Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kopia ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Kopia ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Po mszy św. o 6 rano kopia Ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wyjechała z Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie do Myśliborza.
Pielgrzymka Ikony "Od Oceanu do oceanu przez świat w obronie życia człowieka" to inicjatywa świeckich obrońców życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zarówno katolików, jak i prawosławnych. Obraz przemierzy w sumie 18 tysięcy kilometrów od Władywostoku po Fatimę odwiedzając ponad 20 państw Azji i Europy.

W środę o 18 kopia Cudownego Obrazu dotarła do sanktuarium na Słonecznym. Stamtąd po mszy św. na krótką modlitwę przyjechała do szczecińskiej katedry. Kolejne nabożeństwo przed cudownym wizerunkiem Maryi odbyło się w cerkwi prawosławnej.

- Jest to wydarzenie i nie wolno przegapić takiej okazji, bo to peregrynacja obrazu w sprawie ratowania życia od narodzenia do naturalnej śmierci i każdy katolik i nie tylko katolik powinien w takiej modlitwie uczestniczyć. Oczekiwałam z niecierpliwością, sprawdzałam tylko godzinę, kiedy trzeba przyjść do cerkwi, kiedyś jeździłam na Jasną Górę i prowadziłam dzieci do klasztoru, a teraz jak ikona Matki Boskiej jest w Szczecinie, gdzie ja mieszkam, to przecież muszę tu być - mówili katolicy i prawosławni oczekujący na obraz.

Po godzinie 22 obraz dotarł do Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, gdzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga koncelebrował mszę świętą.

- To nie przypadek, że w Szczecinie to młodzież musiała się wziąć na poważnie za temat życia. Jeszcze raz wszystkim wam dziękuję, że tą młodzież z jej przesłaniem życia przyjmujecie - mówił w homilii abp Dzięga nawiązując w ten sposób do młodych ludzi z Civitas Christiana, którzy co roku współorganizują Szczeciński Marsz dla Życia. - Zbyt cicho jest koło nas, a w tym pokoleniu potrzebne jest wielkie wołanie. Wiem, że czujemy się słabi, wystraszeni i że wielu mówi, "cóż ja mogę". Dlatego przychodzi ona, zwycięska Pani. Przy niej jesteśmy mocni i niech ta moc, którą przez nią Bóg chce dać także Tobie pozostanie w nas, w tym pokoleniu, w Szczecinie, w tej ziemi, w Polsce, w świecie.

Po mszy św. do 6 rano trwało całonocne czuwanie, po którym odprawiono mszę św. i Ikona pojechała do Myśliborza.

Ikona zakończy pielgrzymkę w grudniu w Fatimie, ale prawdopodobnie w nowym roku peregrynacja rozszerzy się na kolejne państwa i kontynenty obejmując Stany Zjednoczone, Amerykę Południową, Australię i Afrykę.

Ikona w sobotę dotrze do Warszawy. Niemal w tym samym czasie w stolicy będzie przebywał prawosławny duchowny Cyryl I - Patriarcha Moskwy i całej Rusi, który w piątek podpisze z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Po godzinie 22 obraz dotarł do Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, gdzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga koncelebrował mszę świętą.

Zobacz także

2012-11-01, godz. 03:02 Wigilia Wszystkich Świętych ze świętymi [ZDJĘCIA] Prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie modlitewne - tak wyglądał środowy wieczór w niektórych szczecińskich kościołach. » więcej 2012-10-31, godz. 10:18 Strachy czy Bal Świętych? Dzieci bawią się i tak, i tak Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane… » więcej 2012-10-30, godz. 17:02 Nowa inicjatywa: Święci zamiast demonów i dyni Tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. W szczecińskich szkołach ruszyły Bale Wszystkich Świętych. » więcej 2012-10-28, godz. 09:10 Abp Dzięga: Nie organizujcie tych niby zabaw Ze smutkiem obserwujemy narastającą w Polsce od kilku lat falę inicjatyw w ramach tzw. 'obchodów halloween' - pisze abp Andrzej Dzięga w liście, który księża czytają w niedzielę w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamień… » więcej 2012-10-21, godz. 00:05 Jakich mężczyzn pragną kobiety, czyli oferta dla studentów Trudna sztuka przecinania pępowiny, czyli jak odchodzić od rodziców; spotkanie z egzorcystą, jakich mężczyzn pragną kobiety to tylko niektóre tematy spotkań podczas rozpoczynającego się Tygodnia Duszpasterstw w Szczecinie. » więcej 2012-10-14, godz. 16:49 Szczecińscy grekokatolicy świętują [ZDJĘCIA] 55 lat istnienia kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej świętuje w niedzielę wspólnota grekokatolików w stolicy Pomorza Zachodniego. » więcej 2012-10-14, godz. 00:51 Dzień Papieski - kwesta na zdolną młodzież Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestują. W obchodzonym dziś Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża, w całej Polsce prowadzone są zbiórki pieniędzy na stypendia… » więcej 2012-10-13, godz. 11:03 Każdy może postawić żywy pomnik papieżowi Kilkadziesiąt osób w żółtych chustach dziś od 10 kwestuje na głównych ulicach Szczecina na rzecz zdolnej młodzieży z małych miast i wiosek. » więcej 2012-10-08, godz. 00:09 Serce Carla Loewego wróciło na swoje miejsce [ZDJĘCIA] Mszą świętą i nabożeństwem ekumenicznym pożegnano w niedzielę Carla Loewego. Odnalezione w lutym w filarze szczecińskiej katedry serce ewangelickiego kompozytora wróciło na swoje miejsce. » więcej 2012-09-28, godz. 12:54 Modlitwa na skrzyżowaniach Szczecina Na ponad 50 skrzyżowaniach Szczecina animatorzy duszpasterstw, wspólnot i ruchów kościelnych poprowadzą dziś o 15 modlitwę. To międzynarodowa akcja „Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast świata”. » więcej
172173174175176177178