Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jerzy Popiełuszko. Fot. pl.wikipedia.org/Ejdzej
Jerzy Popiełuszko. Fot. pl.wikipedia.org/Ejdzej
Pogrzeb Jerzego Popiełuszki. Fot. wikimedia.org/Andrzej Iwański
Pogrzeb Jerzego Popiełuszki. Fot. wikimedia.org/Andrzej Iwański
Zło dobrem zwyciężaj - to jedno z najbardziej popularnych przesłań bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
19 października mija 36. rocznica śmierci kapłana zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa. Dla działaczy opozycji kapelan Solidarności był wsparciem w chwilach zwątpienia, dla dygnitarzy PRL - wrogiem komunistycznego systemu. Dziś jest patronem ulic, szkół, bohaterem filmów i książek.

Na mszach św. za ojczyznę w Warszawie, gdzie kazania głosił ks. Popiełuszko zbierali się ludzie z całej Polski. - Poza tym transmitowane były w Radiu Wolna Europa - wspomina szczeciński działacz opozycji Wojciech Woźniak. - I starał się nam to przekazać, przede wszystkim walkę bez przemocy.

19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko został pobity przez pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wrzucony do Wisły. Ksiądz Kazimierz Łukianiuk z Nowogardu był jednym z kapłanów z naszej diecezji, który uczestniczył w Warszawie w pogrzebie ks. Popiełuszki. Szacuje się, że wzięło w nim udział nawet milion osób.

- To była olbrzymia manifestacja jedności z Kościołem - mówi ks. Łukianiuk.

Za śmierć kapłana skazani zostali czterej pracownicy MSW, którym w wyniku amnestii i ingerencji Czesława Kiszczaka łagodzono kary. A procesy sądowe nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, co budzi do dziś liczne dyskusje.
Relacja Kamila Nieradki.

Zobacz także

2020-11-23, godz. 17:58 Święta spędzajmy tylko w gronie domowników Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro… » więcej 2020-11-23, godz. 10:59 Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece. » więcej 2020-11-18, godz. 08:15 Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: 'przebaczamy i prosimy o wybaczenie', które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie… » więcej 2020-11-18, godz. 07:13 "Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo… » więcej 2020-11-15, godz. 07:11 Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu 'Minęła 20' w TVP Info. » więcej 2020-11-11, godz. 20:43 "Służba wobec ojczyzny to nakaz serca" Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-11-11, godz. 12:41 Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18. » więcej 2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej
1234567