Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
W tym roku nie odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych w kościołach. Powód to epidemia koronawirusa.
Co roku w jedną z niedziel października przelicza się, ile osób jest na Mszy Św. i ile osób przystępuje do Komunii Św. Tak miało być również dziś, ale Episkopat Polski podjął decyzję o odwołaniu liczenia.

W Polsce wyznaczono strefy żółte i czerwone, co ogranicza liczbę wiernych w kościołach - mówi rzecznik Episkopatu jezuita o. Leszek Gęsiak.

- Automatycznie możliwość przyjścia do kościoła dla wielu ludzi została ograniczona. Poza tym wielu biskupów już udzieliło dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, właśnie ze względu na rozwój pandemii. Jest oczywiste, że gdyby to liczenie było przeprowadzone w tych warunkach, to uzyskane wyniki byłyby nierzetelne - tłumaczy rzecznik Episkopatu.

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest strefa żółta, co oznacza jedną osobę na cztery metry kwadratowe - tłumaczy ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

- W przypadku osób chorych czy objętych kwarantanną, gdy ktoś się źle czuje i ma obawy, że mógłby kogoś zarazić, należy stosować to, co zwykle w normalnym czasie przynależy do norm dla osób chorych. W tym wypadku nie potrzeba jakiejś specjalnej dyspensy - dodaje ks. Zyga.

Jednocześnie ks. Zyga dodaje, że mając wątpliwości, można zapytać o zdanie proboszcza.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-11-23, godz. 17:58 Święta spędzajmy tylko w gronie domowników Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro… » więcej 2020-11-23, godz. 10:59 Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece. » więcej 2020-11-18, godz. 08:15 Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: 'przebaczamy i prosimy o wybaczenie', które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie… » więcej 2020-11-18, godz. 07:13 "Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo… » więcej 2020-11-15, godz. 07:11 Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu 'Minęła 20' w TVP Info. » więcej 2020-11-11, godz. 20:43 "Służba wobec ojczyzny to nakaz serca" Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-11-11, godz. 12:41 Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18. » więcej 2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej
1234567