Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kalkucianki posługują na Bulwarze Gdańskim. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kalkucianki posługują na Bulwarze Gdańskim. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kompromis koalicjantów w sprawie kamienicy Sióstr Zgromadzenia Misjonarek Miłości na szczecińskiej Łasztowni. Po sprzeciwie części radnych KO, prezydent Krzystek odstępuje od pomysłu przekazania nieruchomości w dzierżawę wieczystą z maksymalną bonifikatą.
Teraz jest mowa o 30-letniej dzierżawie, a skoro budynek pozostaje miejski, to urząd bierze na siebie remonty i utrzymanie kamienicy oraz dofinansowanie działalności "kalkucianek" prowadzących tam od lat przytułek dla bezdomnych i ubogich.

Same siostry pieniędzy od miasta nie oczekują - powiedział nam ksiądz Maciej Szmuc z Caritasu.

- Oczywiście miasto, jako właściciel tego budynku, jeśli będzie chciało dokonywać w nim jakichś inwestycji czy remontów, to jak najbardziej może to uczynić - mówi Szmuc.

Koalicja Obywatelska nie chciała "oddawać wartych miliony nieruchomości kościołowi" - czy w takim razie zagłosuje teraz za milionami z miejskiej kasy na wymagającą remontu kamienicę? - spytaliśmy Łukasza Tyszlera, szefa klubu KO.

- Tę informację, którą mam, że siostry - mówiąc delikatnie - nie bardzo sobie życzą takiej pomocy - odpowiada Tyszler.

Renata Łażewska z prezydenckiego klubu Bezpartyjnych zapewnia, że w tej sprawie nie ma mowy o rewanżu prezydenta za storpedowanie jego planów i próby postawienia KO w sytuacji, gdy tak czy owak będzie głosować za "milionami dla kościoła".

- Siostry wykonują wielką robotę dla miasta. Miasto w miarę możliwości będzie starało się im pomóc - mówi Łażewska.

Czekamy na komentarz opozycyjnego w szczecińskiej radzie klubu PiS. Jak usłyszeliśmy w biurze prasowym urzędu, na razie siostrom przedstawiono szczegóły uchwały. A w sprawie ewentualnego remontu potrzebna jest inwentaryzacja budynku.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Zobacz także

2021-03-07, godz. 19:10 Papież apeluje o pokój w Iraku Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu. » więcej 2021-03-07, godz. 15:13 Jasna Góra: XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast 8 marca na Jasnej Górze po raz czternasty odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. » więcej 2021-02-25, godz. 16:43 "Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne" Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. » więcej 2021-02-23, godz. 12:47 Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie. » więcej 2021-02-20, godz. 12:28 Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę. » więcej 2021-02-18, godz. 19:30 Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej. » więcej 2021-02-17, godz. 17:28 Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa. » więcej 2021-02-17, godz. 07:11 Rozpoczyna się Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku… » więcej 2021-02-11, godz. 17:50 Kapłan ze Szczecina współautorem książki o Afryce 'Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę'. Książka, której współautorem jest kapłan z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie miała premierę w niedzielę. » więcej 2021-01-30, godz. 12:57 Parafianie zbierają na leczenie chorego proboszcza. Teraz łatwo można pomóc Parafianie z Wisełki zbierają pieniądze na leczenie swojego proboszcza, księdza Tomasza. Teraz założyli internetową zbiórkę na ten cel. » więcej
1234567