Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Od nowego roku szkolnego w całej Polsce katecheci będą korzystać z nowych podręczników do religii. Jeden z nich "Pan Bóg jest naszym ojcem" zredagował kapłan z naszej archidiecezji ks. dr Paweł Płaczek.
Będzie on obowiązywał w wielu diecezjach w Polsce m.in. gdańskiej, poznańskiej, łódzkiej, kaliskiej i oczywiście w całej Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.

Nowy podręcznik jest przeznaczony dla zerówki, pierwszej i piątej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy szkoły średniej.

- W kolejnych latach pojawią się podręczniki dla innych roczników - mówi ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - Wyszliśmy z takiego przekonania, że nie każde dziecko, które przychodzi do szkoły musi mieć piękną i wypracowaną postawę religijną, bo z naszego doświadczenia widzimy, że dzieciaki, które zostają nam dane do tego procesu religijnego, czasami mają znikome pojęcie Pana Boga, nieraz zerowe doświadczenie modlitwy, relacji ze swoją parafią, kościołem. Dlatego trzeba nam rozpocząć od podstaw.

Podręcznik pokazuje doświadczenie konkretnych rodziców i ich dwojga dzieci. Są tam odniesienia do Pisma Świętego.

- Chodzi mi o to, żebyśmy pokazali Pana Jezusa jako silnego, jako mocnego Boga, który jest pośród nas i się o nas troszczy i który nieustannie do nas mówi - podkreśla ks. dr Płaczek.

Podręcznik to efekt wprowadzenia nowej podstawy programowej nauczania religii w szkole po reformie edukacji. Ponad 700 katechetów uczy religii na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przedszkolach i zerówkach w lekcji religii uczestniczy 62 procent dzieci, w szkołach podstawowych to 87 procent uczestniczących, a w szkołach średnich 46 procent. W tym roku obchodzimy 30-lecie katechezy w szkole.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-10-30, godz. 09:41 Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie" Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej… » więcej 2020-10-29, godz. 07:15 Apel biskupów w związku z protestami po orzeczeniu TK Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka. » więcej 2020-10-26, godz. 09:01 Małe Stópki pomagają niepełnosprawnym dzieciom Powstanie miejsca dla osób niepełnosprawnych to jeden z planów Fundacji Małych Stópek ze Szczecina. Fundacja chce zwiększyć pomoc osobom z niepełnosprawnością. » więcej 2020-10-25, godz. 11:44 Wizyta na grobach bliskich i odpust zupełny - przez cały listopad Odpust za zmarłych można otrzymać w ośmiu wybranych dniach całego listopada, a nie tylko przez pierwsze osiem dni tego miesiąca. To również oznacza, że wizytę na cmentarzu możemy zaplanować na kolejne dni listopada, a nie na Wszystkich… » więcej 2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej 2020-10-19, godz. 20:33 Zmarł ks. Tadeusz Giedrys. Był chory na Covid-19 Nie żyje ksiądz Tadeusz Giedrys, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie w powiecie gryfińskim. Jak informuje portal igryfino.pl, był zakażony koronawirusem i zmarł w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej
1234567