Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. YouTube / Jan Bosko Szczecin
Fot. YouTube / Jan Bosko Szczecin
Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze.
W kościołach jednak wciąż obowiązują obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jedna osoba może przebywać na 15 metrach kwadratowych powierzchni.

Papież Franciszek podczas jednej z mszy św. powiedział, że nie można przenieść sakramentów do wirtualnego świata. Podobnie uważa abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński podkreśla, że transmisje internetowe nie zastąpią udziału w liturgii w kościele. Na razie jednak Rada Stała Episkopatu przypomina, że w związku z utrzymującym się stanem epidemii obowiązują udzielone dyspensy od uczestnictwa w mszy św. w niedziele i uroczystości.

W domach spotykają się całe rodziny, żeby wziąć udział w niedzielnej mszy świętej dzięki transmisjom internetowym, radiowym lub telewizyjnym. Tak jest na przykład w rodzinach należących do parafii św. Jana Bosko w Szczecinie.

- Tato podłącza komputer do telewizora, a na telewizorze stoi zawsze świeczka i obrazek... Chciałabym wreszcie pójść do kościoła, bo koronawirus jest już bardzo długo. Ale w domu też stajemy, siedzimy i klękamy słuchając tego, co ksiądz mówi. Szykujemy przestrzeń w pokoju i mieszkanie przez godzinę staje się naszym domowym kościołem. Krzesła ustawiane są w rzędach; tatusiowie zazwyczaj siedzą z tyłu, a mamy zajmują miejsca z przodu, obok nas. Msza przez internet to nie jest transmisja, którą "się ogląda". To także narzędzie, dzięki któremu możemy uczestniczyć na żywo w wielkiej tajemnicy wiary - opowiadała jedna z uczestniczek internetowych mszy.

W kościele wiernych obowiązuje zakrycie ust i nosa, a informacje o tym, ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń.
W domach spotykają się całe rodziny, żeby wziąć udział w niedzielnej mszy świętej dzięki transmisjom internetowym, radiowym lub telewizyjnym. Tak jest na przykład w rodzinach należących do parafii św. Jana Bosko w Szczecinie.

Zobacz także

2020-05-18, godz. 20:14 "Jan Paweł II był ziarnem rzuconym w dzieje Polski, Kościoła i świata" Był ziarnem dziejów Polski i świata - powiedział o św. Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. » więcej 2020-05-18, godz. 17:45 Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wpływie, jaki Jan Paweł II wywarł na losy świata. » więcej 2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej 2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej 2020-05-18, godz. 07:19 Szczecin dziękuje za życie i pontyfikat papieża Polaka Metropolita szczecińsko-kamieński będzie w poniedziałek przewodniczył mszy św. w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. » więcej 2020-05-18, godz. 07:06 Dwa tygodnie na rowerze, żeby spotkać papieża Dwa tygodnie rowerem ze Szczecina do Rzymu na spotkanie papieża. Czterech rowerzystów podjęło wyzwanie i choć nie obyło się bez przygód osiągnęli swój cel i spotkali się z Janem Pawłem II. Jeden z nich wspomina ten moment w 100… » więcej 2020-05-17, godz. 14:29 Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica… » więcej 2020-05-17, godz. 13:22 Rozpoczęcie uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Wadowice świętują przypadającą na poniedziałek setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. » więcej 2020-05-16, godz. 12:45 Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana… » więcej
2345678