Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do wczorajszego zdarzenia na pętli Turkusowa - autobus staranował zaparkowane auto i wjechał na trawnik. Naszym gościem był prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie” Włodzimierz Sołtysiak. Jak mówił hamulce w autobusie były sprawne, a kierowca najprawdopodobniej pomylił pedał hamulca z pedałem gazu.

Ulice Modra i Koralowa od wielu lat nie były remontowane, a to główna droga dojazdowa m.in. na Bezrzecze. Dziury i wyrwy to codzienność dla kierowców. Miasto Szczecin oraz powiat policki szykują się do długo oczekiwanego remontu. Naszymi gośćmi byli naczelnik Wydziału Dróg Publicznych w Starostwie Powiatowym w Policach Magdalena Sochanowska oraz rzecznik spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie Piotr Zieliński. niestety jak się okazuje - powiat nie ma pieniędzy na swój ok. 400 metrowy odcinek ul. Koralowej.

Nas Słuchacz zastanawia się, co dalej z terenem przy teatrze Kana. Będzie tam realizowany projekt "Łąka Kany 2.0". Prace powinny zacząć się jeszcze w tym miesiącu - mówił dyrektor Ośrodka Teatralnego Kana Dariusz Mikuła.

Sezon letni tuż tuż - czy zejście na plażę w Świętouściu na wyspie Wolin będzie dostępne? Naszym gościem był dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego dr Piotr Daniszewski. Jak mówił - prace przy odbudowie powinny zakończyć się w połowie czerwca.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Zaszczep się na majówkę - tak brzmiało hasło akcji szczepionkowej. Osoby powyżej 30 roku życia mogły przyjąć jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Miało to na celu przyspieszenie zbiorowej odporności przeciw COVID-19. Pojawiają się jednak pytania i kontrowersje. Czy osoby czekające w kolejkach zostaną pozbawione możliwości zaszczepienia się tą szczepionką? O majówkowej akcji szczepień rozmawiamy z Justyną Łyjak, pełnomocniczką wojewody ds. szczepień.

Po poprzedniej audycji pojawiło się wiele pytań dotyczących Strefy Płatnego Parkowania oraz nowych parkomatów. Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne przekazuje również dobrą wiadomość związaną z parkowaniem w różnych strefach.

Pani Katarzyna zainteresowała nas tematem wstrzymania odwiedzin w zakładach karnych. Kontakt osadzonych z rodzinami ogranicza się jedynie do 15-minutowej rozmowy telefonicznej lub przez komunikator Skype. O tym problemie rozmawiamy z dr Anetą Domżalską z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz z prezeską Ośrodka Pomocy Penitencjarnej Tulipan w Szczecinie Moniką Skrzetuską.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Świdwie jest w opłakanych stanie - naszym gościem był Marcin Siedlecki p.o. zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie Regionalny Konserwator Przyrody.

Nasza Słuchaczka, pani Karolina Niepsuj walczy o drzewa przy ul. Głowackiego - developer część z nich wyciął, część uszkodził. Pani Karolina była naszym gościem. Jak się okazuje w tej sprawie Urząd Miasta oraz Urząd Marszałkowski wszczęli postępowania.

Mamy sporo wątpliwości nt. prawidłowego oznakowania nowych miejsc parkingowych w SPP. Naszym gościem był Szymon Zieliński ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze.

Śmieci na parkingu przy ul. Kablowej to niestety stały widok... Interwencje zapowiedziała rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Napisał do nas pan Robert w sprawie bałaganu przy targowisku Turzyn: "zaczął się maj, a sytuacja jest niezmienna. Menele zorganizowali sobie materac i przenieśli się na drugą stronę drzewa - bliżej płotu, Turzynu". Tu również będzie interwencja - zapowiedziała Joanna Wojtach.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę, że na nowych parkomatach nie ma informacji o tym w jakie dni i w jakich godzinach trzeba płacić. My też jej nie znaleźliśmy..
Zaprasza Janusz Wilczyński
5 maja w hali przy ul. Sowińskiego w Szczecinie rusza Punkt Szczepień Powszechnych.. A po co tyle krzesełek? :) Naszym gościem była pełnomocniczka Wojewody Zachodniopomorskiego ds. szczepień, zastępca dyr. wydz. zdrowia i polityki społecznej w ZUW Justyna Łyjak.

W audycji powróciliśmy do nowego trendu - przerabiania dużych mieszkań w kilka kawalerek. Nasz Słuchacz zastanawia się też, dlaczego w akcie notarialnym jest wpisany zarządca. To nic groźnego, standardowe działanie, zarządce można zmienić - przekonywał ekspert rynku nieruchomości Przemysław Wojnarowski.

Nowa, większa, ale i droższa strefa płatnego parkowania działa w Szczecinie od miesiąca. W wielu miejscach ZDiTM uzupełnia oznakowanie, m.in. na ul. Śmiałego i Pocztowej. Czy jest ono prawidłowe, czy nie powinno być poprzecznych linii oznaczających konkretne miejsce - zastanawiają się nasi Słuchacze. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim. Nasz gość poinformował też, że po raz kolejny opóźni się termin uruchomienia czwartek generacji Szczecińskiego Roweru Miejskiego.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Świdwie jest od kilkunastu miesięcy zamknięty dla zwiedzających. Powód to zły stan techniczny. Wielu mieszkańców i turystów jest zawiedzionych. Czy obiekt doczeka się remontu? Naszym gościem była radna Gminy Dobra Katarzyna Ciurzyńska.

To prawdziwe piwne żniwa - dziś i jutro co najmniej trzy sieci sprzedają piwa w obniżonych cenach - jedna ma 4 w cenie 3, inna 8 w cenie 4 inna z kolei aż 24 w cenie 12. Naszym gościem był psychiatra i internista Marek Juraszek.

Od kilku dni nasi Słuchacze sygnalizują, że w Świnoujściu są problemy z oznakowaniem kierującym na promy - m.in. nawigacja google kieruje na prom w centrum, mimo, ze jest on tylko dla mieszkańców miasta. Naszym gościem był rzecznik Prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz.

Temat miejsc do parkowania na terenie nowych osiedli to temat rzeka. Podstawowe pytanie jednak brzmi - parkowania Czy w Szczecinie developer jest zobowiązany do budowy parkingów? Jest taka uchwała - zapewniała Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

W Ostrowicach żyje udomowiony bocian. Ptak trzy raz dziennie odwiedza okolice sklepu, mieszkańcy wtedy przynoszą mu jedzenie, m.in. mięsne podroby. Naszym gościem był kierownik Referatu Promocji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Drawsku Pomorskim Marcin Łukasz.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Słuchacz Jacek przesłał zdjęcia studzienek wbudowanych na linii krawężnika na odcinku między Rondem Olimpijczyków a Rondem Olszewskiego. Czy jest to kolejna budowlana fuszerka? O to pytamy Hannę Pieczyńską, rzeczniczkę ZDiTM, poruszymy również temat zanieczyszczonego przejścia podziemnego przy ulicy Wszystkich Świętych.

Wiele mieszkań zostaje podzielonych na kilka mniejszych kawalerek. W ten sposób mamy do czynienia z tak zwaną patodeweloperką, kiedy to w budynku przybywa mieszkańców, wynajmujących niewielkie przestrzenie. Z Wojciechem Kłodzińskim z firmy Rentumi rozmawiamy na temat utrzymującego się trendu oraz o konsekwencjach, jakie wiążą się z ingerencją metrażową.

W audycji przenosimy się do Alt Buchholz, inaczej Starego Bukowa. Między innymi na tym tym terenie miasto zezwoliło na budowę w ramach Studium, dotyczącego niemal całego Szczecina. Przeciw tym planom występują obrońcy przyrodniczych i zabytkowych zasobów tego miejsca. Sprawę poruszamy w rozmowie z dwoma stronami; Arturem Krzyżańskim, pomysłodawcą Szczecińskiego Szlaku Widokowego po północnych osiedlach miasta oraz Arturem Ratuszyńskim, reprezentującym Urząd Miasta Szczecin.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Dobra wiadomość dla kierowców jeżdżących drogą Ustowo - Kurów - będą pieniądze na remont. O szczegółach mówiła naczelnik Wydziału Dróg Publicznych w Starostwie Powiatowym w Policach Magdalena Sochanowska.

Walka o miejsca parkingowe na Osiedlu Polonia w Szczecinie. Część mieszkańców wzywa Straż Miejską do nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Wcześniej było dobrze i nagle pojawiły się zakazy - tłumaczą kierowcy, którzy nie mają gdzie zostawić swoich aut. Deweloper - firma "Siemaszko" tłumaczy w piśmie do lokatorów, że "działa na wniosek i zgłoszenia mieszkańców". Naszymi gośćmi były rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie oraz adwokat specjalizująca się w sprawach mieszkaniowych Monika Plisecka - Wajdziak.

Trwa odbudowa promenady w Trzebieży, podpalonej przez dwóch młodych mężczyzn w 2018 roku. Sprawcy zostali skazani w listopadzie ub. roku na 3,5 roku więzienia oraz obowiązek naprawienia szkody w wysokości 2 mln 700 tys. zł. Tymczasem podpalacze nadal widziani są na wolności - informują nasi Słuchacze. Naszym gościem był sędzia Tomasz Szaj, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, który potwierdził, że 8 marca do Sądu wpłynęły odwołania zarówno od oskarżonych jak i prokuratury.

Stała się jasność - oświetlenie trasy Zamkowej zostało uruchomione - o czym informuje nasz Słuchacz, pan Rafał. Dziękujemy za czujność. Jak się okazało podczas remontu północnej nitki Trasy Zamkowej zdemontowano tylko część podświetlenia. Teraz udało się uruchomić to na południowej nitce - widocznej na zdjęciu. O szczegółach mówiła Paulina Łatka z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Trwa malowanie miejsc w nowej strefie płatnego parkowania - pojawiają się wątpliwości, czy to prawidłowe oznakowanie - publikujemy fragment rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Drogowy armagedon dziś rano spotkał kierowców jadących z Prawobrzeża na Lewobrzeże Szczecina. Na remontowanej Estakadzie Pomorskiej doszło do kolizji. Korek sięgał aż ul. Struga. Naszym gościem był rzecznik spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie Piotr Zieliński.

Szczeciński Zakład Usług Komunalnych rozdaje budki dla jerzyków. Naszym gościem był kierownik Wydziału Lasów Miejskich w ZUK Krzysztof Matuszak. Jak mówił nasz gość na chętnych czeka 75 budek lęgowych. Ptak ten to naturalna broń przeciwko komarami i muchom - szacuje się, że potrafi on zjeść dziennie nawet 20 tys. drobnych owadów. By otrzymać budki trzeba zgłosić się do siedziby ZUK-u, decyduje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Krzysztof Matuszak dodał, że jeśli akcja spotka się z zainteresowaniem będzie kontynuowana.

Nasz Słuchacz z Babigoszczy skarży się na budowlany bałagan przy starej "trójce". Wszystko będzie uprzątnięte - zapewniał rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

Trwa odbudowa promenady w Trzebieży, są tez sygnały że jest ona budowana zbyt nisko i będzie ją zalewać woda. Naszym gościem był zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański. Jak zapewniał - w przypadku podnoszenia się poziomu wód np. podczas cofek nie będzie to miało większego wpływu dla spacerujących.
Odbudowa będzie kosztować blisko 3 mln zł. 1 mln 700 tys. udało się uzyskać od ubezpieczyciela, czy pokryje on wszystkie koszty - to się okaże po zakończeniu prac. Starą promenadę podpalili dwaj młodzi mężczyźni w listopadzie 2018 roku. Za ten czyn usłyszeli wyroki po 3,5 roku pozbawienia wolności.

Niespodzianka dla kierowców - na ulicy Niedziałkowskiego wymalowano nowe oznakowanie - wg miasta jest ono prawidłowe i uprawnia do pobierania opłat. jednak wydaje nam się, że jednak jest ono niezgodne z przepisami - cytując: "na mocy noweli rozporządzenia wykonawczego, która weszła w życie w dniu 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami poziomymi: P-18 'stanowisko postojowe' , P-19 – 'linia wyznaczająca pas postojowy', P-20 – 'koperta', P-24 – "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”. (źródło https://prawonadrodze.org.pl/oznakowanie-miejsc-postojowych-w-strefie-platnego-parkowania/). Poniżej publikujemy jak wyglądają znaki P-18, P-19 i P20.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji powróciliśmy do wczoraj poruszonego tematu - pod oknami mieszkania jednej z naszych Słuchaczek od miesiąca parkuje samochód. Auto jest miejscem libacji alkoholowych, trwających do późnych godzin. Naszym gościem był Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Nasi Słuchacze narzekają na działalność poczty w Mierzynie, przesyłki nie dochodzą, brakuje listonoszy. Naszym gościem była rzeczniczka poczty Polskiej Justyna Siwek.

Trwa malowanie miejsc parkingowych - jak to jednak zrobić, gdy w danym miejscu są zaparkowane auta? ZDiTM rozstawia słupki informacyjne, jednak jest na nich napisane, że malowanie odbędzie się w.. listopadzie :) Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Temat palenia na balkonach wciąż "żywy" - naszym gościem był kier. administracyjny Osiedla Piastowskie w SM Wspólny Dąb Mirosław Puc.

Wg najnowszego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina teren przylegający do dawnego folwarku Alt Buchholz, na os. Bukowo ma być przeznaczony pod budowę wielorodzinną. Część mieszkańców protestuje, powstała grupa "Uratujmy Alt Bucholz". Naszym gościem był jeden z inicjatorów akcji Artur Krzyżański.

Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasza Słuchaczka skarży się na to, że nadal w DPS-ach obowiązuje zakaz odwiedzin. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego MOPR Maciej Homis.

Jeden z dużych parkingów przy "chociwelce" stał się nielegalnym wysypiskiem śmieci - od wielu tygodni leżą tam m.in. odpady budowlane, części samochodowe. Starostwo wspólnie z motocyklistami postanowili razem zadziałać i sprzątnąć teren. Naszym gościem był członek zarządu Starostwa Powiatowego w Goleniowie Zaborowski.

Pod oknami jednej z mieszkanek centrum zaparkował samochód. Auto stało się miejscem spożywania alkoholu, policja była dziś na miejscu, ale nie było żadnej interwencji. Wyjaśniamy sprawę. W audycji relacja naszej Słuchaczki.

Temat palenia na balkonach wciąż wywołuje sporo emocji i komentarzy. Okazuje się, że nie ma podstaw prawnych by takie ograniczenia wprowadzić. Naszym gościem był zastępca prezesa ds. eksploatacji w SM Dąb Marek Nielek.

Dlaczego w systemie Mobilet nie można "wykupić" bezpłatnych 15 minut parkowania? Jak się okazuje ciężko zgrać systemy, do tego dochodzi sprawa tzw. opłaty manipulacyjnej, którą od każdej operacji pobiera aplikacja. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.
1234567