Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Dokładnie o 5:12, 29 lat temu doszło do jednej z największych katastrof w dziejach polskiej żeglugi handlowej - na wschód od wyspy Rugia zatonął prom Jan Heweliusz.
W piątek, przy pomniku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, który upamiętnia ofiary, modlono się i złożono kwiaty.

- 29 lat temu prom Heweliusz wypłynął, ale nie dopłynął do portu przeznaczenia. Wypływając nie spodziewali się, że tak się zakończy ich życie, dlatego prośmy o zmiłowanie - mówił ksiądz Stanisław Flis.

- Myślę, że wyciągnięto wnioski z tej katastrofy - powiedział, po uroczystości, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk: - Jeszcze nikomu się nie udało stworzyć takiej jednostki, która byłaby w w stu procentach bezpieczna, ale myślę, że ta lekcja została odrobiona. Od tego czasu nie mieliśmy już tego typu tragedii.

O 18 w kościele św. Jana Ewangelisty u szczecińskich pallotynów nad Odrą odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy na Bałtyku.

W katastrofie promu Jan Heweliusz zginęło 55 osób. W tym kierowcy samochodów ciężarowych. W miejscu, gdzie spoczywa wrak, jest boja świetlna z napisem "JH".
- 29 lat temu prom Heweliusz wypłynął, ale nie dopłynął do portu przeznaczenia. Wypływając nie spodziewali się, że tak się zakończy ich życie, dlatego prośmy o zmiłowanie - mówił Gróbarczyk.
- Myślę, że wyciągnięto wnioski z tej katastrofy - powiedział, po uroczystości wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty