Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kopia ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Kopia ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Po mszy św. o 6 rano kopia Ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wyjechała z Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie do Myśliborza.
Pielgrzymka Ikony "Od Oceanu do oceanu przez świat w obronie życia człowieka" to inicjatywa świeckich obrońców życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zarówno katolików, jak i prawosławnych. Obraz przemierzy w sumie 18 tysięcy kilometrów od Władywostoku po Fatimę odwiedzając ponad 20 państw Azji i Europy.

W środę o 18 kopia Cudownego Obrazu dotarła do sanktuarium na Słonecznym. Stamtąd po mszy św. na krótką modlitwę przyjechała do szczecińskiej katedry. Kolejne nabożeństwo przed cudownym wizerunkiem Maryi odbyło się w cerkwi prawosławnej.

- Jest to wydarzenie i nie wolno przegapić takiej okazji, bo to peregrynacja obrazu w sprawie ratowania życia od narodzenia do naturalnej śmierci i każdy katolik i nie tylko katolik powinien w takiej modlitwie uczestniczyć. Oczekiwałam z niecierpliwością, sprawdzałam tylko godzinę, kiedy trzeba przyjść do cerkwi, kiedyś jeździłam na Jasną Górę i prowadziłam dzieci do klasztoru, a teraz jak ikona Matki Boskiej jest w Szczecinie, gdzie ja mieszkam, to przecież muszę tu być - mówili katolicy i prawosławni oczekujący na obraz.

Po godzinie 22 obraz dotarł do Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, gdzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga koncelebrował mszę świętą.

- To nie przypadek, że w Szczecinie to młodzież musiała się wziąć na poważnie za temat życia. Jeszcze raz wszystkim wam dziękuję, że tą młodzież z jej przesłaniem życia przyjmujecie - mówił w homilii abp Dzięga nawiązując w ten sposób do młodych ludzi z Civitas Christiana, którzy co roku współorganizują Szczeciński Marsz dla Życia. - Zbyt cicho jest koło nas, a w tym pokoleniu potrzebne jest wielkie wołanie. Wiem, że czujemy się słabi, wystraszeni i że wielu mówi, "cóż ja mogę". Dlatego przychodzi ona, zwycięska Pani. Przy niej jesteśmy mocni i niech ta moc, którą przez nią Bóg chce dać także Tobie pozostanie w nas, w tym pokoleniu, w Szczecinie, w tej ziemi, w Polsce, w świecie.

Po mszy św. do 6 rano trwało całonocne czuwanie, po którym odprawiono mszę św. i Ikona pojechała do Myśliborza.

Ikona zakończy pielgrzymkę w grudniu w Fatimie, ale prawdopodobnie w nowym roku peregrynacja rozszerzy się na kolejne państwa i kontynenty obejmując Stany Zjednoczone, Amerykę Południową, Australię i Afrykę.

Ikona w sobotę dotrze do Warszawy. Niemal w tym samym czasie w stolicy będzie przebywał prawosławny duchowny Cyryl I - Patriarcha Moskwy i całej Rusi, który w piątek podpisze z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Po godzinie 22 obraz dotarł do Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, gdzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga koncelebrował mszę świętą.

Zobacz także

2012-12-25, godz. 03:06 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Dziś Boże Narodzenie u chrześcijan zachodnich. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim świętują katolicy rzymscy i protestanci. Ekumeniczne życzenia składają jednak również prawosławni i grekokatolicy, którzy będą świętować… » więcej 2012-12-25, godz. 02:32 Abp Dzięga podczas Pasterki wspiera protestujących rolników Bóg przychodzi i proponuje 'mogę uczynić Twoje życie sensownym, pięknym i szlachetnym'. Wymaga tylko, żeby człowiek aktem swojej wiary przyjął go, zauważył, rozkochał się w nim i zafascynował - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga… » więcej 2012-12-24, godz. 07:27 Wigilia dla samotnych. Na Pomorzanach to już tradycja Kilkadziesiąt osób samotnych i potrzebujących z całych Pomorzan siądzie dziś przy wigilijnym stole w Katolickiej Szkole Podstawowej na Wzgórzu Hetmańskim. » więcej 2012-12-24, godz. 07:26 Transmisja Pasterki w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi dziś o północy bezpośrednią transmisję Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. » więcej 2012-12-20, godz. 07:18 Wszystkie Pastorałki w jednym radiu, Radiu Szczecin! [WIDEO] W piątek, w Studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin odbędzie się wyjątkowy, świąteczny koncert wykonawców tegorocznych pastorałek. » więcej 2012-12-15, godz. 10:48 Tak pomagam, czyli Caritas pamięta o potrzebujących Caritas organizuje świąteczną zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin, osób starszych i chorych. W corocznej akcji bierze udział również oddział w Szczecinie. » więcej 2012-11-30, godz. 07:48 Kardynał szczeciński. Nominacja przyszła z Watykanu Dokładnie 60 lat temu Prymas Stefan Wyszyński oficjalnie dowiedział się w Szczecinie o nominacji kardynalskiej. Dziś o 11 na Wydziale Teologicznym naukowcy przybliżą postać Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2012-11-28, godz. 07:52 Koniec z Oknami Życia? ONZ chce je zamknąć Komitet Praw Dziecka ONZ domaga się delegalizacji Okien Życia, w których matki mogą zostawić swoje dzieci anonimowo i bez konsekwencji prawnych - pisze 'Wprost'. Zdaniem działaczy, narusza to prawo dziecka do poznania swoich rodzic… » więcej 2012-11-25, godz. 09:37 Komitet Obywatelski wychodzi przed kościoły Przeciwnicy dofinansowywania in vitro z budżetu Szczecina zwierają szyki. W niedzielę przed kościołami będą zbierać podpisy przeciwko inicjatywie Platformy Obywatelskiej. Partia ta chce, aby każdy zabieg był wspierany kwotą 2 tys… » więcej 2012-11-24, godz. 15:02 "10 lat to młodzieńczy etap w duchowej posłudze" [ZDJĘCIA] Mija 10 lat sakry biskupiej metropolity szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Między innymi z tej okazji uroczystą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odprawił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino… » więcej
177178179180181182183