Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Szczecinie. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Symbole Światowych Dni Młodzieży w Szczecinie. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują m.in. po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
W niedzielnych uroczystościach wzięło udział kilkaset osób.

- Przyszliśmy tutaj całą rodziną. Chcemy zaznaczyć, że cały czas jesteśmy młodzi i że święta młodych są dla nas bardzo ważne - mówił jeden z mieszkańców.

- Młodzież przygotowywała się do tych uroczystości. Na lekcjach katechezy mówiliśmy m.in. o historii tych symboli oraz o tym jakie niosą ze sobą przesłanie - podkreślał ks. Grzegorz Adamski z parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie i wyjaśniał. - Krzyż jest wpisany w całe życie chrześcijanina. Jest obecny od narodzin, momentu chrztu aż do śmierci.

- Wybieramy się na Światowe Dni Młodzieży. Jedziemy wspólnie z wolontariuszami z mojej świetlicy oraz z uczniami z Liceum nr 13 oraz Gimnazjum nr 16 - dodała jedna z mieszkanek.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka rozpoczną się 26 lipca w Krakowie, a symbole ŚDM pozostaną w Szczecinie do poniedziałku. Jeszcze w niedzielę będą na wieczornych mszach studenckich u dominikanów (o godz. 19) i chrystusowców (o godz. 20). W następną sobotę Krzyż i Ikona Matki Bożej trafią do sąsiedniej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata.

W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:39 Rekolekcje na dwóch kółkach, czyli rowerem na Jasną Górę To już ostatni moment, żeby zapisać się na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-07-02, godz. 10:10 Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina. » więcej 2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej 2021-06-03, godz. 17:45 "Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało" Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez… » więcej 2021-06-03, godz. 09:47 "Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary" Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku. » więcej 2021-05-26, godz. 14:41 Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA] Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę? Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych. » więcej
53545556575859