Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Bezpłatne studia podyplomowe z etyki rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Uczelnia czeka jeszcze na potwierdzenie umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, które sfinansuje ten projekt. Chodzi o trzysemestralne studia podyplomowe, które zaplanowano od semestru letniego, a więc od lutego. Przygotowano 25 miejsc dla nauczycieli, którzy chcieliby zdobyć możliwość prowadzenia zajęć z etyki.

- Chcemy, żeby młodzież i dzieci uczyły się wartości w naszym społeczeństwie - mówi ks. Grzegorz Chojnacki, prof. US i dziekan Wydziału Teologicznego. - Te wartości są wpisane głęboko w preambułę naszej konstytucji, która mówi, że takie wartości, jak prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość obywatele Polski czerpią albo z Boga, albo z innych źródeł.

- Potrzeba nie tylko wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, ale także ludzi z kręgosłupem etycznym i moralnym - dodaje dziekan. - Dlatego tak ważne jest, aby w szkołach, oprócz nauki religii, była także etyka filozoficzna. Uniwersytet Szczeciński czuje się kompetentny do tego, aby właśnie takie studia prowadzić.

Wstępnie sześć uczelni w Polsce ma kształcić przyszłych etyków. Obok szczecińskiej będzie to m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Projekt będzie realizowany w porozumieniu z Instytutem Filozofii i Kognitywistyki - Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersyteckim Centrum Edukacji.
- Chcemy, żeby młodzież i dzieci uczyły się wartości w naszym społeczeństwie - mówi ks. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego.
- Potrzeba nie tylko wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, ale także ludzi z kręgosłupem etycznym i moralnym - dodaje dziekan.

Dodaj komentarz 6 komentarzy

patrząc na częstotliwość newsów Wydział Teologiczny jest chyba jednym ze sponsorów RS:)
skoro UNIWERSYTET to uczelnia z definicji mająca przygotowywać kadry NAUKOWE i szerzyć NAUKĘ, WIEDZĘ, a nie zabobony, to jak można zaakceptować uniwersyteckie "nauczanie" religii, w której WIARA zastępuje wiedzę???
A ponadto dlaczego tylko teologia katolicka? Czemu nie ta "nauka" nie obejmuje innych religii??? Takie podejście dyskryminuje 2/3 przekonań religijnych ludzkości, gdyż chrześcijaństwo wyznaje tylko 33,4% ludzi, a pozostali???
islam — 24,35%; hinduizm — 13,78%; buddyzm — 7,13%; sikhizm — 0,36%; judaizm — 0,21%; bahaizm — 0,11%. Przy czym aż 9,42% to BEZWYZNANIOWI.
Trwają prace nad powołaniem "Wydziału Pielęgnowania Cnót Niewieścich".
Kościół będzie kiedyś pluł sobie w brodę za to, że nauczył niektóre narody pisać i czytać.
Kościołowi Katolickiemu można wiele zarzucić, z tym się zgadzam. Można go kochać lub nienawidzić. Ale jeżeli wypowiadacie się Państwo na ten temat, to potrzebna jest choć elementarna wiedza z zakresu teologii. Wielu komentatorów zapomina permanentnie o innych naukach, które są nieodłączne wobec wiedzy teologicznej. Po drugie, skąd wiecie, że na studiach teologicznych na US nie będzie zajeść z zakresu innych religii, proszę o dowody skąd te twierdzenia, że nie są to studia z wiedzy a nie wiary. Chętnie poznam dowody.
"Wiedza teologiczna" sprowadza się do WIARY, czyli apriorycznej akceptacji twierdzeń.
To nie jest nauką. To jest religia.
Każdy szaman ci to powie

Zobacz także

2021-09-19, godz. 14:19 Współpracowniczka Prymasa: Walczył o człowieka w każdym ustroju [WIDEO, ZDJĘCIA] Najważniejszym w życiu Prymasa była jego ufna wiara w Boga, pewność i ogromny spokój - mówiła pani Anna Rastawicka. » więcej 2021-09-19, godz. 12:16 Kobylanka wciąż świętuje Msza święta, festyn parafialny i koncert Siewców Lednicy to główne punkty niedzielnego świętowania w Kobylance. » więcej 2021-09-18, godz. 17:21 Wielkie święto w Kobylance. Jest sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Przestańmy się kłócić w polskim domu ojczystym. Szukajmy tego, co wspólne i co pozwoli budować - mówił w homilii abp Jan Pawłowski. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej, podczas której zostało ustanowione sanktuarium… » więcej 2021-09-18, godz. 11:36 To szansa na odnowienie wiary. Sanktuarium Prymasa Tysiąclecia w Kobylance W sobotę, w Kobylance, delegat papieski arcybiskup Jan Pawłowski - będzie przewodniczył mszy świętej, na której zostanie ustanowione sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-09-18, godz. 10:53 Kościół w Chominie ma nowego patrona Kościół w Chominie, w powiecie kamieńskim, od soboty za patrona będzie miał błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość poświęcenia świątyni rozpocznie się przed południem. » więcej 2021-09-18, godz. 07:47 75-lecie parafii prawosławnej w Szczecinie. "Stanowimy bardzo zgrany zespół" Jestem szczęśliwy i spełniony, choć wiele wyzwań jeszcze przed nami - tak ksiądz Paweł Stefanowski mówi o swojej posłudze w cerkwi prawosławnej w Szczecinie. » więcej 2021-09-17, godz. 10:26 75 lat prawosławnej parafii w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Zaczynali od mieszkania, potem była poewangelicka kaplica, a od 10 lat mogą modlić się już w nowo zbudowanej cerkwi. » więcej 2021-09-15, godz. 12:18 Męskie oblężenie Jasnej Góry Mężczyźni szykują najazd na Częstochowę. 'Oblężenie Jasnej Góry. Mężczyźni u tronu Królowej' pod takim hasłem pielgrzymi z całej Polski spotkają się w sobotę. » więcej 2021-09-13, godz. 23:20 Relikwie błogosławionego w asyście motocykli wjechały do Kobylanki [WIDEO, ZDJĘCIA] Relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego już w kościele w Kobylance, który w sobotę zostanie ustanowiony sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2021-09-13, godz. 09:18 Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego dla kościoła w Kobylance Relikwie błogosławionego Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego trafią do Kobylanki. W poniedziałek delegacja z parafii odebrała relikwie od kanclerza kurii warszawskiej. » więcej
1234567