Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. facebook.com/jezuici.szczecin/
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. facebook.com/jezuici.szczecin/
Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium.
O godzinie 11 uroczystej mszy św. w parafii szczecińskich jezuitów będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

Ojciec Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i kustosz sanktuarium tłumaczy, co to oznacza dla kościoła.

- To jest kościół lub inne miejsce, do którego pielgrzymują liczni wierni. Jest to ośrodek kultu o charakterze charyzmatycznym. I do takiego miejsca z powodu rozpowszechnionego kultu przybywają pielgrzymki, przychodzą ludzie z innych parafii żeby się pomodlić i żeby za wstawiennictwem świętego uzyskać odpusty - mówi Nogal.

W ołtarzu zostaną też umieszczone na stałe relikwie świętego. To fragment kości przedramienia.

- Kiedy ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga oficjalnie zdecydował się na ustanowienie naszego kościoła parafialnego sanktuarium śww. Andrzeja Boboli i wydanie odpowiedniego dekretu, zdecydowaliśmy o instalacji reliwkiarium z relikwiami w mensie ołtarza - mówi ojciec Grzegorz Nogal.

Jezuici objęli kościół poewangelicki po wojnie. W Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach. Jest patronem Polski, jego ciało spoczywa w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią do kościoła wejdą tylko zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele władz. Będzie m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Uroczystość będzie jednak można oglądać i uczestniczyć w niej online na YouTube i Facebooku.

Osoby, które chciałyby w tym dniu przyjąć Komunię Św., księża zapraszają do kościoła w godzinach od 14.00 do 16.00. W dniu odpustu Msze Św. będą sprawowane o godz. 6.30, 7.00, 8.00 i o 18.00, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, Archidiecezji oraz polskich rodzin.
Ojciec Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i kustosz sanktuarium tłumaczy, co to oznacza dla kościoła.
W ołtarzu zostaną też umieszczone na stałe relikwie świętego. To fragment kości przedramienia.

Zobacz także

2020-08-22, godz. 12:09 Zmarła Józefa Hennelowa W Krakowie zmarła zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka 'Tygodnika Powszechnego', autorka książek i posłanka na Sejm. Miała 95 lat. » więcej 2020-08-19, godz. 13:14 Papież: trzeba znaleźć lek na koronawirusa i wirusa niesprawiedliwości społecznej Papież powiedział, że świat musi znaleźć lekarstwo na koronawirusa i wirusa niesprawiedliwości społecznej. Audiencję generalną bez udziału wiernych transmitowały online watykańskie media. » więcej 2020-08-16, godz. 10:29 Ruszyła pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich O godzinie 10.00 rozpoczęła się tradycyjna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. » więcej 2020-08-13, godz. 16:46 "Duch Święty daje powera, że musisz iść". Pielgrzymka, inna niż zwykle, dotarła do celu Większość z nich miała w czwartek rano w nogach ponad 600 kilometrów i 20 dni marszu. Przed Cudowny Obraz w Częstochowie dotarła Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. » więcej 2020-08-07, godz. 17:33 Papież przekazał 250 tys. euro pomocy dla Libanu Papież Franciszek przekazał 250 tysięcy euro pomocy finansowej dla ofiar eksplozji w porcie w Bejrucie. Zginęło w niej co najmniej 157 osób, a około 5 tysięcy jest rannych. » więcej 2020-08-05, godz. 08:24 Rozpoczęto zbiórkę na renowację zabytkowego kościoła w Vincennes We Francji stowarzyszenie 'Misja - Dziedzictwo Narodowe' rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowego kościoła w Vincennes. Koszt remontu to pięć milionów euro. Na razie zebrano niecałe dwieście tysięcy. » więcej 2020-08-02, godz. 10:07 Jubileusz w Parafii Rzymskokatolickiej w Nowogardzie Jubileusz w Nowogardzie. Mija 75 lat od pierwszej mszy świętej i ustanowienia Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny. » więcej 2020-08-02, godz. 08:11 Modlitwa wynagradzająca po profanacji figury Chrystusa w Warszawie W bazylice świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 18 odbędzie się wynagradzając modlitwa, po profanacji figury Chrystusa. » więcej 2020-07-29, godz. 10:06 Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła ze Słonecznego [WIDEO, ZDJĘCIA] 10 osób wyruszyło rano z os. Słonecznego w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy musieli ograniczyć liczbę uczestników. » więcej 2020-07-27, godz. 20:24 W jeden dzień od morza do gór z wejściem na Giewont Ks. Marian Augustyn proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu wraz z kolegą (Jarosławem Laskowskim z Siadła Dolnego) dojechali w poniedziałek po południu z nadmorskiego Pustkowa do Zakopanego, a… » więcej
2345678