrzeja Kutysa w Wiadomościach o 16.
Mówi prezydent Andrzej Duda.
Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk podkreśla, że budowa tunelu w Świnoujściu jest finalizacją długo oczekiwanego celu.
To niezwykły moment nie tylko dla wyspiarzy, ale całego Pomorza Zachodniego a nawet kraju - mówił podczas spotkania w Świnoujściu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent powiedział, że mieszkańcy Świnoujścia czekali na budowę tunelu od dziesięcioleci.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 9 komentarzy

"....A więc: poznacie ich po ich owocach....."
Co ma do tunelu? BiC ..sorry.. NiC !!!!
Tak, tak... Promy już pływają, stocznie w Szczecinie i Świnoujściu prężnie budują statki, ludzie mieszkają w domach z programu mieszkanie+ oraz jeżdżą polskimi samochodami elektrycznymi. Bo chyba nie chcesz powiedzieć że tym owocem jest tunel w Świnoujściu budowany przy udziale miasta oraz unii europejskiej. Trzeba przypominać że państwo do tej budowy się nie dołożyło?
Włożyć kij w mrowisko.....uwielbiam to:-))). Ach, jaka krzątanina się dzieje... aż ci się procesor w smartfonie zagrzał.
Zapomniałeś jeszcze dodać o pracy do 67 roku życia , kradzieży kasy z ofe oraz że "Piniędzy nie ma i nie będzie".
Pozdrów swoich kolesi co zezłomowali Stocznię....przecież nikt inny tego lepiej nie zrobi.
Echh, szkoda gadać. Moje pokolenie będzie pracować jeszcze dłużej jak do 67 roku życia, w ogóle zastanawiam się czy dostanę jakąś emeryturę, raczej wątpię. A wszystko przez to że politycy mysla o tym co będzie do końca kadencji, potem to może być nawet i potop. Że stocznia było trochę podobnie , każda kolejna władza zostawiała to zgniłe jajo kolejnej aż Unia powiedziała pas i się skończyło, problem był złożony, nie jest to takie proste, aczkolwiek Ty plujesz tylko demagogia, możesz nie zrozumieć prostych argumentów. Rozumiem te wszystkie machlojki PO zostały rozliczone każdy siedzi w więzieniu po wyrokach sądów a obecna władza nic nie ukradła? Tak jest w Twojej głowie?
Dla ścisłości Stocznię rzucił na kolana miller ze swoją czerwoną brygadą.Patrzyłem jak szli Stoczniowcy z transparentami :"Ratujmy Stocznię". Wówczas pomyślałem sobie...parę lat temu krzyczeliście :Precz z komuną!!! , a teraz mówicie do nich Ratujmy Stocznię? Chyba nie tędy droga... To była zemsta czerwonych na Stoczni.Dorżnęli Stocznię koledzy radzia-tego specjalisty od dożynania.
Palnik-magneśnica-kontener-huta. Tak było. Byłem tam i widziałem. Cofnęli Polski Przemysł Stoczniowy o jakieś 200 lat. Teraz elementy statków robi się w Szczecinie i Policach na placu pod chmurką.I to nie Unia powiedzedzała pas ,tylko Niemcy zrobili to rękami Unii. Po co była im konkurencja?Tyle o Stoczni. Teraz pytam:Czy tunel w Świnoujściu to demagogia? Czy ekspresówka do Koszalina i Parłówka to demagogia? Czy wymieniona infrastruktura kolejowa od Szczecina do Zakopanego-za wyjątkiem odcinków gdzie prace jeszcze trwają- to demagogia? Czy gazoport to demagogia? To wszystko, to plucie demagogią? To się dzieje w mojej głowie? To pytam co się dzieje w Twojej??? Ktoś Ci robi skutecznie pumeks z mózgu? Nie pozwól na to.Coś Ci powiem...wyłącz tefauen i fb. Otwórz okno ,zaczerpnij głęboko powietrza i WŁĄCZ SAMODZIELNE MYŚLENIE.Na to nigdy nie jest za późno.
O matko... Ile jadu wyszło w tym poście. Ale od początku- statków nie buduje się już w Europie, tutaj robi się głównie statki specjalne jak np wielkie wycieczkowce, u nas nie ma suwnicy w hali więc na starcie stocznia była przestarzała i potrzebowała albo solidnej przebudowy albo przebranżowienia całego zakładu np na wielkie konstrukcje stalowe, z wielu przyczyn tak się nie stało, dla Twojej wiadomości, również za pierwszej kadencji PiSu ten temat olano i zamieciono pod dywan. Obecnie największe niemieckie stocznie są w rękach Rosjan i w sumie to one już kilka razy upadły, poczytaj o stoczni w Rostocku. Ale demagogia nie pozwala Ci tego zauważyć, jak będziesz chwalił dokonania PiS w regionie to prosze sprawdź kto robił przetarg na S6 do Koszalina i kto uwalił kolejne odcinki 6 lat temu, tak samo mogę napisać że Gazoport to zasługa tylko PO, o kolei może nie zachaczaj bo co Szczecinowi z toru do Zakopanego, jak tam naszej kochanej władzy idzie budowa SKM? Podobnie z tymi emeryturami, cieszysz się z obniżenia wieku ale ile więcej płaci się na ZUS przez ostatnie 6 lat to już pewnie nie wiesz, co? Ogólnie jak czytam Twój post to mam wrażenie że w Polsce są tylko dwie partie i między nimi mam wybierać, jakbyś włączył to myślenie, o czym tak krzyczysz, to zauważysz że polityków jest wielu, nie trzeba zawsze stawiać krzyżyka tam gdzie każą głowne media :) do tej pory ile było programów PiSu? 5 Kaczyńskiego, plan Morawieckiego, Szydło też chyba coś tam miała, jak tam? Udało się coś zrealizować w całości? Mi przede wszystkim nie pasuje obłuda, zakłamanie, nepotyzm i cynizm obecnej władzy która robi wszystko by utrzymać władze a nie stworzyć silna Polskę. Tak naprawdę to cała nasza obecna klasa polityczna jest do wymiany, ci co leżeli na styropianach już są starymi dziadkami którzy ewidentnie zatracili poczucie misji, potrzebujemy zupełnego odświeżenia.
Czytam Twój komentarz i mam wrażenie, że czytam Trybunę Ludu "....statków nie buduje się już w Europie,tutaj robi się głównie statki specjalne....". ".... Gazoport to zasługa tylko PO.....". Oczywiście. "....A Kopernik była kobietą....". Zwyczajny bełkot i zamydlanie. Żadnych konkretnych argumentów. Oprócz tego okrągłe oklepane slogany znakomicie wpisujące się w lewacką narrację tzw. "wolnych mediów". Żenada.Uważam dalszą dyskusję za bezcelową.
No i tak jak myślałem od początku, nic nie zrozumiałeś :) chciałem rzeczowo porozmawiać ale Ty rozumiesz chyba tylko ten bełkot który sam wypisujesz :) Spoko, żyj sobie w swojej bańce, oby Ci tam było dobrze.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty