Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Od nowego roku szkolnego w całej Polsce katecheci będą korzystać z nowych podręczników do religii. Jeden z nich "Pan Bóg jest naszym ojcem" zredagował kapłan z naszej archidiecezji ks. dr Paweł Płaczek.
Będzie on obowiązywał w wielu diecezjach w Polsce m.in. gdańskiej, poznańskiej, łódzkiej, kaliskiej i oczywiście w całej Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.

Nowy podręcznik jest przeznaczony dla zerówki, pierwszej i piątej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy szkoły średniej.

- W kolejnych latach pojawią się podręczniki dla innych roczników - mówi ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - Wyszliśmy z takiego przekonania, że nie każde dziecko, które przychodzi do szkoły musi mieć piękną i wypracowaną postawę religijną, bo z naszego doświadczenia widzimy, że dzieciaki, które zostają nam dane do tego procesu religijnego, czasami mają znikome pojęcie Pana Boga, nieraz zerowe doświadczenie modlitwy, relacji ze swoją parafią, kościołem. Dlatego trzeba nam rozpocząć od podstaw.

Podręcznik pokazuje doświadczenie konkretnych rodziców i ich dwojga dzieci. Są tam odniesienia do Pisma Świętego.

- Chodzi mi o to, żebyśmy pokazali Pana Jezusa jako silnego, jako mocnego Boga, który jest pośród nas i się o nas troszczy i który nieustannie do nas mówi - podkreśla ks. dr Płaczek.

Podręcznik to efekt wprowadzenia nowej podstawy programowej nauczania religii w szkole po reformie edukacji. Ponad 700 katechetów uczy religii na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przedszkolach i zerówkach w lekcji religii uczestniczy 62 procent dzieci, w szkołach podstawowych to 87 procent uczestniczących, a w szkołach średnich 46 procent. W tym roku obchodzimy 30-lecie katechezy w szkole.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-11-18, godz. 07:13 "Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo… » więcej 2020-11-15, godz. 07:11 Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu 'Minęła 20' w TVP Info. » więcej 2020-11-11, godz. 20:43 "Służba wobec ojczyzny to nakaz serca" Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-11-11, godz. 12:41 Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18. » więcej 2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej
45678910