Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zdjęcia archiwalne. W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest ponad 30 stypendystów m.in. 14 studentów. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest ponad 30 stypendystów m.in. 14 studentów. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. Fot. Archiwum prywatne
Zdjęcia archiwalne. Fot. Archiwum prywatne
W niedzielę obchodzimy 20. Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą kwestować na ulicach Szczecina m.in. na Jasnych Błoniach, ale też w okolicach Bramy Portowej na swoje wykształcenie.
To zdolna młodzież, ale często z uboższych rodzin z małych miejscowości.

Róża pochodzi z województwa opolskiego. Ma siedmioro rodzeństwa i 10 lat jest w Fundacji. Skończyła studia magisterskie ze skrzypiec i licencjat z położnictwa. Teraz studiuje położnictwo na studiach magisterskich Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak sama przyznaje, Fundacja dała jej umocnienie w wierze i przyjaciół, którzy stali się dla niej nośnikiem kreatywności, odwagi, optymizmu i pracowitości.

- To niesamowite doświadczenie, kiedy z małej miejscowości, wybijasz się do świata i odnajdujesz ludzi podobnych do siebie - mówi Róża. - Stypendyści dają mi nieustannie świadectwo chrześcijańskiego życia i motywację do pracy nad sobą. Do działania według Pisma Świętego, nauczania Jana Pawła II, do walki o świętość. Bez Fundacji nie miałabym okazji tego doświadczyć - podkreśla.

Na co dzień, oprócz spotkań religijnych, udzielają się jako wolontariusze np. w Fundacji Małych Stópek czy przy zbiórce żywności dla Caritas.

W swoim życiu kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II, jak choćby Agnieszka ze wsi Chmielno w Zachodniopomorskiem, od ośmiu lat w Fundacji, studentka piątego roku zootechniki. - Wymagajcie od siebie, choćby innych od Was nie wymagali oraz że bogaty nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto daje. Właśnie te słowa papieża chwytają mnie mocno za serce i tak staram się żyć. Tak, jak mówił św. Jan Paweł II i mówi wciąż, bo jego słowa nie mają daty ważności - dodaje Agnieszka.

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest ponad 30 stypendystów ze szkoły podstawowej, średniej i studentów. Fundacja powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie papieża i wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury.

Miasteczko Rodzinne to jeden z elementów obchodów Dnia Papieskiego w Szczecinie. Na dzieci i ich opiekunów czekają atrakcje przygotowane przez stypendystów papieskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Będzie kiermasz ciast, belgijka, zabawy z gitarą, gry i tor przeszkód.

- Kochani, to są ludzie młodzi, których warto wspierać. Jako dowód wdzięczności dla darczyńców zapraszają w niedzielę - mówi salezjanka siostra Bożena Salij, która od kilkunastu lat jest związana z Fundacją poprzez spotkania i obozy. Teraz przy parafii salezjanów spotyka się ze studentami papieskiej Fundacji.

Miasteczko Rodzinne od 10 do 14 przy parafii św. Jana Bosko przy ul. Witkiewicza w Szczecinie. Kwesty na ulicach Szczecina potrwają do około 19.30.
Róża pochodzi z województwa opolskiego. Ma siedmioro rodzeństwa i 10 lat jest w Fundacji.
W swoim życiu kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II, jak choćby Agnieszka ze wsi Chmielno w Zachodniopomorskiem, od ośmiu lat w Fundacji, studentka piątego roku zootechniki.
Salezjanka siostra Bożena Salij od kilkunastu lat jest związana z Fundacją poprzez spotkania i obozy. Teraz przy parafii salezjanów spotyka się ze studentami Fundacji.

Zobacz także