Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły oraz Noce Świętych w duszpasterstwach akademickich.
Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głównie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani. Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać.

- Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - opowiadają najmłodsi szczecinianie. - Inni też rzucają w drzwi balonami z wodą.

Kościół potępia obchody Halloween i w zamian proponuje Bale Wszystkich Świętych, na których odbywają się tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. Taką imprezę zorganizowało już we wtorek Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.

Natomiast duszpasterstwa akademickie przygotowały na środę wieczór Noce Świętych. Będą m.in. prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie młodzieży i studentów oraz litania do Wszystkich Świętych. Wieczorne spotkania modlitewne organizują chrystusowcy, jezuici i parafia przy ul. Broniewskiego.

- Chcemy dobrze przygotować się do uroczystości Wszystkich Świętych, a jednocześnie to alternatywa dla przeżywania tej nocy w upiorny sposób - mówi ks. Zbigniew Regucki, duszpasterz akademicki „W Sercu”. - Jeśli patrzymy na nasze przeżywanie Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych to zupełnie inny klimat i inna tradycja i bardzo szkoda, że próbujemy to tak łatwo zarzucić.

- Chcemy więc jako chrześcijanie i katolicy pokazać jeszcze jeden aspekt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, czyli aspekt świętości - dodaje chrystusowiec. - Będą m.in. modlitwy przy relikwiach, a kult relikwii jest na nowo coraz bardziej popularny w wielu parafiach. Dobrze, że tak się dzieje, bo to żywe znaki obecności świętych pośród nas, którzy są już przed Bogiem, a tu są jeszcze ich doczesne szczątki.

W niedzielę abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych zaapelował, by nie organizować „niby zabaw”, Tak hierarcha nazwał obchody Halloween.

Zobacz gdzie odbędą się Noce Świętych.

Zobacz pełną treść listu abp. Andrzeja Dzięgi.

Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głownie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani.
Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać. - Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - o
Bal Wszystkich Świętych w Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-11-24, godz. 11:23 To już dekada. Okrągły jubileusz naszego arcybiskupa Mija 10 lat sakry biskupiej metropolity szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Uroczysta msza święta rozpocznie się w sobotę w samo południe w Bazylice Archikatedralnej. Liturgii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski… » więcej 2012-11-23, godz. 17:14 Nie chcą in vitro. "To haniebna inicjatywa" [ZDJĘCIA, WIDEO] 'In vitro to nieludzka selekcja' i 'Nie wolno bawić się życiem ludzkim' - to tylko niektóre z transparentów, jakie przynieśli ze sobą uczestnicy protestu przeciwko dofinansowywaniu tych zabiegów z budżetu miasta. Ponad 50 osób manifestowało… » więcej 2012-11-22, godz. 16:08 In vitro z miejskich pieniędzy? Komitet mówi "nie" Kategorycznie sprzeciwiamy się dofinansowywaniu metody in vitro z budżetu miasta - poinformowali członkowie Komitetu Obywatelskiego, który powstał w Szczecinie. W czwartek jego członkowie rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją… » więcej 2012-11-20, godz. 18:16 Naukowcy i lekarze przeciwko finansowaniu "in vitro" z miasta Szczecińscy naukowcy i lekarze nie zgadzają się na finansowanie zabiegów 'in vitro' z kasy miasta. » więcej 2012-11-19, godz. 01:54 Środowisko akademickie pamięta - klimatyczny wieczór w Sercu [ZDJĘCIA] Wypełniony po brzegi kościół wspominał w niedzielny wieczór zmarłych studentów, profesorów i pracowników naukowych. Najpierw była msza św., a następnie koncert. W Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się Zaduszki… » więcej 2012-11-18, godz. 02:47 Zaduszki akademickie w Sercu Msza święta za zmarłych studentów, profesorów i pracowników naukowych, a następnie koncert to program odbywających się co roku Zaduszek akademickich w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Zwycięstwa w Szczeci… » więcej 2012-11-18, godz. 01:48 Abp Dzięga: Katolik nie może popierać in vitro Powtarzam wyraźnie, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro - pisze abp Andrzej Dzięga. Księża czytają w niedzielę list metropolity szczecińsko-kamieńskiego… » więcej 2012-11-17, godz. 09:46 Ze Szczecina na Haiti. Z misją Lekarze, tłumacze, siostra zakonna i ksiądz zaczną w sobotę dwutygodniową misję na Haiti. » więcej 2012-11-12, godz. 15:12 Takiego wolontariusza jeszcze tam nie było Ma 8 lat i jest najmłodszym wolontariuszem szczecińskiego Hospicjum św. Jana Ewangelisty. » więcej 2012-11-11, godz. 15:59 "Dumny Szczecin maszeruje" [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] Biało-czerwone flagi, dźwięki patriotycznej muzyki i bez partyjnych transparentów. W takiej atmosferze przeszedł Szczeciński Marsz Niepodległości, który był jednym z punktów obchodów 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepo… » więcej
170171172173174175176