Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji » Czas Reakcji 2019

18.10.2019

Otyłość wśród dzieci i młodzieży to zjawisko coraz bardziej powszechne i niepokojące ponieważ wiąże się z wieloma poważnymi schorzeniami. Głównymi winowajcami otyłości są nawyki a te najskuteczniej można zmienić w młodym wieku. Temu ma służyć program "Odważna ósemka". Gościem programu była endokrynolog dr hab. Elżbieta Petriczko, koordynator programu.

Kolejny raz podejmujemy temat Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej i darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów.
Aby korzystać z tego udogodnienia trzeba systematycznie weryfikować swoje dane w jednej z kas Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Po co - pyta nasz słuchacz, skoro i tak wszystkie dane są dostępne dla urzędników. Naszym gościem była Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM.

Kamienica przy ulicy Gdańskiej w Szczecinie nie ma racji bytu. Tak uważają urzędnicy. Dookoła przemysł, dodatkowo bardzo ruchliwa droga. Lepiej budynek sprzedać. Oczywiście trzeba zapewnić lokale ludziom, którzy jeszcze w kamienicy mieszkają. To jest problem - mówił Tomasz Klek, rzecznik miasta do spraw mieszkalnictwa.
Zaprasza Janusz Wilczyński

17.10.2019

Pan Maciej pisze:
Na dworcu kolejowym w Choszcznie, którego właścicielem jest Urząd Miasta i Gminy Choszczno, obecnie trwa remont, z którego się wszyscy cieszymy. Właściciel obiektu pozostawił mieszkańców Choszczna i okolicznych miejscowości bez możliwości dostępu do korzystania z wyremontowanej około 3 lata temu poczekalni dla podróżnych. Obecnie jest już jesień i często wieją silne wiatry, którym zawsze towarzyszą opady deszczu. Dużymi krokami zbliża się już zima. Na peronie drugim i całej stacji trwają remonty torowiska oraz trwa przebudowa prowadzona przez kolej. Ruch pociągów prowadzony jest tylko po jednym torze i pociągi często są opóźnione. Ranne pociągi odjeżdżające z Choszczna w kierunku Szczecina podstawiane są zawsze na ostatnią chwilę. Brak jest możliwości schronienia się w poczekalni przed deszczem, wiatrem i zimnem na przyjazd pociągu. Istnieje możliwość udostępnienia poczekalni dla podróżnych przynajmniej do końca marca 2020 roku, wejście od strony peronu nr jeden. Obecnie w poczekalni jest złożony styropian do ocieplenia budynku, który można złożyć w innym pomieszczeniu. W imieniu własnym i wszystkich podróżnych korzystających z usług przewoźników kolejowych dojeżdżających codziennie do pracy proszę o skuteczną interwencję u burmistrza Choszczna.
Jak informuje burmistrz Choszczna Robert Adamczyk budynek dworca jest placem budowy i nie ma możliwości otworzenia w nim poczekalni.


Słuchacz chwali kierowczynię autobusu linii 76, która po tym jak ze strony silnika pojawiło się zadymienie, kazała pasażerom niezwłocznie opuścić pojazd, a sama pomogła wyjechać z autobusu niepełnosprawnemu na wózku. Okazuje się, że to nie był dym, tylko para wodna. Jaki jest stan autobusów, czy kierowczyni otrzyma nagrodę? Na te tematy rozmowa z prezesem Szczecińskego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica Krzysztofem Putiatyckim.

Czy koty wolno żyjące na terenie Morskiej Stoczni Rementowej Gryfia w Świnoujściu muszą być z zakładu wyrugowane? Rozmowa z dyrektorem świnoujskiej stoczni Leszkiem Gładyszem.


Sejm uchwalił obowiązkowe tworzenie tzw.korytarzy życia oraz jazdy "na suwak" na drogach. Zmiany komentuje redaktor naczelny portalu o bezpieczeństwie BRD24.pl Łukasz Zboralski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

16.10.2019

Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świnoujściu nakazała Morskiej Stoczni Remontowej "usunięcie" m.in. przez zastosowanie preparatu odstraszającego, populacji ok. 50 kotów. Zwierzęta te mieszkają od wielu lat na terenie zakładu. Naszym gościem była prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oddział Szczecin Karolina Winter - Zielińska.

Nasi Słuchacze zgłosili nam kilka problemów związanych z ostatnimi wyborami, m.in. nasz Słuchacz zauważył w spisie wyborców nazwisko swojego zmarłego taty. Naszym gościem była ekspert ds. prawa wyborczego Anna Godzwon.

Co z pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Szczecinie, jaką formę wybrać i lokalizację? Dziś na ten temat obradowała m.in. komisja kultury szczecińskiej Rady Miasta. Naszymi gośćmi byli Prezes szczecińskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP, rzeźbiarz Bohdan Ronin-Walknowski oraz radny klubu Bezpartyjni Maciej Szyszko.
Zaprasza Janusz Wilczyński

15.10.2019

Napisał do nas pan Tomasz: "Często bywam nad stawem Brodowskim i z niepokojem patrzę na postępującą degradację wody - a to za sprawą moczarki. Moczarka jest rośliną bardzo ekspansywną, a po zakończeniu wegetacji opada na dno, gnije zabierając tlen tworząc nowe pokłady osadów. W tej chwili woda przypomina zupę szczawiową. Czyszczenie mechaniczne jest bardzo kosztowne i pracochłonne. Czyszczenie chemiczne nie wchodzi w grę, gdyż zniszczy życie w stawie na kilka lat. Sprawdzonym sposobem a zarazem najtańszym jest zarybienie m.in. amurem i karpiem." Przyjrzymy się sprawie, dziś pracownicy ZUK pojadą na miejsce - zapewniał rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

Mama naszego Słuchacza ma ponad 80 lat i ma problemy z chodzeniem. Chciałaby założyć tzw. profil zaufany, ułatwiający załatwienie wielu urzędowych spraw. Niestety trzeba to zrobić osobiście - mówił Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Drewniane elementy konstrukcyjne niedawno oddanej do użytku wieży widokowej w Nowym Warpnie pękają - alarmuje nasz Słuchacz. Na miejsce przyjedzie ekspert, a obiekt najprawdopodobniej będzie zamknięty. Naszym gościem był burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba.

Trwa czyszczenie szczecińskich chodników z gum do żucia. Czy to skuteczne? Naszym gościem była Hanna Pieczyńska z ZDiTM.

W naszej audycji interwencyjnej powiemy także o inwestycjach realizowanych przez Energopol Szczecin. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

14.10.2019

W audycji powróciliśmy do sprawy rozpoczętej budowy budynku przy ul. Mickiewicza. Naszym gościem była Sylwia Cyza - Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Na Placu Rodła regularnie pojawia się handlujący "z wózka", robi to nielegalnie. Karzemy, sprawy są w sądzie - mówiła rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

Czy wyroby medyczne, takie jak pieluchy czy cewniki można kupować przy pomocy e-recept? Na to pytanie naszego Słuchacza odpowiadała rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur. Jak mówiła - trwają nad tym prace.

Na badanie USG w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie trzeba czekać wiele miesięcy - narzeka nasz Słuchacz. Mamy problem z radiologami, zmarł jeden z naszym kolegów, rocznie wykonujemy aż 40 tys. badań, rozmawiamy w sprawie zatrudnienia lekarzy - rezydentów - tłumaczył kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ZCO dr Mariusz Holicki.
Zaprasza Janusz Wilczyński

11.10.2019

Przy starej dziesiątce na odcinku od Kobylanki do Morzyczyna trwa wycinka drzew - i to wydaje się zdrowych okazów. Drzewa zagrażały bezpieczeństwu, to prace zlecone przez Starostwo Powiatowe w Stargardzie - mówił Marcin Lewicki z Urzędu Gminy w Kobylance

Nasz Słuchacz ma tzw. tablicę indywidualną z napisem Nigga. Wg Miejskiego Słownika Slangu i Mowy Potocznej (https://www.miejski.pl/slowo-Nigga) określenie to ma 3 znaczenia:
"1) Obraźliwy zwrot w relacjach Biały -> Czarny
2) Niekiedy przyjacielski zwrot w relacjach Czarny <-> Czarny
3) j/w w relacjach Biały<->Biały"
Naszym gościem był zastępca BOI w Urzędzie Miasta w Szczecinie Piotr Gonerko.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na budynek przy u. Mickiewicza - od wielu lat to niedokończona budowa. Naszym gościem był przewodniczący Rady Osiedla Pogodno Marian Adamowicz.

Podczas prac ociepleniowych jednego z budynków na ul. Konopnickiej zniszczono ozdobne lwy. Naszymi gośćmi byli Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski oraz Paweł Wierzchowiec ze Stowarzyszenia Pogodniak.

Na przystanku "Jaśminowa - ZUS" cały dzień świecą się światła. - I będą się świecić bez przerwy do poniedziałku, trwają testy - poinformowała nas rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.
Zaprasza Janusz Wilczyński

10.10.2019

Dziecko naszego Słuchacza uczęszcza do II klasy Szkoły Podstawowej nr 35. Jak twierdzi pociecha nigdy nie skorzystała z zajęć wychowania fizycznego na sali gimnastycznej - bo ta jest ciągle zajęta. Naszym gościem była zastępca dyr. placówki Izabela Bartman.

W audycji powróciliśmy do tematu pracy listonoszy. Naszym gościem był przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej Bogumił Nowicki.

Wczoraj zakończyła się dwudniowa konferencja, na której przedstawiono plany rewitalizacji Al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Naszym gościem był architekt miasta Jarosław Bondar.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

09.10.2019

Trwa aukcja wywożenia nieprawidłowo zaparkowanych aut przy ul. Narutowicza. Potwierdziła to w naszej audycji rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Jolanta Wojctach.

W okolicach Jeleniego Stawu jest pełno śmieci - alarmuje nasz Słuchacz, pan Marek. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

Nasz Słuchacz, kibic pogoni Szczecin chciał wyrobić kartę kibica "na zapas": "Przed meczem z Wisłą Kraków udałem się do Fanshopu mieszczącego się na stadionie w celu wyrobienia karty. W odpowiedzi usłyszałem, że nie mogę tego zrobić, bo nie ma w sprzedaży biletów na ten mecz, a tylko wówczas mogę wyrobić kartę. Sytuacja jest dla mnie niezrozumiała, bo z kolei przy zakupie biletu przez internet potrzebny jest numer karty." Naszym gościem był rzecznik klubu Krzysztof Ufland.

A na "deser" prezentujemy filmik pokazujący "nalot" szpaków na winnicę w Smolęcinie, autorstwa naszego wczorajszego gościa prof. ZUT Ireneusza Ochmiana.
Nalot szpaków na winnicę w Smolęcinie, mat. prof. ZUT Ireneusz Ochmian
Zaprasza Janusz Wilczyński

08.10.2019

Nasz Słuchacz narzeka na brud i nieprzyjemną woń dobiegającą z pojemników na odpady "bio". Można zlecić usługę ich mycia, służy do tego specjalny pojazd - mówił prezes MPO Szczecin Karol Walkowiak.

Nasza Słuchaczka z Dębna narzeka na 50 procentowe podwyżki opłat za wywóz śmieci. To konieczność, wzrosły ceny m.in. na składowiskach - mówił burmistrz miasta Grzegorz Kulbicki.

Nasz Słuchacz zauważył na poboczu drogi rannego jelenia - zwierzę miało złamaną nogę. Co robić w takich sytuacjach? Mówił o tym pełniący obowiązki łowczego miejskiego Ryszard Czeraszkiewicz.

Nasza Słuchaczka prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Smolęcinie w pobliżu Kołbaskowa. W pobliżu jest winnica, na której właściciele by odstraszyć ptaki stosują armatki hukowe, strzelanie odbywało się od wczesnych godzin rannych. Sprawa trafiła do sądu. W tym roku mieliśmy "naloty" ptaków, ten sposób odstraszania to była konieczność - mówił prof. ZUT Ireneusz Ochmian.

W audycji powróciliśmy do parkowania przy ul. Narutowicza. Naszym gościem była rzeczniczka szczecińskiej Straży Miejskiej Joanna Wojtach.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

07.10.2019

W audycji powróciliśmy do sprawy używania hukowej armatki przez właścicieli winnicy w Smolęcinie. Na hałas narzeka właścicielka okolicznego gospodarstwa agroturystycznego. Sprawa trafiła do sądu - mówiła rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Policach sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka.

Woda w Trzcińsku - Zdroju była skażona, miejscowy Zakład Komunalny informację o tym przekazał jednak dopiero po miesiącu. Sprawą zajęła się Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gryfinie. 25 czerwca miejska spółka pobrała próbki z 3 ujęć. Wyniki poznała 30 lipca - jak się okazało w wodzie wykryto m.in. rakotwórczy benzoapiren. Informację o tym jednak otrzymaliśmy dopiero po miesiącu - mówiła w audycji Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wioleta Rożko dodała, że pod koniec ub. tygodnia przeprowadzono kolejne badania, które nie wykazały skażenia. Inspektor nie wyklucza złożenia zawiadomienia do Prokuratury z związku z narażeniem życia i zdrowia mieszkańców. Z kolei dyrektor Zakładu Komunalnego Paweł Kuflowski w oświadczeniu zapewnia, że sprawa opóźnienia w publikacji wyników będzie wyjaśniona. Dodał też, że do takiego skażenia doszło po raz pierwszy a próbki mógł zanieczyścić pracownik podczas ich pobierania.
31 października Sąd Rejonowy w Szczecinie rozpatrzy wniosek spółki Energopol Szczecin o restrukturyzację - od tego zależy dalszy los firmy, a także inwestycji, które prowadzi. Wniosek wpłynął na początku sierpnia, jednak dopiero 24 września spółka uzupełniła braki - m.in. wpłaciła 10 tys. złotych zaliczki na poczet kosztów postępowania - tłumaczył w naszej audycji rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Tomasz Szaj. Sędzia Szaj dodał, że sąd powinien podjąć decyzję w ciągu 7-10 dni. Jeżeli wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie będziemy starali się m.in. o kredyty by kontynuować rozpoczęte inwestycje - mówił z kolei rzecznik Energopolu Piotr Żak.

W audycji powróciliśmy do sprawy kupna mieszkania z ukrytymi wadami. Jakie prawa ma nabywca, jak może walczyć "o swoje"? O tym mówił Jakub Turkiewicz z kancelarii QLegal Adwokaci i Radcowie Prawni.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
1234567

FOTOGALERIA

12.08.2019
25.07.2019
05.08.2019
08.08.2019
12.08.2019
03.09.2019
24.09.2019
09.08.2019
06.09.2019
27.08.2019
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.