Szczecin Berlin Kopenhaga
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecin Berlin Kopenhaga
Pogranicze 30.12.2012
Dobry czy zły? O tym jaki był ten rok dla polsko-niemieckiego pogranicza rozmawiamy w ostatnim programie. Zapraszają Joanna Skonieczna i Martin Hanf.
Co zmieniło się na pograniczu 5 lat po wejściu Polski do strefy Schengen? O tym przede wszystkim rozmawiamy w ostatnim programie. Schengen to jednak nie jedyny temat. Sporo miejsca poświęcamy także niemieckim zwyczajom świątecznym. Zapraszamy
W ostatnim programie rozmawiamy m.in o:
- jarmarkach bożonarodzeniowych po obu stronach granicy,
- o kartce do przyszłości,
- polsko-niemieckiej konferencji naukowej na temat in vitro, która odbyła
się w Szczecinie.
Jak zmniejszyć ilość wypadków drogowych w Polsce? O szwedzkim programie "Wizja zero"
w relacji Marka Borowca. W programie także o "Mikołajkach wielokulturowych" w Trzebiatowie. Zapraszamy Joanna Skonieczna i Martin Hanf.
Gospodarny Niemiec i niepunktualny Polak? O stereotypach na pograniczu rozmawiamy z Manfredem Mackiem z Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej (Deutsches Polen Institut) w Darmstadt. W programie także o lekcjach języka polskiego w szkole w Gartz.
Udziec jagnięcy w ziołach z krokietami, nadziewane ogórki, placek pomidorowo-jajeczny oraz oczywiście bigos i pierogi – przepisy na te i inne dania znalazły się w polsko-niemieckiej książce kucharskiej wydanej przez centrum seniorów z Oranienburga na północ od Berlina. O tym, że gotowanie może łączyć, Monika Stefanek rozmawiała z inicjatorami wydania książki.
W magazynie także o przygodach obcokrajowców na szczecińskim dworcu PKP. Jak kupić bilet nie znając polskiego? Miał być nowy system i jest... tylko efektów jeszcze ciągle nie ma.
W Niemczech, zwłaszcza w Berlinie, wciąż w zastraszającym tempie rośnie liczba bezdomnych pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Najwięcej na ulicach Berlina jest bezdomnych Polaków. Mimo wysiłków organizacji pomocowych, trudno im pomóc – większość potrzebujących nie zna języka niemieckiego, nie wiedzą dokąd zwrócić się o wsparcie. W czwartek w stolicy Niemiec ruszył nowy projekt pod nazwą „Aniołowie chroniący przed mrozem”. Na początek trzech młodych, wykwalifikowanych pracowników socjalnych, znających języki polski, rosyjski oraz litewski i łotewski, będzie odwiedzać w mieście wszystkie te miejsca, gdzie nocują bezdomni i oferować im pomoc w ich języku ojczystym. Relacja Moniki Stefanek.

Organizacja GEBEWO prosi o kontakt noclegownie i instytucje ze Szczecina zajmujące się pomocą bezdomnym o kontakt w celu wymiany doświadczeń. Kontaktować można się w języku polskim np. przez stronę akcji na Facebooku, wpisując Frostschutzengel.
Legendy, wielcy bohaterowie i ulubione postaci z bajek - to część testu z wiedzy o Polsce, który 11 listopada rozwiązywał Martin Hanf. Jak poszło? Można się przekonać słuchając ostatniej audycji "Pogranicze". Zapraszamy
1234567