Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego.
W polskiej tradycji w sobotę święci się pokarmy oraz uczestniczy w wieczornej liturgii światła. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa błogosławieństwo pokarmów może odbyć się w domu przed wielkanocnym śniadaniem.

W szczecińskiej archikatedrze symbolicznego święcenia pokarmów dokonał ks. abp. Andrzej Dzięga.

- Panie Jezu Chryste, pozwól nam przeżywać z wiarą twoją obecność między nami, podczas wielkanocnego posiłku. Abyśmy mogli się radować udziałem w twoim życiu i zmartwychwstaniu - mówił ksiądz arcybiskup.

Ks. abp. Andrzej Dzięga złożył również świąteczne życzenia.

- Na czas zmartwychwstania, wam wszystkim którzy jesteście w odosobnieniu, w kwarantannie, ale nade wszystko wam, którzy niesiecie też pomoc. Błogosławiąc życzę wam, poczujcie w głębinach waszych serc moc Chrystusa zmartwychwstałego, wszystkich was pozdrawiając błogosławię - mówił ks. abp. Dzięga.

Wielką Sobotę kończy Wigilia Paschalna, msza święta, która powinna odbywać się już po zachodzie słońca. Podczas uroczystego nabożeństwa błogosławi się ogień i wodę. O godzinie 21.00 na stronie katedra.szczecin.pl oraz na antenie TVP Szczecin - transmisja z liturgii Wielkiej Soboty ze szczecińskiej archikatedry.
W szczecińskiej archikatedrze symbolicznego święcenia pokarmów dokonał ks. abp. Andrzej Dzięga.
Ks. abp. Andrzej Dzięga złożył również świąteczne życzenia.

Zobacz także

2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja 'Różaniec do granic nieba'. Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej 2020-11-01, godz. 09:36 "Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii" Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja 'Różaniec do granic nieba'. Jak informują organizatorzy, 'poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy… » więcej 2020-11-01, godz. 08:00 Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. » więcej
45678910