Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
W audycji powrócimy do sprawy oznakowania szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania. Dziś naszym gościem będzie dyr. wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Szczecinie Paweł Adamczyk.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Na zdjęciu widać interaktywny pomnik jaki powstanie w Szczecinie. Przedstawia on postać filmową, Krzysztofa Jarzynę ze Szczecina. Czy jest to dobra wizytówka i atrakcja turystyczna naszego miasta? Czekamy na telefony pod czujnym numerem 510 777 222 lub mail czasreakcji@radioszczecin.pl

W programie mówimy o przebiegu akcji ratowniczej seniora, który stracił przytomność na Jasnych Błoniach, pomocy udzielili mu przechodnie oraz przejeżdżający obok żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, a także ratownik medyczny. Następnie został przewieziony on do szpitala. O przebiegu i finale pomocy medycznej informują chorąży Milena Duda, rzecznika prasowy Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie oraz Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Wszystkich uczulamy, by nieść pomoc osobom, które zgłaszają złe samopoczucie w miejscu publicznym lub nie wykazują czynności życiowych. Szybka reakcja może uratować ludzkie życie.

O pomyśle zorganizowania w Szczecinie świątecznego targu na Placu Adamowicza i Placu Lotników oraz o zastosowaniu zasad sanitarnych rozmawiamy z dr n. med. Joanną Jursą-Kuleszą, kierownikiem Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej PUM w Szczecinie. Poruszamy również tematy związane z ograniczeniami podczas pandemii, a nasz gość odpowiada na pytania zadawane przez Słuchaczy.

W galerii zamieszczamy zdjęcie, na którym widać dziecko jadące na rowerze za swoim opiekunem. Filip Grega, socjolog ruchu drogowego, Akademia Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy omawia bezpieczne poruszanie się rowerem podczas jazdy z podopiecznym do lat 10. Jakie są przepisy?

Z Michałem Kudawskim z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie poruszamy problem, który jest coraz częstszy - ranne zwierzęta pozostawione przy drodze po zderzeniu z samochodem. Gdzie zgłosić takie zdarzenie? Jak pomóc rannemu zwierzęciu? O tym w audycji.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasza Słuchaczka pani Anita mieszka na parterze ponad 10-pietrowego bloku przy ul. Słowackiego w Stargardzie. Niestety sąsiedzi mieszkający na wyższych pietrach traktują kanalizację jak zsyp. W efekcie dochodzi do zapychania instalacji, a nasza Słuchaczka ma fekalia na podłodze. naszymi gośćmi były pani Anita oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nadzieja w Stargardzie i administrator budynku Barbara Kowaleczko - Wójcik.

Wczoraj w audycji mówiliśmy o wymianie szkodliwego granulatu z nawierzchni boiska "orlik" w Świnoujściu. Dziś sprawdziliśmy czy szczecińskie boiska również doczekają się takiej wymiany. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Kiedyś niósł pomoc innym, teraz sam jej mocno potrzebuje. Szczecińskie szpitale organizują pomoc dla anestezjologa dr Marka Zienkiewicza, który przez ostatnie 10 lat pracował w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach. Dr Marek zachorował na ostrą odmianę białaczki i jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Każdy może mu pomóc, dziś między 9 a 13 na terenie szpitala na Pomorzanach będzie można oddać krew - mówiła w naszej audycji rzeczniczka placówki Bogna Bartkiewcz.

W tym roku nie będzie "Bożonarodzeniowego Jarmarku", będzie natomiast targ. O szczegółach mówiła rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Celina Wołosz.

Już ponad rok windy przy kładce nad ul. Hangarową nie działają. W naszej audycji 5 grudnia 2019 rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński mówił m.in.: "Podejrzewamy, że doszło do pewnego przesunięcia w pionie szybu windowego do samej kładki. Kwestie związane choćby z osiadaniem gruntu i chcemy to zweryfikować. Konstrukcja jest bezpieczna, a Urząd Nadzoru Technicznego wyłączył z użytkowania tylko same windy. Nie ma żadnego problemu w kwestii normalnego użytkowania przystanku." Teraz sprawę przejął ZDiTM - czekamy na komentarz.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasz Słuchacz skarży się, że część autobusów należących do SPA Dąbie nie włącza ogrzewania. Naszym gościem był prezes spółki Włodzimierz Sołtysiak.

Nasza Słuchaczka, pani Ania zwróciła uwagę na to, że obcokrajowcy, którzy przeszli koronawirusa i chcieliby oddać osocze krwi mają z tym problem - konieczne jest wypełnienie długiej i skomplikowanej ankiety: "gdybym umierała pod respiratorem, byłoby mi naprawdę wszystko jedno, czy ozdrowieniec, który dał dla mnie osocze, jest Ukraińcem, Niemcem, Polakiem, Anglikiem... Poza tym osocze i krew są poddawane szczegółowym badaniom w stacji krwiodawstwa. Więc gdzie tu problem?" - pisze pani Ania. Naszym gościem była z-ca dyr. ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie Anna Lipińska.

Piesi na przejściach będą mieli pierwszeństwo nawet tzw. "wchodzący" - to jedna ze zmian ustawy "Prawo o ruchu drogowym", dokument został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów. Naszym gościem był Piotr Czypicki z Koalicji "Piesza Polska".

Świnoujście wymieni nawierzchnię na jednym z "orlików" - granulat z opon samochodów ciężarowych zostanie zastąpiony bardziej "ekologicznym". O szczegółach mówił rzecznik Prezydenta Miasta Jarosław Jaz.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Pan Mirosław, mieszkaniec jednopiętrowego budynku w gminie Chojna ma problem z kominem - sąsiadka z parteru wybiła dziurę w przewodzie, kilka miesięcy temu doszło do pożaru komina. Sprawę badał powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Pan Mirosław była dziś naszym gościem.

Ulica Granitowa od jutra będzie otwarta - o szczegółach mówił rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński. Nasi Słuchacze z kolei zastanawiają się, czy kładziony przy takiej pogodzie asfalt będzie trwały. Na to pytanie odpowiadał dr hab. inż. Paweł Mieczkowski z Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Nasz Słuchacz przeszedł badania przesiewowe na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Miał wynik negatywny, zarówno przeciwciał wczesnych IgM jak i późnych IgG. Wcześniej jednak miał kontakt z osobami chorymi. Co oznaczaja taki ewyniki badań? Jak je interpretować? O tym mówiła .prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

Parkingu przy chociwelce, zaraz za zjazdem z S3 jest wynajęty "driftowcom". Niestety kilka dni temu spłonęły opony, które były tam składowane - służyły m.in. do wyznaczania torów jazdy. Naszym gościem była Irena łucka, członek zarządu Powiatu Stargardzkiego.

O przynoszenie butów apelują organizatorzy pomocy dla osób bezdomnych. - Mam takie hasło "wyskocz z butów", potrzeba przede wszystkim zimowego obuwia męskiego w rozmiarze od 40 do 44 mówił jeden z organizatorów akcji Robert Grabowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasza Słuchaczka zwróciła uwagę na brak płynów do dezynfekcji rąk na terenie placówek pocztowych. Naszym gościem była rzeczniczka Poczty Polskiej S.A. Justyna Siwek.

W audycji powrócimy do wiecznie zajętego przez taksówkarzy parkingu "kiss & ride" przy dworcu Szczecin Główny. Naszym gościem był sierż. szt. Paweł Pankau, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Zapadł kolejny sądowy wyrok związany z nieprawidłowym oznakowaniem szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania - miasto zwróciło naszemu Słuchaczowi 60 groszy za parkowanie przy Wojska Polskiego. Musiało też zapłacić 30 zł kosztów postępowania z odsetkami. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim, który mówił m.in., że decyzja sądu nie będzie mieć wpływu na zasady pracy kontrolerów SPP.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W naszej galerii prezentujemy stan drzew przy Placu Tobruckim, platany zostały wycięte, gdyż stwarzały zagrożenie dla przechodniów oraz kierowców.
Między ulicami Sikorki i Wronią stoją pochylone drzewa, nasza Słuchaczka zgłasza, że ich stan wymaga podcięć pielęgnacyjnych lub usunięcia. Naszym gościem jest Andrzej Kus, rzecznik Miasta ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, który odnosi się do wymienionych spraw.

Jeleni Staw na Kijewie wysycha. Słuchacz przypuszcza, że bez ingerencji odpowiednich służb całkowicie zniknie. Czy zbiornik da się uratować, jeśli tak to w jaki sposób? O stanie jeziora rozmawiamy z Anną Bury z Zakładu Usług Komunalnych.

Dziś Dzień Tramwajarza! Wszystkim szczecińskim motorniczym życzymy bezpieczeństwa oraz punktualności. A z Hanną Pieczyńską rozmawiamy na temat Placu Grunwaldzkiego, który jest słabo oświetlony, co stanowi zagrożenie dla niewidocznych pieszych. A także zadajemy podstawowe pytanie; co z zakupionymi w ostatnich miesiącach sieciówkami komunikacji miejskiej? - wiele osób pracuje zdalnie oraz porusza się prywatnymi środkami transportu, w obawie przed zarażeniem się koronawirusem.

Bezrzecze ma problem z siecią od operatorów Orange i T-Mobile. Przyczyną jest wyłączona stacja bazowa wspólna dla tych dwóch podmiotów. Kiedy zasięg wróci do mieszkańców Bezrzecza? O to pytamy Konrada Mroza, rzecznika prasowego sieci T-mobile.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Ściana Bramy Królewskiej jest popękana, ponadto na jej dachu wyrosło drzewo - alarmuje nasz Słuchacz. Kto odpowiada za stan zabytku? Czy tego typu obiekty są regularnie kontrolowane? Naszym gościem była Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

To temat stary prawie jak "Czas Reakcji" - parking "kiss&ride" jest wiecznie zajęty przez taksówkarzy - mimo, że można tam stać do 1 minuty. Dziś naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach. Do sprawy odniesie się też w czwartek przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Sezon grzewczy w pełni - czy w tym roku również nad Szczecinem będą loty kontrolne "antysmogowego" drona? Naszym gościem była Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

W sklepie jednej z sieci zainstalowano butelkomat - czy to sensowne rozwiązanie? Naszym gościem był Piotr Kardaś Związku Pracodawców "Polskie Szkło".

W audycji powróciliśmy tez do wczorajszego tematu ogrzewania na ulicy Kalinowej - naszym gościem była ponownie Danuta Misztal z SEC.

Nasza Słuchaczka jechała autobusem linii nr 67, nie było zbyt przyjemnie - z otwartej klapy w podłodze wydobywały się spaliny. Kierownik ds. eksploatacji w SPA Klonowica Jacek Remiszewski obiecał interwencję.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nad ranem wybuchł pożar w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, w wyniku którego zginęły dwie osoby. Najprawdopodobniej przyczyną był papieros zapalony na terenie kliniki. O zdarzeniu mówi prof. Kazimierz Ciechanowski, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii Chorób Wewnętrznych PUM.

Sezon grzewczy na ulicy Kalinowej od lat objawia się brakiem ciepłej wody. Na ten temat wypowiada się Danuta Misztal ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, z którą rozmawiamy również o sposobie naliczania i pomiaru zużywanej wody.

"Prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy to jest 1:20 000, czyli musi być 20 tysięcy osób zarejestrowanych, żeby znalazł się ten jeden zgodny dawca, natomiast w przypadku rzadkiego genotypu może to być nawet jeden do miliona" - informuje Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS, która mówi o sytuacji 8-letniego Jasia z Gryfic, chorującego na białaczkę, a także wyjaśnia funkcjonowanie Fundacji. Co zrobić gdy jesteśmy zarejestrowani w bazie dawców, a nasze dane kontaktowe uległy zmianie? Ile czasu są przechowywane próbki DNA? Czy to, że Fundacja powstała w Niemczech powoduje, że chorzy na białaczkę z tego kraju w pierwszej kolejności mają przeszczepiany szpik kostny?- o tym w programie.

Zachęcamy do pomagania chorym i zostania dawcą szpiku. Można zarejestrować się w bazie dawców pod linkiem: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca .
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasza Słuchaczka ze Stargardu od kilku tygodni nie może kupić szczepionki przeciwko grypie. Niestety szczepionki nie ma w hurtowniach - te pesymistyczne informacje przekazał prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Wojciech Chmielak.

"Latarnia morska w Niechorzu jest uszkodzona, po prostu nie świeci" - informuje nasz Słuchacz. Naszym gościem był zastępca dyrektora ds. Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie Zenon Kozłowski.

W audycji powróciliśmy do sprawy pani Ani, która mieszka w kamienicy przy ul. Kordeckiego - sąsiad podczas remontu uszkodził ścianę działową i nasza Słuchaczka ma po swojej części ściany sporą dziurę. Od kilku tygodni. Pani Ania była dziś naszym gościem - uszkodzenia obejrzeli przedstawiciele m.in. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Nasza stała Słuchaczka i jednocześnie zapalona czytelniczka zastanawia się, czy Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie nie mogłaby dostarczać książek (tak jak dzieje się to w innych miastach) do paczkomatów/książkomatów albo po prostu po wcześniejszym uzgodnieniu wydawać czytelnikom. Naszym gościem był dyr. Miejskiej Biblioteki Krzysztof Marcinowski.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę, że pary które obchodzą "złote gody" muszą o same się dopominać o uhonorowanie przez Prezydenta Szczecina - nie ma np. programu, który "wyłapuje" takie osoby. Naszym gościem był dyr. Urzędu Stanu Cywilnego Karol Lipiński.
1234567