Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziś w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jednak to dzień, w którym wspominamy bliskich zmarłych i odwiedzamy ich groby. Fot. Piotr Sawiński [PR Szczecin]
Dziś w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jednak to dzień, w którym wspominamy bliskich zmarłych i odwiedzamy ich groby. Fot. Piotr Sawiński [PR Szczecin]
Dziś w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jednak to dzień, w którym wspominamy bliskich zmarłych i odwiedzamy ich groby.
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego będą przyjmować Wypominki, a o 9, 12 i 15 będzie można uczestniczyć we mszy św. w w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego. Po mszy w południe rozpocznie się procesja modlitewna w intencji zmarłych.

W liturgii Kościoła to radosny dzień, w którym wspominamy wszystkich świętych i błogosławionych. W polskiej tradycji wciąż jednak więcej dziś refleksji nad przemijaniem i śmiercią.

- Wydaje się, że zarówno 1 i 2 listopada jest w naszej tradycji dniem, gdzie przede wszystkim wspominamy zmarłych, natomiast niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że to bardzo radosna uroczystość, w której wspominamy tych, którzy możemy się cieszyć szczęściem bez końca - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, prefekt Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie i dodaje, że choć nie nic złego w zadumie, to Kościół wciąż ma wiele do zrobienia, żeby zmienić obraz 1 listopada w oczach wiernych.

Przy bramach Cmentarza Centralnego będzie dziś można spotkać kleryków, którzy będą zbierać kartki z imionami naszych zmarłych - dodaje ks. Łuszczek. - Można zgłosić naszych zmarłych, za których przez cały listopad modlimy się w seminarium, codziennie w kilku kaplicach po to, żeby nasi bliscy zmarli przebywający w Czyśćcu mogli doświadczyć szczęścia wiecznego w niebie.

Klerycy będą zbierać Wypominki od 9 do 17.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-19, godz. 08:54 Specjaliści z Radia Maryja uczą dziennikarstwa w Szczecinie Specjaliści z Telewizji Trwam i Radia Maryja poprowadzą dziś warsztaty edukacyjne „Zrozumieć media. Dziennikarstwo - Kultura - Polityka - Nowoczesność'. » więcej 2011-11-16, godz. 14:30 Ze Szczecina wyrusza misja na pomoc Haiti Chirurdzy, anestezjolodzy, stomatolog, pediatra, a także pielęgniarki, księża, siostra zakonna i tłumacz - w sumie 14 osób wyleci w piątek w najbardziej specjalistyczną europejską misję na Haiti. » więcej 2011-11-13, godz. 16:24 Warszawa: Polsko-niemiecka modlitwa W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono polsko-niemiecką modlitwę w intencji poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej, a także w intencji ofiar przemocy, katastrof i żołnierzy poległych na misjach pokojowych… » więcej 2011-11-13, godz. 08:45 Przyszły błogosławiony posługiwał w Szczecinie Ks. Karol Lampert, który w czasie wojny pracował w Szczecinie, a w 1944 roku zginął za swoją wiarę dziś zostanie ogłoszony nowym błogosławionym. » więcej 2011-10-08, godz. 21:12 Nagrody TOTUS wręczone Fundacja 'Dzieło Nowego Tysiąclecia' wręczyła nagrody TOTUS za propagowanie nauczania Jana Pawła II i promocję kultury chrześcijańskiej. W tym roku nagrodzeni zostali: Michał Lorenc, ksiądz Andrzej Augustyński, Wydawnictwo 'Biały… » więcej 2011-10-08, godz. 10:51 Stypendyści papieskiej Fundacji kwestują na ulicach Szczecina Kilkadziesiąt osób w żółtych chustach dziś od 10 kwestuje na głównych ulicach Szczecina na rzecz zdolnej młodzieży z małych miast i wiosek. To coroczna akcja w ramach Dnia Papieskiego, który tradycyjnie obchodzimy w niedzielę… » więcej 2011-10-07, godz. 08:04 Publiczne czytanie Biblii na Deptaku Bogusława Czytanie Ewangelii na Deptaku Bogusława będzie głównym wydarzeniem II Ekumenicznego Święta Biblii, które rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2011-10-06, godz. 10:30 Wirtualna wycieczka po kościele XIV-wieczny kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie będzie można zwiedzać w Internecie. Wszystko dzięki kamerom, które zostaną zainstalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. » więcej
166167168169170171172