Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Odór jest nie do zniesienia, nie możemy nawet otworzyć okien - tak mieszkańcy ościennych miejscowości skarżą się na składowisko odpadów w Łęczycy. Należy ono do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Stargardzie.
Według mieszkańców, zbierane tam śmieci śmierdzą, zanieczyszczane są także wody gruntowe. Jak przekonują: nie chcą likwidacji zakładu, ale zmian, które poprawią jakość powietrza.

- Mamy problem. Nie możemy otworzyć okien, wywietrzyć mieszkań, prania wywiesić, latem zjeść obiadu na tarasach, na naszych podwórkach. Przeważnie, kiedy mamy wysoką wilgotność powietrza, wtedy nasila się ten nieprzyjemny zapach - mówi Martyna Kozińska, sołtys Łęczycy.

Problem dotyczy kilku miejscowości m.in. Łęczyna, Parlino, Stara Dąbrowa i Białuń. Dorota Bilska, sołtys miejscowości Załęcze dodaje, że problem zauważają również kierowcy przejeżdżający obok miejscowości.

- "Jak do Ciebie dojechać? Jest droga Stargard-Nowogard, jest rondo, skręcisz na "142". A to tam, co śmierdzi?" Taki jest odzew bardzo wielu osób. Każdy, kto dojeżdża do pracy, twierdzi, że to jest bardzo uciążliwe - mówi Bilska.

Dodaje, że władze zakładu nie chcą rozmawiać z mieszkańcami na ten temat. Sebastian Szwajlik, prezes zarządu Zakładu Zagospodarowania Odpadów zapewnia, że sytuacja powinna się poprawić, bo od nowego roku zostały wprowadzone zmiany.

- Wszystkie odpady zmieszane, komunalne nie są zagospodarowywane na instalacji komunalnej w Łęczycy, tylko są kierowane do spalarni w Szczecinie. To jest duża sprawa, ponieważ nie ma tej biologii w części zmieszanej, w komunalnej. Od 1 stycznia zmieniamy zagospodarowanie tych odpadów - wyjaśnia Szwajlik.

Prezes zakładu dodaje, że wody gruntowe nie są zanieczyszczane, a wszystkie badania m.in. jakości powietrza są w normie.
Według mieszkańców, zbierane tam śmieci śmierdzą, zanieczyszczane są także wody gruntowe. Jak przekonują: nie chcą likwidacji zakładu, ale zmian, które poprawią jakość powietrza.
Dorota Bilska, sołtys miejscowości Załęcze dodaje, że problem zauważają również kierowcy przejeżdżający obok miejscowości.
Sebastian Szwajlik, prezes zarządu Zakładu Zagospodarowania Odpadów zapewnia, że sytuacja powinna się poprawić, bo od nowego roku zostały wprowadzone zmiany.
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty