Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy.
W szczecińskich cerkwiach odprawiane są nabożeństwa Wielkanocne, choć bez udziału wiernych - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej w Szczecinie. - Wielu wiernych konstatuje, że takich świąt jeszcze nie było. Każde święta są inne, różne. Może ten szczególny czas też wpłynie na to, że chrześcijanie XXI wieku będą stawiać Chrystusa w centrum. Mam taką nadzieję, bo święta Zmartwychwstania są świętami wielkiej nadziei.

Ksiądz Rosa składa też życzenia świętującym. - Niech Zmartwychwstały Chrystus daje nam wszystkim nadzieję i pokój, siłę w codziennych zmaganiach, aby Zmartwychwstanie Pańskie podnosiło każdego z nas z upadku. Tak, jak patrzymy na Ikonę Zmartwychwstania. Widzimy, jak Chrystus podnosi upadłych. Niech Zmartwychwstały podnosi każdego z nas.

Różnica w terminie obchodów Świąt Wielkanocy w obrządkach bizantyjskim i łacińskim wynika z używania innego kalendarza. W kościołach wschodnich obowiązuje kalendarz juliański. W cerkwi święta potrwają do wtorku.
W szczecińskich cerkwiach odprawiane są nabożeństwa Wielkanocne, choć bez udziału wiernych - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej w Szczecinie.
Ksiądz Rosa składa też życzenia świętującym.

Zobacz także

2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej 2020-05-24, godz. 14:34 Papież: jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa Papież powiedział, że wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa. W Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego Franciszek zmówił południową modlitwę do Królowej Niebios, transmitowaną w streamingu z papieskiej biblioteki w Pałacu… » więcej 2020-05-23, godz. 13:23 Kilka tysięcy paczek dla seniorów i chorych W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczyna się akcja pomocy żywnościowej organizowana przez Caritas. W paczkach będą produkty o długim terminie ważności. » więcej 2020-05-20, godz. 12:25 Papież: św. Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary Papież Franciszek powiedział, że święty Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary, który powierzał Bogu Kościół i całą ludzkość. » więcej 2020-05-20, godz. 09:54 Francuscy wierni z obawami czekają na wspólne nabożeństwa Francuska Rada Państwa nakazała rządowi zniesienie zakazu zgromadzeń w miejscach kultu. To gest wobec katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu, którzy obchodzą pod koniec maja swoje święta. » więcej 2020-05-18, godz. 20:14 "Jan Paweł II był ziarnem rzuconym w dzieje Polski, Kościoła i świata" Był ziarnem dziejów Polski i świata - powiedział o św. Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. » więcej 2020-05-18, godz. 17:45 Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wpływie, jaki Jan Paweł II wywarł na losy świata. » więcej 2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej 2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej
78910111213