Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary – tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary – tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary – tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Księża czytają w niedzielę list metropolity szczecińsko-kamieńskiego w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Z niepokojem zauważamy, że część katolików próbuje dzisiaj godzić wyznawaną wiarę z treściami sprzecznymi z pierwszym Przykazaniem „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (...)” (Wj 20,1-5).

To staje się przyczyną, że nasze modlitwy nie przynoszą oczekiwanych owoców, a sakramenty święte są przyjmowane świętokradzko. Tak się dzieje na przykład, gdy wierzy się w gusła, zaklęcia, przesądy, zabobony lub poglądy wzięte wprost z innych religii; gdy ludzkie działania próbuje się wspierać wróżbami, horoskopami; gdy ufa się działaniu różnych tajemnych mocy, albo gdy chce się polegać na sile tzw. talizmanów.

Hierarcha przypomina w liście, że "nie do pogodzenia z wiarą katolicką i oddaleniem od zbawienia jest odrzucanie Boga przez unikanie spowiedzi świętej".

Niebezpieczne duchowo może stać się także lekkomyślne podtrzymywanie bliskiej znajomości – poza uzasadnioną nadzieją ewangelizacji – z ludźmi wyraźnie wrogo nastawionymi wobec Boga - kontynuuje metropolita.

Arcybiskup podkreśla, że "życie duchowe, życie wiary, należy rozwijać w sobie nieustannie, poczynając od najmłodszych lat. Najpierw pod kierunkiem własnych rodziców i opiekunów, potem dodatkowo pod kierunkiem duszpasterzy i katechetów, a także nauczycieli i wychowawców, instruktorów i przyjaciół, we wspólnocie sakramentalnej".

Pełna treść listu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-05-19, godz. 10:06 Biskup wróci do zakonu? Nie wykluczam powrotu do zakonu - powiedział w wywiadzie dla 'Religii na fali' bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz. » więcej 2013-05-19, godz. 00:47 Moryń świętuje jubileusz swojego kościoła Msza św. pod przewodnictwem bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza, festyn parafialny, występ zespołu Clerboyz to główne punkty niedzielnych obchodów jubileuszu kościoła w Moryniu. » więcej 2013-05-18, godz. 01:00 Parafia w Moryniu świętuje Poświęcenie Papieskiej Drogi Światła, pielgrzymka z relikwiami bł. Jana Pawła II i festyn parafialny to część sobotniego programu uroczystości jubileuszowych 750-lecia kościoła w Moryniu. » więcej 2013-05-11, godz. 13:22 Biskup Kruszyłowicz kończy posługę Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz kończy posługę biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i przechodzi na emeryturę. Decyzję o przyjęciu rezygnacji przez papieża Franciszka ogłosiła 11 maja Nuncjatura Apostolska… » więcej 2013-05-05, godz. 12:07 Chrześcijanie wschodni świętują Wielkanoc Kilka tysięcy chrześcijan obrządku wschodniego w regionie obchodzi w niedzielę pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. » więcej 2013-05-04, godz. 14:16 Wielka Sobota u chrześcijan wschodnich Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne. » więcej 2013-05-04, godz. 10:17 Papież i rabin wydają książkę W przyszłym tygodniu w Niemczech ukaże się wspólna książka nowego papieża i rabina. » więcej 2013-05-03, godz. 16:03 Chrześcijanie wschodni obchodzą Wielki Piątek W kościołach prawosławnym i greckokatolickim rozpoczynają się nabożeństwa wniesienia Płaszczenicy. » więcej 2013-05-01, godz. 11:11 Łączą modlitwę z zabawą Ponad 1,5 tysiąca osób od środy do piątku modli się i bawi w Gryficach podczas Archidiecezjalnych Dni Młodych. » więcej 2013-04-28, godz. 16:07 Ściana katedry odzyska gotycki styl Północna ściana katedry świętego Jakuba w Szczecinie będzie zrekonstruowana w stylu gotyckim. » więcej
168169170171172173174