Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie ma 20 lat. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie ma 20 lat. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Po południu absolwenci spotkają się z nauczycielami i uczniami w budynku liceum przy al. Wojska Polskiego. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Po południu absolwenci spotkają się z nauczycielami i uczniami w budynku liceum przy al. Wojska Polskiego. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie ma 20 lat. To szkoła, która od lat znajduje się w czołówce "ogólniaków" w mieście.
Od rana trwają uroczystości w szczecińskim seminarium. Po mszy świętej odbyła się uroczysta akademia. Po południu absolwenci spotkają się z nauczycielami i uczniami w budynku liceum.

W Szczecinie jest 12 szkół katolickich, w których uczy się blisko tysiąc osób. W "ogólniaku" przy al. Wojska Polskiego jest 220 uczniów.

- Dydaktyka i wychowanie to nasze motto - mówi Magdalena Biskup, zastępca dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - Małe szkoły likwiduje się, pewnie ze względów ekonomicznych. Z naszych doświadczeń mogę jednak powiedzieć, że niewielkie szkoły się sprawdzają.

Wiktor, który uczy się w drugiej klasie uważa, że w takiej szkole jest traktowany bardziej podmiotowo i nie jest tu "kimś w okularach z kitką, czy numerem w dzienniku".

Reakcje rówieśników na szkoły katolickie bywają różne. Rozalia pochodzi z Maszewa i mieszka w internacie. - Kiedy poznajemy się, to na hasło, że chodzę do szkoły katolickiej da się słyszeć pytanie "habity czy sutanny?" - mówi z uśmiechem Rozalka.

Wiktor z kolei przytacza skrajne reakcje, kiedy ktoś pyta go, czy będzie księdzem. - Są jednak też głębsze refleksje i pytania, jak wygląda nauka w takiej szkole, a my jesteśmy naprawdę normalnymi ludźmi - zapewnia Wiktor.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-11-12, godz. 15:12 Takiego wolontariusza jeszcze tam nie było Ma 8 lat i jest najmłodszym wolontariuszem szczecińskiego Hospicjum św. Jana Ewangelisty. » więcej 2012-11-11, godz. 15:59 "Dumny Szczecin maszeruje" [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] Biało-czerwone flagi, dźwięki patriotycznej muzyki i bez partyjnych transparentów. W takiej atmosferze przeszedł Szczeciński Marsz Niepodległości, który był jednym z punktów obchodów 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepo… » więcej 2012-11-11, godz. 12:10 Arcybiskup apeluje. Setki szczecinian w katedrze [ZDJĘCIA] Powraca tęsknota za zwyczajną debatą, w której powie się człowiekowi 'mów, chcę Cię słuchać' - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny. » więcej 2012-11-11, godz. 11:22 "Najważniejsze było pozbycie się nienawiści" Zanim ks. Jerzy został błogosławionym, był jednym z nas. Tak o kapelanie 'Solidarności' mówił Adam Woronowicz, odtwórca tytułowej roli w filmie 'Popiełuszko. Wolność jest w nas'. » więcej 2012-11-11, godz. 09:33 11 listopada. Szczecin świętuje [PROGRAM] Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny rozpocznie w szczecińskiej katedrze obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie jej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Na szczecinian… » więcej 2012-11-10, godz. 10:36 Jaki był naprawdę? Filmowy ksiądz Jerzy w Szczecinie Odtwórca tytułowej roli w filmie 'Popiełuszko. Wolność jest w nas' będzie w sobotę gościł w Szczecinie. » więcej 2012-11-09, godz. 06:43 "By wspólnie coś tworzyć i razem wspominać" Śpiewali tradycyjne polskie pieśni i recytowali poezję - tak było na Wieczornicy patriotycznej, którą w czwartkowy wieczór zorganizowali szczecińscy studenci. » więcej 2012-11-04, godz. 10:57 Abp Dzięga: Przeżyłem czasy, kiedy rząd robił swoje, a Kościół swoje Z naszej strony jest pełna wola debaty, a rząd rządzi i jeśli tak zdecyduje, jednostronnie odstępując od pewnych uzgodnień, to będzie decyzja rządu - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Radia Szczecin metropolita szczecińsko-kamieński… » więcej 2012-11-04, godz. 09:45 Hospicjum działa już 25 lat Dziś mija dokładnie 25 lat od dnia, kiedy Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie podjęło opiekę nad pierwszą podopieczną. Wtedy powstało hospicjum domowe, kilka lat później zaczęło działalność hospicjum stacjonarne. » więcej 2012-11-02, godz. 06:48 Zaduszki: Wspomnienia, modlitwa i nadzieja Modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu oraz wspomnienia bliskich, którzy odeszli z tego świata. 2 listopada w Kościele Rzymskokatolickim wierni obchodzą Dzień Zaduszny. » więcej
171172173174175176177