Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
Świat wymaga dziś odpowiedzialności - mówił podczas mszy rezurekcyjnej ks. Grzegorz Wejman. W ten sposób zwracał się do wiernych w Wielkanocną Niedzielę. Przed mszą dzwony oznajmiły zmartwychwstanie Chrystusa, a przez kościół przeszła procesja rezurekcyjna. Z powodu epidemii nie odbyła się tradycyjna procesja na zewnątrz kościoła.

Wierni, którzy przyszli pomodlić się do kościoła pw. Świętego Ottona z Bambergu w Szczecinie mówili, że to najważniejszy i najbardziej radosny dzień w kościele.

- To jest bardzo ważny dzień, cały rok na niego czekam. Jak idę to już czuję radość, a jak wracam to śpiewam. - Gdyby ludzie wiedzieli, co naprawdę Jezus zrobił dla nich, pokochaliby go bez żadnych warunków - mówili wierni.

- Szukamy Jezusa, ale nie w grobie, tylko w sobie. Szukamy te miłości, którą z krzyża do nas przemówił. Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć - mówi ksiądz Paweł Górzyński, wikariusz parafii Świętego Ottona w Szczecinie.

W innych kościołach rzymskokatolickich procesja była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się w sobotnią noc.

Niedziela Zmartwychwstania to dla katolików najważniejszy moment w roku - podkreśla ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.

- Bóg daje nam nadzieję, że to wszystko co przeżywamy w naszym życiu, nasza codzienność, to wszystko czego nie rozumiemy, w tym wszystkim odnajdziemy odpowiedź. W męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa - mówi ks. Mrozowski.

Bóg daje nam nowe życie tu na ziemi i po śmierci - mówi ks. Mrozowski.

- Właśnie dzięki temu wydarzeniu, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa, możemy mieć nadzieję i wiarę, że to wszystko kim jesteśmy, ma sens. To wszystko co przezywamy, ma sens. Nawet jeżeli po ludzku czasem trudno nam to dostrzec. To wszystko nabiera sensu w wymiarze zmartwychwstania Chrystusa. On daje nam nowe życie, dzięki któremu możemy żyć tu na ziemi pełnią pokoju - mówi ks. Mrozowski.

Najwcześniejsze wzmianki o mszy rezurekcyjnej pochodzą z XII wieku.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Joanny Gralki.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-05-13, godz. 15:05 Kaplica fatimska koło Goleniowa. "Człowiek może opowiedzieć tu historię swojego życia" 13 maja obchodzimy 104. rocznicę objawień fatimskich, a od 2015 roku na terenie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa znajduje się kaplica maryjna, jedyna w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej… » więcej 2021-05-13, godz. 07:53 Zamach na papieża i objawienia fatimskie 13 maja mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Na życie papieża targnął się Turek Mehmet Ali Agca strzelając na Placu Świętego Piotra. Nigdy jednak nie udało się do końca ustalić wspólników i tła zamachu. Papież uważał… » więcej 2021-05-06, godz. 07:21 Skazani zbudowali kościół dedykowany Prymasowi Wyszyńskiemu [ZDJĘCIA] Skazani z zakładu karnego budowali kościół w Chominie, który we wrześniu podczas konsekracji otrzyma za patrona bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-05-04, godz. 13:31 Będzie kolejne sanktuarium w regionie Kościół w Kobylance otrzyma tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2021-05-03, godz. 11:47 Święto maryjne w Kościele katolickim 3 maja w Kościele katolickim to Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Papież Benedykt XV ustanowił uroczystość w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. » więcej 2021-05-02, godz. 09:40 Wielkanoc u chrześcijan obrządku wschodniego [WIDEO, ZDJĘCIA] Pascha, czyli święto Świąt. Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą dziś Wielkanoc. Radosne 'Chrystus Zmartwychwstał' rozbrzmiewało w niedzielę w wielu językach m.in. w szczecińskiej cerkwi prawosławnej. » więcej 2021-05-02, godz. 09:31 Zrób lub kup ciasto i pomóż w leczeniu Weroniki [WIDEO, ZDJĘCIA] Jeśli lubisz i pieczesz ciasta, torty i ciasteczka, to ta prośba jest skierowana do Ciebie - tak na niedzielny kiermasz ciast dla Weroniki zapraszają organizatorzy. Kiermasz potrwa od 8.30 do 15 przy parafii św. Rodziny w Szczecinie, przy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:07 "Wszystko, co najlepsze było u niego". Pogrzeb biskupa Jana Gałeckiego [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy' - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy… » więcej 2021-05-01, godz. 08:43 "Zostanie w pamięci jako człowiek ogromnej modlitwy". Pożegnanie biskupa seniora W sobotę pogrzeb biskupa seniora Jana Gałeckiego. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej 2021-04-28, godz. 09:51 Pogrzeb biskupa Jana w sobotę Znane są szczegóły pogrzebu biskupa seniora Jana Gałeckiego, który zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 2007 roku biskup… » więcej
45678910