Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Most nad Iną. Fot. Ł. Wójcik /www.stargardzkakolej.pl/
Most nad Iną. Fot. Ł. Wójcik /www.stargardzkakolej.pl/
Zamiast kolejki wąskotorowej - ścieżka rowerowa. Taki projekt znalazł się w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Powiatu Stargardzkiego. Pierwszy odcinek ścieżki wybudowano wzdłuż nasypu nieczynnej kolejki. Na demontaż toru, ocalałego przed złomiarzami, nie zgodził się konserwator zabytków.
Starostwo jeszcze przed końcem kadencji chce przejąć od PKP wszystko, co pozostało z ponad stuletniej kolejki. Nie czekając na podpisanie oficjalnych dokumentów, zdecydowano o włączeniu projektu kolejowo - rowerowej ścieżki turystycznej do programu inwestycji w powiecie.

- W ramach realizowanej inwestycji drogowo – ścieżkowo – kolejowej, zachowaliśmy odcinek podstawowy trasy w taki sposób, że nie wchodzimy ze ścieżką rowerową na torowisko – mówi Waldemar Gil, starosta stargardzki. - Może uda się znaleźć współinwestora przy ścieżce rowerowej, którą budujemy w ramach drogi Stargard – Sowno i zachęcimy go do inwestowania – dodaje Waldemar Gil.

Mariusz Jankowski z Towarzystwa Przyjaciół Stargardu jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, jednak nie ukrywa, że Towarzystwo zabiegało o przywrócenie kursowania kolejki. - Cieszy mnie to, że bliskie finału jest dokończenie uzgodnień z Gminą Dobra, która wyraziła chęć przejęcia pozostałości po kolejce. Być może pozwoli to ją przyszłości reaktywować – mówi Mariusz Jankowski.

Wojewódzki Konserwator Zabytków ma dziś ocenić rozpoczętą budowę ścieżki oraz obejrzeć to, co jeszcze zostało z kolejki. Całość projektu ścieżki rowerowej z zachowaniem odcinków wąskotorówki ze Stargardu do Ińska, wyceniono na 26 mln złotych.
Relacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty