Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Na zakończenie liturgii skierował specjalne życzenia, w których zwrócił się również do protestujących w Szczecinie rolników. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Na zakończenie liturgii skierował specjalne życzenia, w których zwrócił się również do protestujących w Szczecinie rolników. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył o północy Pasterce w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. Transmisję mszy św. przeprowadziło Radio Szczecin. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył o północy Pasterce w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. Transmisję mszy św. przeprowadziło Radio Szczecin. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W katedrze można też oglądać włoską szopkę, w której są żywe zwierzęta. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W katedrze można też oglądać włoską szopkę, w której są żywe zwierzęta. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Bóg przychodzi i proponuje "mogę uczynić Twoje życie sensownym, pięknym i szlachetnym". Wymaga tylko, żeby człowiek aktem swojej wiary przyjął go, zauważył, rozkochał się w nim i zafascynował - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył o północy Pasterce w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. Transmisję mszy św. przeprowadziło Radio Szczecin.
Jeżeli żyjecie Chrystusem, to macie Jego czystość, piękno i blask życia, światłość Jego życia. Sami jesteście jak płomyki tego nowego życia. Gdy idziecie poprzez świat to nawet pośrodku mroków, kryzysów, grzechów, wasza postawa, czyny, życie, słowa jaśnieją - kontynuował w kazaniu hierarcha.

Na zakończenie liturgii skierował specjalne życzenia, w których zwrócił się również do protestujących w Szczecinie rolników.

Sercem ogarniam i szczególnie pozdrawiam rolników z zachodniopomorskiego, którzy od kilku tygodni prowadzą w Szczecinie swój rolniczy protest przeciwko wadliwej metodzie sprzedaży, a właściwie wyprzedaży polskiej ziemi ornej w ręce obcokrajowców - mówił metropolita. - Rozumiem ten protest jako wielkie wołanie zwykłych polskich obywateli do władz Rzeczypospolitej o uznanie wreszcie problemu własności ziemi jako polskiej racji stanu nad Odrą i Bałtykiem(...)Wielokrotnie rolnicy przypominali, że sprzedaż polskiej ziemi jest aktem jednorazowym i nieodwracalnym(...)Ziemia ma służyć nie tylko jej prywatnym właścicielom, ale także państwu polskiemu jako całości. Jest faktem, że obcokrajowcy są równie dobrymi gospodarzami, jak Polacy. Jest też jednak faktem, że te gospodarstwa powinny przede wszystkim wzmacniać polskie życie gospodarcze.

Z tej racji nasza gospodarka narodowa winna odpowiednio chronić polski stan posiadania. Dziwne jest, że rozumieją to prości rolnicy i mają odwagę o tym mówić, zaś wydają się tego nie rozumieć odpowiedzialni za to państwowi urzędnicy - zwrócił uwagę abp Dzięga.

Dziękujemy wam polscy rolnicy, że od lat chcecie o tym rozmawiać z przedstawicielami rządu. Jest nam przykro, że wasz głos jest ciągle wyciszany - podkreślił Arcybiskup.

Protestujący od trzech tygodni blokują traktorami Agencję Nieruchomości Rolnych. Domagają się odwołania szefa szczecińskiego oddziału ANR Adama Poniewskiego oraz zmiany zasad sprzedaży ziemi z zasobów państwa. Na czas świąt związkowcy zawiesili wyjazdy ciągnikami do centrum Szczecina, ułożyli też grafik dyżurów tak, by każdy mógł spędzić czas z rodziną.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Na zakończenie liturgii skierował specjalne życzenia, w których zwrócił się również do protestujących w Szczecinie rolników.

Zobacz także

2013-11-23, godz. 17:11 Abp Dzięga: "Nie czekaj ze świadectwem wiary". Hierarcha popiera pomysł samorządowca Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. » więcej 2013-11-15, godz. 14:57 Burmistrz zawierzy Goleniów Jezusowi Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata zawierzy gminę burmistrz Goleniowa. Robert Krupowicz chce dokonać tego aktu, jako osoba prywatna, a nie publiczna. » więcej 2013-11-02, godz. 00:03 Dziś Zaduszki. Wspominamy tych, których już nie ma Kościół katolicki obchodzi 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień Zaduszny to czas modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. » więcej 2013-11-01, godz. 16:07 Wszystkich Świętych, czyli czas radości i zadumy [ZDJĘCIA, WIDEO] 1 listopada to w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych, czyli radosne wspomnienie świętych i błogosławionych, którzy cieszą się szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy i odwiedzania… » więcej 2013-11-01, godz. 01:34 Dzieci poznawały życiorysy świętych [ZDJĘCIA] Prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, modlitwy i śpiewy - tak szczecińscy chrystusowcy w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przygotowali czwartkowy wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. » więcej 2013-10-27, godz. 16:59 SMS z Serca do Serca, czyli religijna myśl na dziś SMS z religijnym przesłaniem można otrzymać z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2013-10-20, godz. 10:10 Motocykliści kończą sezon. Parafia zaprasza na piknik crossowy Polowa msza święta na torze, a następnie pokaz mistrzów motocrossowych - na zakończenie sezonu motocyklowego moryńska parafia organizuje w Przyjezierzu piknik, który będzie połączony z akcją krwiodawstwa. » więcej 2013-10-19, godz. 14:46 Maszerowali z kijkami, bo "chrześcijanin dba nie tylko o ducha, ale też o ciało" Ponad sto osób, wśród nich m.in. mistrz olimpijski w wioślarstwie Marek Kolbowicz, wzięło udział w ekumenicznym spacerze papieskim Nordic Walking, który w sobotę odbył się w Szczecinie. » więcej 2013-10-19, godz. 10:05 29 lat temu bezpieka zamordowała księdza Popiełuszkę Mija 29 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kapelan robotników z Huty Warszawa został zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Jego ciało oprawcy wrzucili do Wisły we… » więcej 2013-10-17, godz. 14:48 Zabytkowy kielich błogosławionego znów w kaplicy [ZDJĘCIA] Zabytkowy kielich mszalny błogosławionego księdza Karola Lamperta wrócił do kaplicy dawnego szpitala kolejowego w Szczecinie. Austriacki duchowny, który zginął za wiarę, pracował tam w czasie II Wojny Światowej. » więcej
176177178179180181182