Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie ma 20 lat. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie ma 20 lat. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Po południu absolwenci spotkają się z nauczycielami i uczniami w budynku liceum przy al. Wojska Polskiego. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Po południu absolwenci spotkają się z nauczycielami i uczniami w budynku liceum przy al. Wojska Polskiego. Fot. Dagmara Maciejewska [PR Szczecin]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie ma 20 lat. To szkoła, która od lat znajduje się w czołówce "ogólniaków" w mieście.
Od rana trwają uroczystości w szczecińskim seminarium. Po mszy świętej odbyła się uroczysta akademia. Po południu absolwenci spotkają się z nauczycielami i uczniami w budynku liceum.

W Szczecinie jest 12 szkół katolickich, w których uczy się blisko tysiąc osób. W "ogólniaku" przy al. Wojska Polskiego jest 220 uczniów.

- Dydaktyka i wychowanie to nasze motto - mówi Magdalena Biskup, zastępca dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - Małe szkoły likwiduje się, pewnie ze względów ekonomicznych. Z naszych doświadczeń mogę jednak powiedzieć, że niewielkie szkoły się sprawdzają.

Wiktor, który uczy się w drugiej klasie uważa, że w takiej szkole jest traktowany bardziej podmiotowo i nie jest tu "kimś w okularach z kitką, czy numerem w dzienniku".

Reakcje rówieśników na szkoły katolickie bywają różne. Rozalia pochodzi z Maszewa i mieszka w internacie. - Kiedy poznajemy się, to na hasło, że chodzę do szkoły katolickiej da się słyszeć pytanie "habity czy sutanny?" - mówi z uśmiechem Rozalka.

Wiktor z kolei przytacza skrajne reakcje, kiedy ktoś pyta go, czy będzie księdzem. - Są jednak też głębsze refleksje i pytania, jak wygląda nauka w takiej szkole, a my jesteśmy naprawdę normalnymi ludźmi - zapewnia Wiktor.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-01-06, godz. 13:25 Msza za obcokrajowców w katedrze Przedstawiciele różnych narodów uczestniczyli w szczecińskiej katedrze w mszy św. w intencji obcokrajowców. » więcej 2013-01-06, godz. 01:41 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [ZDJĘCIA] Chrześcijanie obrządku wschodniego w niedzielę zakończą czterdziestodniowy post i rozpoczną trzydniowe Święta Bożego Narodzenia. » więcej 2013-01-06, godz. 01:23 Chór zaśpiewa dla niepełnosprawnej młodzieży Kolędy polskie, ale także hiszpańskie czy meksykańskie zabrzmią dziś w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim, na szczecińskich Pomorzanach. » więcej 2013-01-06, godz. 01:15 Modlitwa w różnych językach w katedrze Modlitwy w różnych językach, kolędy po włosku, a może nawet po chińsku. Tak będzie dziś w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W południe rozpocznie się tam bowiem msza św. w intencji obcokrajowców, którzy mieszkają w Sz… » więcej 2013-01-06, godz. 01:13 Szczecin też ma swoich królów Będzie spotkanie z diabłem, aniołami, Herodem, a na końcu wszyscy pokłonią się małemu Jezusowi i wspólnie zaśpiewają kolędy przy stajence. Trzeci szczeciński Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta. » więcej 2013-01-05, godz. 09:57 Geje biskupami w Anglii? Homoseksualni duchowni mogą być biskupami - zaakceptował to Kościół Anglikański. Decyzję w tej sprawie podjęła w grudniu Izba Biskupów. » więcej 2012-12-25, godz. 03:10 Wspólne kolędowanie przy żywej szopce Osioł, gęsi, kaczki, kozy, a przede wszystkim Święta Rodzina, czyli Maryja, Józef i dzieciątko Jezus. Żywa szopka przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa zaprasza już po raz szesnasty wszystkich szczecinian… » więcej 2012-12-25, godz. 03:06 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Dziś Boże Narodzenie u chrześcijan zachodnich. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim świętują katolicy rzymscy i protestanci. Ekumeniczne życzenia składają jednak również prawosławni i grekokatolicy, którzy będą świętować… » więcej 2012-12-25, godz. 02:32 Abp Dzięga podczas Pasterki wspiera protestujących rolników Bóg przychodzi i proponuje 'mogę uczynić Twoje życie sensownym, pięknym i szlachetnym'. Wymaga tylko, żeby człowiek aktem swojej wiary przyjął go, zauważył, rozkochał się w nim i zafascynował - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga… » więcej 2012-12-24, godz. 07:27 Wigilia dla samotnych. Na Pomorzanach to już tradycja Kilkadziesiąt osób samotnych i potrzebujących z całych Pomorzan siądzie dziś przy wigilijnym stole w Katolickiej Szkole Podstawowej na Wzgórzu Hetmańskim. » więcej
176177178179180181182