Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Orszak Trzech Króli w Szczecinie, 2016 rok. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Orszak Trzech Króli w Szczecinie, 2016 rok. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Chrześcijanie zachodni obchodzą 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. Dzień ten w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do narodzonego Jezusa z darami.
- To pierwsze wydarzenie po Narodzeniu Chrystusa, kiedy spoza granic Judei i Betlejem przychodzą ważni ludzie w poszukiwaniu wyjątkowej osoby; którzy odczytali w znakach, że urodził się ktoś wyjątkowy. Chcą mu oddać swoją cześć - mówi siostra Gracjana ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

Imiona mędrców pojawiły się w VIII wieku. Kacper, Melchior i Baltazar to jednak imiona przypadkowe, nie potwierdzone żadnym faktem historycznym. Pierwsze litery imion mędrców wypisujemy na drzwiach kredą poświęconą w kościele. Ten skrót jednak można też interpretować inaczej.

- Kiedy widzimy litery CMB to z języka łacińskiego tłumaczymy Christus Mansionem Benedicat, co oznacza Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Obie te formy (także KMB - przyp. red) pisane są dobre i są znakiem na naszych drzwiach, że mieszkają tu chrześcijanie, którzy wyznają Jezusa Chrystusa - podkreśla s. Gracjana.

Dla katolików to dzień, w którym mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. O 9 w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczył mszy św. za mieszkających w Szczecinie obcokrajowców i ich rodziny. O 12 ulicami Szczecina przejdzie VIII Szczeciński Orszak Trzech Króli. Pochód przejdzie z Placu Armii Krajowej i będzie zmierzać Al. Papieża Jana Pawła II na Plac Lotników.

Wcześniej w południe na Placu Armii Krajowej odmówiony zostanie Anioł Pański, po nim przed magistrat przyjdą Trzej Mędrcy. Kacper, Melchior i Baltazar niosąc dary do betlejemskiej szopy, poprowadzą cały orszak. Po drodze jego uczestnicy obejrzą sceny z jasełek. Wszyscy chętni otrzymają też korony i śpiewniki kolęd. Na Placu Lotników Trzej Królowie złożą dary nowo narodzonemu Jezusowi, w zbudowanej tam stajence. Później trwać będzie rodzinne kolędowanie.

W naszym regionie orszaki przejdą także ulicami m.in. Polic, Goleniowa, Stargardu, Gryfina czy Drawska Pomorskiego. Szczeciński orszak będziemy relacjonowali w Wiadomościach Radia Szczecin, powiemy o nim też w programie "Świat Jest Piękny", po godzinie 12.

6 stycznia wypada również Wigilia Bożego Narodzenia u chrześcijan wschodnich. Świętują prawosławni i grekokatolicy.
Mówi siostra Gracjana ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
Imiona mędrców pojawiły się w VIII wieku. Kacper, Melchior i Baltazar to jednak imiona przypadkowe, nie potwierdzone żadnym faktem historycznym. Pierwsze litery imion mędrców wypisujemy na drzwiach kredą poświęconą w kościele. Ten skrót jednak można też i
Relacja Dawida Siwka.

Zobacz także

2020-04-12, godz. 13:55 Jerozolima: Wielkanoc w Bożym Grobie Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. » więcej 2020-04-12, godz. 11:16 Niedziela Wielkanocna. Transmisja mszy świętej na antenie Radia Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie. W Wielkanoc, w samo południe, będziemy transmitować mszę świętą. » więcej 2020-04-12, godz. 08:50 Dziś katolicy świętują Wielkanoc W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc. » więcej 2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy". » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej 2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej
80818283848586