Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy" - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy pogrzebu zmarłego we wtorek biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Promieniowałeś radością i entuzjazmem - wspominał zmarłego jeszcze z czasów posługi w Zielonej Górze bp Socha. - Dlatego byłeś kochany i chętnie słuchany przez młodych i starszych. Takim zostałeś jako kurialista, proboszcz w Stargardzie i przede wszystkim jako biskup.

- Był kapłanem dużej modlitwy, bardzo oddany, mówił też ciekawe homilie i był bardzo blisko ludzi. Bardzo oddany Matce Bożej, starał się wypełniać wolę Bożą. Bardzo dużo mi pomagał, bo jestem biedną osobą. Byłem osobą bezdomną i dużo mu zawdzięczam i dlatego tu jestem. To był nasz parafianin. Wszystko, co najlepsze było u niego, i uśmiech, i modlitwa, i nieraz i żart. Niech odpoczywa w pokoju - to słowa wiernych, którzy przyszli na sobotnią mszę św. pogrzebową.

Mszy św. pogrzebowej w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

- Ostatnim, przez szereg lat, Twoim zadaniem, dobrowolnie podjętym i gorliwie spełnianym, była modlitwa. I pokutna, i przebłagalna, i błagalna. Najbardziej ta różańcowa. Od lat, cztery części Różańca Świętego odmawiane w sprawach Kościoła Świętego, ojczyzny, ludu tej ziemi i spraw tej ziemi i także nad tym Oknem Życia (bp Jan Gałecki mieszkał w parafii św. Rodziny w Szczecinie, gdzie przy plebanii znajduje się Okno Życia - przyp. red.) i o powołania - mówił abp Dzięga.

Trumna z ciałem biskupa Jana została złożona w Grobowcu Kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Biskup senior Jan Gałecki miał 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Pochodził z Mazowsza, ale na Ziemiach Zachodnich realizował swoje powołanie do kapłaństwa.

Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Odebrał święcenia kapłańskie z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku przyjął od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. W 2007 roku biskup przeszedł na emeryturę. Ze względu na stan zdrowia, rzadziej uczestniczył w oficjalnych uroczystościach.

W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-07-04, godz. 17:16 Polski dom dla świeckich misjonarzy powstaje w Kenii [ZDJĘCIA] W środkowej Kenii ruszyła budowa domu dla wolontariuszy, którzy chcą wspierać jedne z najbiedniejszych rejonów Afryki. » więcej 2021-07-04, godz. 11:58 Startuje Letni Festiwal Organowy w Morzyczynie W niedzielę w kościele św. Dominika Savio w Morzyczynie rozpocznie się II Letni Miedwiański Festiwal Organowy im. ks. Piotra Głogowskiego. Cykl koncertów potrwa do 29 sierpnia. » więcej 2021-07-04, godz. 10:59 US: trwa nabór na teologię Asystent rodziny czy też mediator - m.in. takie specjalności można skończyć, studiując na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 10:22 Ruszyły przygotowania do beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego Rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 08:39 Rekolekcje na dwóch kółkach, czyli rowerem na Jasną Górę To już ostatni moment, żeby zapisać się na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-07-02, godz. 10:10 Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina. » więcej 2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej
45678910