Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. YouTube / Jan Bosko Szczecin
Fot. YouTube / Jan Bosko Szczecin
Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze.
W kościołach jednak wciąż obowiązują obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jedna osoba może przebywać na 15 metrach kwadratowych powierzchni.

Papież Franciszek podczas jednej z mszy św. powiedział, że nie można przenieść sakramentów do wirtualnego świata. Podobnie uważa abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński podkreśla, że transmisje internetowe nie zastąpią udziału w liturgii w kościele. Na razie jednak Rada Stała Episkopatu przypomina, że w związku z utrzymującym się stanem epidemii obowiązują udzielone dyspensy od uczestnictwa w mszy św. w niedziele i uroczystości.

W domach spotykają się całe rodziny, żeby wziąć udział w niedzielnej mszy świętej dzięki transmisjom internetowym, radiowym lub telewizyjnym. Tak jest na przykład w rodzinach należących do parafii św. Jana Bosko w Szczecinie.

- Tato podłącza komputer do telewizora, a na telewizorze stoi zawsze świeczka i obrazek... Chciałabym wreszcie pójść do kościoła, bo koronawirus jest już bardzo długo. Ale w domu też stajemy, siedzimy i klękamy słuchając tego, co ksiądz mówi. Szykujemy przestrzeń w pokoju i mieszkanie przez godzinę staje się naszym domowym kościołem. Krzesła ustawiane są w rzędach; tatusiowie zazwyczaj siedzą z tyłu, a mamy zajmują miejsca z przodu, obok nas. Msza przez internet to nie jest transmisja, którą "się ogląda". To także narzędzie, dzięki któremu możemy uczestniczyć na żywo w wielkiej tajemnicy wiary - opowiadała jedna z uczestniczek internetowych mszy.

W kościele wiernych obowiązuje zakrycie ust i nosa, a informacje o tym, ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń.
W domach spotykają się całe rodziny, żeby wziąć udział w niedzielnej mszy świętej dzięki transmisjom internetowym, radiowym lub telewizyjnym. Tak jest na przykład w rodzinach należących do parafii św. Jana Bosko w Szczecinie.

Zobacz także

2020-07-05, godz. 09:00 "Tornister Pełen Uśmiechów". Caritas wspiera uczniów Wraz z początkiem wakacji Caritas Polska rozpoczyna akcję 'Tornister Pełen Uśmiechów'. Jej celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin. Uczniowie dostaną wyprawki szkolne. » więcej 2020-07-01, godz. 14:28 Zmarł brat papieża seniora Nie żyje ksiądz Georg Ratzinger - brat papieża seniora Benedykta XVI. Duchowny zmarł w Regensburgu w wieku 96 lat. » więcej 2020-06-27, godz. 15:11 Nowi księża w Kościele nad Odrą i Bałtykiem [DUŻO ZDJĘĆ] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma ośmiu nowych kapłanów. W sobotę w szczecińskiej katedrze metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił święceń kapłańskich diakonom. » więcej 2020-06-11, godz. 15:56 33. rocznica wizyty Jana Pawła II w Szczecinie Papież Polak 33 lata temu odprawił mszę świętą na szczecińskich Jasnych Błoniach, wmurował kamień węgielny pod budowę seminarium, a potem spotkał się z duchowieństwem, klerykami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów… » więcej 2020-06-11, godz. 13:42 Niezwykły koncert z poezją Karola Wojtyły w Goleniowie Koncert z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Goleniowie. » więcej 2020-06-10, godz. 21:34 Procesje Bożego Ciała. "Apelujemy o założenie maseczek" Nie ma limitów wiernych na procesjach Bożego Ciała, ale apeluję o założenie maseczek - mówił w 'Radiu Szczecin na Wieczór' ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz i moderator Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-06-05, godz. 19:04 Męski Różaniec znów na ulicach miasta W sobotę rano ulicami Szczecina przejdzie kolejny Męski Różaniec. Pierwszy raz zorganizowano go w sierpniu ubiegłego roku. » więcej 2020-06-05, godz. 12:13 Masz zdjęcie z Janem Pawłem II? Możesz pomóc stworzyć wystawę Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do akcji fotograficznej 'Takim Go Pamiętam'. » więcej 2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej 2020-05-24, godz. 14:34 Papież: jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa Papież powiedział, że wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa. W Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego Franciszek zmówił południową modlitwę do Królowej Niebios, transmitowaną w streamingu z papieskiej biblioteki w Pałacu… » więcej
3456789