Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / Couleur (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Couleur (CC0 domena publiczna)
W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc.
W polskiej tradycji jednak jest też zwyczaj rozpoczynania obchodów świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Z uwagi na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, w kościołach nie odbędą się tradycyjne procesje z wiernymi.

Ale rezurekcja to ten moment, kiedy stajemy przy pustym grobie i głosimy, że Chrystus Zmartwychwstał.

Mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

- Jak Maria Magdalena, która idzie do grobu i zastaje grób pusty , jak Piotr i Jan ze zdziwieniem patrzymy w pusty grób, tym bardziej chce się wołać i krzyczeć: "Alleluja!". Stąd z samego rana, jeszcze przed świtaniem, śniadaniem będziemy słyszeć te radosne dzwony zmartwychwstania - mówi ks. Adam Krzykała.

Dziś zgodnie z kalendarzem gregoriańskim świętują także protestanci, a prawosławni i grekokatolicy będą świętować za tydzień według kalendarza juliańskiego.

Radio Szczecin przeprowadzi transmisję Mszy Świętej ze szczecińskiej katedry dziś w południe.
- Z samego rana, jeszcze przed świtaniem, śniadaniem będziemy słyszeć te radosne dzwony zmartwychwstania - mówi ks. Adam Krzykała.

Zobacz także

2020-05-17, godz. 14:29 Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica… » więcej 2020-05-17, godz. 13:22 Rozpoczęcie uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Wadowice świętują przypadającą na poniedziałek setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. » więcej 2020-05-16, godz. 12:45 Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana… » więcej 2020-05-16, godz. 12:22 Szczecin zyskał sanktuarium patrona Polski [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-16, godz. 09:07 Kościół św. Andrzeja Boboli stanie się sanktuarium Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-13, godz. 20:43 Kościoły w Rzymie odkażane przed otwarciem Kościoły w Rzymie są dezynfekowane przed otwarciem planowanym na 18 maja. Nadzór nad akcją odkażania sprawują władze miasta. Pomaga im wojsko. » więcej 2020-05-13, godz. 10:19 Rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę” Mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.19, podczas audiencji na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego. » więcej 2020-05-11, godz. 08:34 W Kenii powstanie dom misyjny dla wolontariuszy Dom misyjny dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać najuboższym mieszkańcom Kenii - to nowa inicjatywa księdza Pawła Płaczka, szefa Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie. » więcej 2020-05-09, godz. 09:37 Rodzinna I Komunia Święta w czasie epidemii. "Jeszcze większa koncentracja na Jezusie" W sobotę w południe w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Szczecinie odbędą się I Komunie św. rodzinne. Takie też były zalecenia Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, by w trakcie epidemii koronawirusa organizować… » więcej 2020-05-03, godz. 14:15 Msza św. przez internet w szczecińskich domach Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze. » więcej
567891011