Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Koncert pamięci zmarłego przed ponad rokiem Grzegorza Konopczyńskiego, wieloletniego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie oraz inicjatora powołania Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i założyciela Orkiestry Camerata Stargard, przygotowali jego wychowankowie.
W sali widowiskowo-teatralnej Stargardzkiego Centrum Kultury usłyszymy dziś o 17:00 utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Muzycznym wydarzeniem będzie również prapremiera autorskiego koncertu fortepianowego jednego z dawnych uczniów dyrektora - obecnie wykładowcy gdańskiej Akademii Muzycznej.

Muzycy Orkiestry Camerata Stargard wystąpią pod batutą Szymona Wyrzykowskiego, który nie ukrywa, że przygotowano dla słuchaczy wydarzenie muzyczne pełne emocji.

- Mamy zwieńczenie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta czyli Koncert fortepianowy d-moll i do tego nową kompozycję, specjalnie napisaną przez niedawnego ucznia, który zgodził się napisać koncert i sam go zagrać. - mówi Wyrzykowski.

Daniel Ziomko, kompozytor koncertu fortepianowego przyznaje natomiast, że jego premierowe dzieło to najlepszy wyraz muzycznego hołdu.

- Żeby uczcić pamięć, uhonorować postać, jaką był pan Grzegorz i to, co zrobił dla Stargardu. On też jest założycielem tej orkiestry. Druga część jest nawiązaniem do jednego z motywów jazzowych. Finał to też jest nawiązanie do pasji dyrektora, jaką były fugi Jana Sebastiana Bacha, które jako klarnecista i saksofonista wiem, że lubił ćwiczyć w swoim gabinecie na fortepianie. - mówi Ziomko.

Inicjatorzy koncertu z Cameraty Stargard podkreślają, że pomysł zrodził się spontanicznie wśród wychowanków dyrektora, którzy chcą w ten sposób podkreślić jego rolę w rozwoju kultury muzycznej regionu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty