Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jubileusz w Nowogardzie. Mija 75 lat od pierwszej mszy świętej i ustanowienia Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny.
Pierwszym proboszczem po II wojnie światowej jest był ksiądz Bogdan Szczepanowski. Obecnie jest nim ks. Grzegorz Legutko. Kazimiera Bobrowska, która w czerwcu 1945 roku przyjechała do Nowogardu z Mogilna wspomina, że wraz z rodziną Wiznerowiczów sprzątali kościół w centrum miasta.

Świątynia była zamknięta, dopiero pod koniec wojny ranni Niemcy musieli szukać w niej schronienia, ale po otwarciu nikogo nie było - wspomina pani Kazimiera.

- Wpierw dookoła posprzątaliśmy i co tam było. I Ojciec wymyślił, że może czymś się otworzy, znalazł drut i otworzył kościół. Dwa dni wojowaliśmy, dużo było pajęczyny na tych świecach u góry. Ojciec szczupły i wysoki, brał mnie na ramię i tak omiatałam. Na balkonach w kościele tak jakby tam ludzie leżeli. Rękę znaleźliśmy, kupę bandaży - mówi Kazimiera Bobrowska.

Pani Kazimiera dokładnie pamięta też swoja Pierwszą Komunie Świętą, która odbyła się w 1948 roku.

- Biała, krótka, mama uszyła elegancką sukienkę, a tato pojechał do Szczecina. Tam był jeden sklep z tymi rzeczami takimi kościelnymi i kupił różańców, wszystkiego. I przywiózł, bo przecież tu nigdzie nic nie było tych rzeczy - mówi pani Kazimiera.

Uroczysta msza święta, w związku z obchodami jubileuszu w parafii w Nowogardzie, odbędzie się o godzinie 11 pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana oraz z prelekcją historyczną ks. prof. Bernarda Kołodzieja.
Świątynia była zamknięta, dopiero pod koniec wojny ranni Niemcy musieli szukać w niej schronienia, ale po otwarciu nikogo nie było - wspomina pani Kazimiera.
Pani Kazimiera dokładnie pamięta też swoja Pierwszą Komunie Świętą, która odbyła się w 1948 roku.

Zobacz także

2020-09-25, godz. 19:25 Prezydent z małżonką na audiencji u papieża Franciszka [ZDJĘCIA] Kończący w piątek trzydniową wizytę we Włoszech, prezydent Andrzej Duda został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. » więcej 2020-09-06, godz. 15:16 Prezydent: będę robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała Prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała. Podkreślił, że dbanie o bezpieczeństwo rolników jest obowiązkiem państwa. » więcej 2020-08-31, godz. 13:06 "Rewolucja kulturowa neomarksistów niszczy obyczaje" Rewolucja kulturowa neomarksistów, która trwa od XX wieku niszczy prawo, obyczaje, sposób zachowania się i myślenia - powiedział w Szczecinie podczas Dni Katechetycznych w szczecińskiej katedrze br. Tadeusz Ruciński ze zgromadzenia… » więcej 2020-08-29, godz. 12:50 Ksiądz z naszej archidiecezji zredagował podręcznik do religii Od nowego roku szkolnego w całej Polsce katecheci będą korzystać z nowych podręczników do religii. Jeden z nich 'Pan Bóg jest naszym ojcem' zredagował kapłan z naszej archidiecezji ks. dr Paweł Płaczek. » więcej 2020-08-29, godz. 11:00 Wakacyjna akcja Caritas inaczej niż zwykle Dwa obozy jeździeckie i dwa rejsy dla młodych ludzi, na których mogli uczyć się żeglowania zorganizował podczas wakacji Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-08-28, godz. 20:17 Abp Dzięga został członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Andrzej Dzięga został nowym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski - informuje TVP3 Szczecin. » więcej 2020-08-28, godz. 15:37 "Za wiarę w Chrystusa wciąż mordowani są ludzie" W reżimach totalitarnych praktykowanie chrześcijaństwa jest niemożliwe a za wiarę w Chrystusa mordowani wciąż są ludzie w wielu krajach afrykańskich - powiedział podczas Szczecińskich Dni Katechetycznych, które odbywają się w… » więcej 2020-08-26, godz. 07:34 Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 sierpnia katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. » więcej 2020-08-23, godz. 17:31 Rolnicy świętują udane zbiory. Dożynki Archidiecezjalne w Mieszkowicach [DUŻO ZDJĘĆ] To był trudny rok, ale jest za co dziękować Panu Bogu - zgodnie mówią rolnicy i uczestnicy tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych w Mieszkowicach. » więcej 2020-08-23, godz. 09:28 Dożynki archidiecezjalne w Mieszkowicach Prezentacja wieńców dożynkowych, prezentacja regionalnych potraw i wyrobów artystycznych z regionu. To część programu tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych, które odbędą się w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowi… » więcej
1234567