Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin.
Chrystus napełnia nas swoją obecnością. Przyjdzie mimo zamkniętych drzwi(...)oczekuje naszych otwartych serc - kontynuował kapłan podczas homilii w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Gdy człowiek pokłada nadzieję w tym, co jest ludzkie i przemijające, wtedy przegrywa. Taka nadzieja zawodzi. Taka nadzieja jest związana z postępem, z ufnością w ludzki rozum, w ludzką wolność. Zobaczmy jak w jednej chwili taka nadzieja upadła - podkreślał ks. Andrzej Łysy. - Wydaje się, że żyjemy w czasie, kiedy nad wszystkim potrafimy zapanować. Kiedy wszystko potrafimy wyjaśnić swoim ludzkim rozumem. A tu nagle nie ma rozwiązania, bezwładnie rozłożone ręce i mówimy "nie damy rady".

Jesteśmy ludźmi wolnymi i wszystko się nam należy, wszystko możemy i nagle jesteśmy uwięzieni - mówił w homilii kapłan. - Wtedy dopiero zaczynamy doceniać wolność. Wolność to w pewnym momencie nie tylko to, co jest na zewnątrz, ale to, co jest w nas.

Duszpasterz wskazywał, że "nadzieja i zaufanie to nie dyktowanie Bogu swoich warunków, swoich zachcianek, swojej woli. To otwartość na to, co Bóg dla mnie przygotował (...)Codziennie modlimy się słowami "bądź wola Twoja" a w życiu? Żyjemy zupełnie inaczej. niech się dzieje moja wola, bo mam prawo, bo mam jakiś pomysł, a Bóg ma mi służyć. To nie jest nadzieja - przekonywał chrystusowiec. - Dzisiejszy czas rozbija taką fałszywą nadzieję i pokazuje nam, na czym powinniśmy budować zaufanie i w czym pokładać nadzieję.

Tu kapłan wskazał, na to, by trwać w nauce Chrystusa. To znaczy: słyszeć naukę, być otwartym i coraz częściej czytać Słowo Boże.

Chrystus daje nam siebie, daje nam nadzieję, bo jedynie On prawdziwie kocha(...)To jest znak Bożej Miłości, który powinniśmy przyjąć. Znak, który objawił się w krzyżu i Zmartwychwstaniu - kontynuował rekolekcjonista. - Człowiek nadziei to człowiek wolny od grzechu, od zła. Chcemy pokładać nadzieję w Bogu. I dalej chrystusowiec dodał, że Bóg mówi do nas, by czynić jak najwięcej dobra.

W dalszej części homilii powiedział, że "Nadzieja to kroczenie drogą wolności do tego, do czego zaprasza nas Bóg". - Nie możemy pójść do kościoła, nie możemy wyjść z domu, ale możemy trwać na modlitwie, wręcz powinniśmy. Do tego zapraszam i zachęcam. To daje nam oczy otwarte na przyszłość; na to, co przed nami, pocieszajmy się nawzajem. Bądźmy ludźmi, którzy potrafią w tych trudnych chwilach zaufać Bogu i powierzyć mu swoją przyszłość - zachęcał kapłan.

Pociecha płynąca z wiary jest tym balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję. Chrystus napełnia nas swoją obecnością. Przyjdzie mimo zamkniętych drzwi(...) oczekuje naszych otwartych serc.

Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania(...) Od nas zależy czy będziemy wierzyć w Jego Zmartwychwstanie i czy będziemy świadkami zmartwychwstania w naszych sercach(...)Czekajmy z wielką nadzieją Świąt Zmartwychwstania w tym roku. Czekajmy lepszego jutra, pełnego wolności - zapraszał ks. Andrzej Łysy.

W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował, że w Mszy Świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Radio Szczecin wyszło naprzeciw oczekiwaniom wiernych i księży, którzy nie mogli zorganizować rekolekcji w swoich parafiach.
Trzecia nauka rekolekcyjna. Środa 1.04.

Zobacz także

2020-04-19, godz. 10:19 Prawosławni świętują. Życzenia patriarchy Moskwy i Wszechrusi Prawosławni chrześcijanie w Rosji świętują Zmartwychwstanie Chrystusa. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl życzył wiernym z okazji Świąt Wielkanocnych, aby koronawirus przestał zbierać śmiertelne żniwo i nie zniszczył ludzkiej… » więcej 2020-04-19, godz. 09:00 Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego Kościół Katolicki obchodzi dziś Święto Miłosierdzia Bożego. » więcej 2020-04-19, godz. 08:39 Wielkanoc u wschodnich chrześcijan W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy. » więcej 2020-04-18, godz. 21:39 "Marsz dla Życia" nie przejdzie ulicami Szczecina 'Marsz dla Życia' w Szczecinie w tym roku się nie odbędzie. Obrońcy życia mieli wyjść na ulice miasta 26 kwietnia. Organizator wydarzenia - Fundacja Małych Stópek - działa jednak w inny sposób, by manifestować obronę życia od… » więcej 2020-04-18, godz. 16:55 Wierni obrządków wschodnich świętują Wielką Sobotę [WIDEO, ZDJĘCIA] Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielką Sobotę. Wierzący w tym czasie odwiedzają symboliczne groby pańskie i święcą pokarmy. Tak jest również w Szczecinie. » więcej 2020-04-17, godz. 11:23 Biskupi i wierni w Niemczech chcą otwarcia swoich świątyń Niemieccy katoliccy biskupi, wspierani przez większość wiernych, krytykują decyzję władz o utrzymaniu na następne tygodnie zakazu publicznego sprawowania mszy świętych i nabożeństw. » więcej 2020-04-17, godz. 10:26 Prawosławni obchodzą dziś Wielki Piątek Prawosławni wspominają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W piątek w Cerkwi - Wielki Piątek. Jest to dzień ścisłego postu - mówi ks. Włodzimierz Misiejuk z Sokółki. » więcej 2020-04-16, godz. 18:08 Dar archidiecezji dla Madagaskaru. Pierwszy etap skończony [ZDJĘCIA] W jednym z najbiedniejszych rejonów Madagaskaru - Menabe - wybudowano kościół. Udało się to dzięki pieniądzom zebranym na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-04-15, godz. 15:45 List do premiera w sprawie liczby wiernych w kościołach Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaproponował zmianę w przepisach, regulujących dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach. » więcej 2020-04-13, godz. 11:08 Papież do polityków: myślcie o ludziach, a nie o pieniądzach Papież zaapelował do polityków i naukowców, by walcząc z konsekwencjami pandemii koronawirusa myśleli o ludziach, a nie o pieniądzach. Franciszek wygłosił kazanie podczas porannej mszy w Domu św. Marty w którym mieszka. » więcej
78910111213