Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Konkordat cały czas spełnia swoją funkcję - uważa dr Józef Zych. Były marszałek Sejmu RP gościł w czwartek w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Konkordat cały czas spełnia swoją funkcję - uważa dr Józef Zych. Były marszałek Sejmu RP gościł w czwartek w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Konkordat cały czas spełnia swoją funkcję - uważa dr Józef Zych. Były marszałek Sejmu RP gościł w czwartek w Szczecinie. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego opowiadał o trudnościach, jakie były w Polsce przed ratyfikacją tego dokumentu.
Umowa między Stolicą Apostolską, a Rzeczpospolitą Polską określa wzajemne prawa Kościoła i państwa polskiego. 23 lutego 1998 r. Ojciec Święty ratyfikował Konkordat zawarty 28 lipca 1993 r. między Watykanem a RP.

Wieloletni parlamentarzysta uważa, że nie ma sprzeczności między Konstytucją, a Konkordatem, a wszystkie głosy i zastrzeżenia wynikają z nieznajomości Konkordatu i jego zapisów.

Były marszałek wspominał też papieża Polaka i promował swoją książkę "13 błogosławieństw. Moje spotkanie z błogosławionym Janem Pawłem II".

- To był znakomity polityk, człowiek niebywale poświęcający się prawom człowieka i patrzący globalnie na sytuację światową. Jednocześnie był ogromnie odważny, bo niewielu wie o tym, że kiedy był u nas stan wojenny, papież wystosował list do Breżniewa i Jaruzelskiego. On działał przede wszystkim kanałami dyplomatycznymi, ale w sposób niezwykle odważny. Znacząco przyczynił się do tego, że w Polsce tak pokojowo rozwiązaliśmy problem komunizmu, a w Niemczech obalono mur berliński - uważa Józef Zych.
Były marszałek wspominał też papieża Polaka i promował swoją książkę "13 błogosławieństw. Moje spotkanie z błogosławionym Janem Pawłem II".

Zobacz także

2013-05-28, godz. 19:34 Mieszkanka Szczecina przyspieszy beatyfikację Prymasa? Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego coraz bliżej. We wtorek w Szczecinie zakończył się proces o domniemanym cudzie za przyczyną Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, a to jeden z warunków niezbędnych do ogłoszenia… » więcej 2013-05-21, godz. 00:35 Był z nimi 23 lata. Wierni podziękowali biskupowi Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz mieszkańcy Szczecina uczestniczyli w poniedziałek w katedrze w mszy św. dziękczynnej za posługę w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej… » więcej 2013-05-19, godz. 17:20 Kościelne wspólnoty na Jasnych Błoniach Dziś Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocny. W Szczecinie już tradycyjnie na Jasnych Błoniach Dzień Jedności Wspólnot, które działają w parafiach całej Archidiecezji… » więcej 2013-05-19, godz. 10:06 Biskup wróci do zakonu? Nie wykluczam powrotu do zakonu - powiedział w wywiadzie dla 'Religii na fali' bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz. » więcej 2013-05-19, godz. 00:47 Moryń świętuje jubileusz swojego kościoła Msza św. pod przewodnictwem bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza, festyn parafialny, występ zespołu Clerboyz to główne punkty niedzielnych obchodów jubileuszu kościoła w Moryniu. » więcej 2013-05-18, godz. 01:00 Parafia w Moryniu świętuje Poświęcenie Papieskiej Drogi Światła, pielgrzymka z relikwiami bł. Jana Pawła II i festyn parafialny to część sobotniego programu uroczystości jubileuszowych 750-lecia kościoła w Moryniu. » więcej 2013-05-11, godz. 13:22 Biskup Kruszyłowicz kończy posługę Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz kończy posługę biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i przechodzi na emeryturę. Decyzję o przyjęciu rezygnacji przez papieża Franciszka ogłosiła 11 maja Nuncjatura Apostolska… » więcej 2013-05-05, godz. 12:07 Chrześcijanie wschodni świętują Wielkanoc Kilka tysięcy chrześcijan obrządku wschodniego w regionie obchodzi w niedzielę pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. » więcej 2013-05-04, godz. 14:16 Wielka Sobota u chrześcijan wschodnich Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne. » więcej 2013-05-04, godz. 10:17 Papież i rabin wydają książkę W przyszłym tygodniu w Niemczech ukaże się wspólna książka nowego papieża i rabina. » więcej
168169170171172173174