Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym i funkcjonował do końca wojny - przebywało w nim łącznie 200 tys. osób, w tym - 42 tys. Polaków. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym i funkcjonował do końca wojny - przebywało w nim łącznie 200 tys. osób, w tym - 42 tys. Polaków. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Dziś 75. rocznica wyzwolenia przez wojska amerykańskie obozu śmierci w Dachau pod Monachium.
W Dachau przebywało łącznie trzy tysiące duchownych, z których 1800 stanowili polscy księża.

- Ponad połowa z nich zmarła - mówi historyk prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Zmarła na skutek niewolniczej pracy, zadawanych tortur, ale również na skutek głodu, niedożywienia. Średnia waga więźnia w obozie wynosiła 40 kilogramów. Część więźniów zmarła na skutek eksperymentów pseudomedycznych, którym byli w okrutny sposób poddawani.

Jako 23-letni alumn do Dachau trafił ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 1942 roku wykonywano na nim pseudomedyczne eksperymenty naukowe, które polegały na wstrzykiwaniu ropy w uda. Wykonywał je lekarz SS Heinrich Schuetz.

- W 1975 roku biskup Kazimierz Majdański był świadkiem w procesie lekarza obozu Heinricha Schuetza. Podczas tego procesu, na znak zgody i pojednania swojemu katowi podał rękę w geście przebaczenia. To świadczy o wyjątkowości biskupa Kazimierza Majdańskiego - podkreśla prof. Krzysztof Kowalczyk.

Lekarz SS Heinrich Schuetz po wojnie pracował jako szanowany lekarz w Essen. W 1975 roku został skazany na 10 lat więzienia za zbrodnie w Dachau, ale kary nie odbył ze względu na orzeczenie lekarskie o złym stanie zdrowia.
W Dachau przebywało łącznie trzy tysiące duchownych, z których 1800 stanowili polscy księża. - Ponad połowa z nich zmarła - mówi historyk prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Jako 23-letni alumn do Dachau trafił ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 1942 roku wykonywano na nim pseudomedyczne eksperymenty naukowe, które polegały na wstrzykiwaniu ropy w uda. Wykonywał je lekarz SS Heinrich Schuetz.

Zobacz także

2020-05-09, godz. 09:37 Rodzinna I Komunia Święta w czasie epidemii. "Jeszcze większa koncentracja na Jezusie" W sobotę w południe w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Szczecinie odbędą się I Komunie św. rodzinne. Takie też były zalecenia Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, by w trakcie epidemii koronawirusa organizować… » więcej 2020-05-03, godz. 14:15 Msza św. przez internet w szczecińskich domach Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze. » więcej 2020-05-03, godz. 13:05 Watykański kardynał krytykuje rządowe ograniczenia Prefekt watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Sakramentów, kardynał Robert Sarah powiedział, że nikt nie może powstrzymać kapłana od spowiadania i udzielania komunii. » więcej 2020-05-02, godz. 12:45 Wadowice przygotowują akcję na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II "Twoje 100 sekund na 100-lecie" to akcja Wadowic na przypadające w maju setne urodziny Jana Pawła II. » więcej 2020-04-30, godz. 08:04 Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia przesunięta, ale duchowe przygotowania trwają Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przesunięta, ale duchowe przygotowania wciąż trwają. We wtorek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz argumentował decyzję trwającą w Polsce epidemią kor… » więcej 2020-04-28, godz. 11:52 Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia przełożona Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, została zawieszona. » więcej 2020-04-27, godz. 08:47 Wymiar spowiedzi ten sam, ale forma już inna... [WIDEO, ZDJĘCIA] Parafia w centrum Szczecina zorganizowała bezpieczną spowiedź. W dobie epidemii koronawirusa taką możliwość daje Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2020-04-26, godz. 18:31 Tegoroczny "Marsz dla Życia" odbył się w... internecie Woła do nieba z całej ziemi jęk dzieci nienarodzonych, a zabijanych - mówił abp Andrzej Dzięga, podczas Szczecińskiego "Marszu Dla Życia", który tym razem, w nietypowej formie, odbył się w internecie. » więcej 2020-04-26, godz. 16:00 Pierwsza niedziela z większym limitem wiernych w kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA] Od niedzieli, w trakcie mszy świętych, przebywać może jedna osoba na 15m2 powierzchni świątyni. Do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wejść może 60 osób. » więcej
78798081828384