Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

- Szczecin nie ukrywa swojego zadłużenia - tak komentuje dzisiejsze doniesienia "Rzeczpospolitej" skarbnik miejski Stanisław Lipiński. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
- Szczecin nie ukrywa swojego zadłużenia - tak komentuje dzisiejsze doniesienia "Rzeczpospolitej" skarbnik miejski Stanisław Lipiński. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Szczecin wśród 3 polskich miast wojewódzkich z najwyższym ukrytym zadłużeniem - wynika z raportu Instytutu Kościuszkowskiego.
Gorzej jest tylko w Poznaniu, niewiele lepiej w Bydgoszczy. Rzeczywisty dług Szczecina jest większy od oficjalnego aż o 84 procent. Takie informacje podała dziś Rzeczpospolita.

Zadłużenie miast wojewódzkich na koniec roku ma wynieść prawie 20 mld złotych. Jeśli dodamy do tego długi generowane przez spółki, w których samorządy mają udziały, może ono wzrosnąć nawet o 8 mld złotych.

Jak wynika z raportu, samorządy próbują ukryć rzeczywisty stan finansów stosując kreatywną księgowość. Umożliwia im to posiadanie spółek prawa handlowego.

Z tezą nie zgadzają się samorządowcy. Ich zdaniem zadłużenie spółek wynika z ich normalnej działalności, a dodawanie długów nie daje pełnego obrazu o stanie finansów miast.

- Szczecin nie ukrywa swojego zadłużenia - tak komentuje dzisiejsze doniesienia "Rzeczpospolitej" skarbnik miejski Stanisław Lipiński. - Dług miasta w sposób skonsolidowany jest badany po pierwsze przez agencję ratingową, która wydaje pozytywne opinie. Nawet w ostatnich latach dwukrotnie podnosząc rating wiarygodności miasta Szczecina i finansów miasta. Po drugie cały dług spółek jest przeznaczony na inwestycje.

Jak dodaje Lipiński, podobna sytuacja ma miejsce na szczeblu rządowym. - Długi spółek Skarbu Państwa też nie są wliczane do długu, bo nie ma takich ustawowych obowiązków. Nie widzimy w tym nic zdrożnego, że w sposób dopuszczalny przez prawo miasto realizuje inwestycje nie tylko w budżecie, ale i w spółkach np. największa nasza inwestycja wodociągowa - oczyszczalnia ścieków - jest realizowana przez spółkę i cóż w tym złego? - dodaje Lipiński.

Rzeczpospolita podkreśla, że informacje, na podstawie których sporządzono raport są bardzo skąpe. Analizie poddano sprawozdania 140 podmiotów z około 280 działających na rynku. Nie wszystkie publikują tego typu dane lub nie udzielają informacji na swój temat. Ranking dotyczy 2009 roku.

W 2010 roku Szczecin utrzymał swój dotychczasowy rating, czyli ocenę wiarygodności finansowej. Agencja Fitch Ratings wystawiła miastu notę "BBB+" i uznała, że ocena ma stabilną perspektywę. Najlepszą notą jest "AAA", co oznacza najniższe ryzyko dla inwestycji. Według Fitcha, zdolność kredytowa Szczecina jest dobra. Informacja jest aktualizowana co roku.
Relacja Natalii Skawińskiej.
Jak dodaje Lipiński, podobna sytuacja ma miejsce na szczeblu rządowym.
- Szczecin nie ukrywa swojego zadłużenia - tak komentuje dzisiejsze doniesienia "Rzeczpospolitej" skarbnik miejski Stanisław Lipiński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty