Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk[Radio Szczecin]
Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium.
Tym samym to czwarte sanktuarium patrona Polski. Podczas sobotniej mszy świętej wprowadzone zostały relikwie świętego Andrzeja Boboli. To fragment kości przedramienia.

Dekret o ustanowieniu sanktuarium w centrum Szczecina wydał arcybiskup Andrzej Dzięga.

- Pragnę uroczyście wprowadzić i na stałe zainstalować tę cząstkę relikwii św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, aby pozostała na wieki w tej świątyni. Niech ich stała obecność w tym domu modlitwy, od dzisiaj oficjalnie w sanktuarium, stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła w Polsce oraz w modlitwie o ład moralny i gospodarczy w naszej umiłowanej ojczyźnie - mówił Dzięga.

Podczas mszy świętej, która wyniosła kościół do rangi sanktuarium, list w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy odczytał prezydencki minister Paweł Mucha.

- Patron nowo ustanowionego sanktuarium św. Andrzej Bobola to zarazem jeden z patronów Polski. Pamięć o jego posłudze i męczeństwie trwała, a kult rozwijał się przez 300 lat, nim został on wyniesiony na ołtarze przez stolicę apostolską. Uznanie go za świętego zbiegło się z 20-leciem odrodzenia się II Rzeczypospolitej. Jego kanonizacja, a następnie przeniesienie relikwii do Warszawy w 1938 roku, były ogromnie ważnymi wydarzeniami, gromadzącymi wiele tysięcy Polaków - mówił Mucha.

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach. Jest patronem Polski, jego ciało spoczywa w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Dekret o ustanowieniu sanktuarium w centrum Szczecina wydał arcybiskup Andrzej Dzięga.
Podczas mszy świętej, która wyniosła kościół do rangi sanktuarium, list w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy odczytał prezydencki minister Paweł Mucha.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-08-22, godz. 12:09 Zmarła Józefa Hennelowa W Krakowie zmarła zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka 'Tygodnika Powszechnego', autorka książek i posłanka na Sejm. Miała 95 lat. » więcej 2020-08-19, godz. 13:14 Papież: trzeba znaleźć lek na koronawirusa i wirusa niesprawiedliwości społecznej Papież powiedział, że świat musi znaleźć lekarstwo na koronawirusa i wirusa niesprawiedliwości społecznej. Audiencję generalną bez udziału wiernych transmitowały online watykańskie media. » więcej 2020-08-16, godz. 10:29 Ruszyła pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich O godzinie 10.00 rozpoczęła się tradycyjna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. » więcej 2020-08-13, godz. 16:46 "Duch Święty daje powera, że musisz iść". Pielgrzymka, inna niż zwykle, dotarła do celu Większość z nich miała w czwartek rano w nogach ponad 600 kilometrów i 20 dni marszu. Przed Cudowny Obraz w Częstochowie dotarła Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. » więcej 2020-08-07, godz. 17:33 Papież przekazał 250 tys. euro pomocy dla Libanu Papież Franciszek przekazał 250 tysięcy euro pomocy finansowej dla ofiar eksplozji w porcie w Bejrucie. Zginęło w niej co najmniej 157 osób, a około 5 tysięcy jest rannych. » więcej 2020-08-05, godz. 08:24 Rozpoczęto zbiórkę na renowację zabytkowego kościoła w Vincennes We Francji stowarzyszenie 'Misja - Dziedzictwo Narodowe' rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowego kościoła w Vincennes. Koszt remontu to pięć milionów euro. Na razie zebrano niecałe dwieście tysięcy. » więcej 2020-08-02, godz. 10:07 Jubileusz w Parafii Rzymskokatolickiej w Nowogardzie Jubileusz w Nowogardzie. Mija 75 lat od pierwszej mszy świętej i ustanowienia Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny. » więcej 2020-08-02, godz. 08:11 Modlitwa wynagradzająca po profanacji figury Chrystusa w Warszawie W bazylice świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 18 odbędzie się wynagradzając modlitwa, po profanacji figury Chrystusa. » więcej 2020-07-29, godz. 10:06 Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła ze Słonecznego [WIDEO, ZDJĘCIA] 10 osób wyruszyło rano z os. Słonecznego w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy musieli ograniczyć liczbę uczestników. » więcej 2020-07-27, godz. 20:24 W jeden dzień od morza do gór z wejściem na Giewont Ks. Marian Augustyn proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu wraz z kolegą (Jarosławem Laskowskim z Siadła Dolnego) dojechali w poniedziałek po południu z nadmorskiego Pustkowa do Zakopanego, a… » więcej
2345678