Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary – tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary – tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary – tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Księża czytają w niedzielę list metropolity szczecińsko-kamieńskiego w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Z niepokojem zauważamy, że część katolików próbuje dzisiaj godzić wyznawaną wiarę z treściami sprzecznymi z pierwszym Przykazaniem „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (...)” (Wj 20,1-5).

To staje się przyczyną, że nasze modlitwy nie przynoszą oczekiwanych owoców, a sakramenty święte są przyjmowane świętokradzko. Tak się dzieje na przykład, gdy wierzy się w gusła, zaklęcia, przesądy, zabobony lub poglądy wzięte wprost z innych religii; gdy ludzkie działania próbuje się wspierać wróżbami, horoskopami; gdy ufa się działaniu różnych tajemnych mocy, albo gdy chce się polegać na sile tzw. talizmanów.

Hierarcha przypomina w liście, że "nie do pogodzenia z wiarą katolicką i oddaleniem od zbawienia jest odrzucanie Boga przez unikanie spowiedzi świętej".

Niebezpieczne duchowo może stać się także lekkomyślne podtrzymywanie bliskiej znajomości – poza uzasadnioną nadzieją ewangelizacji – z ludźmi wyraźnie wrogo nastawionymi wobec Boga - kontynuuje metropolita.

Arcybiskup podkreśla, że "życie duchowe, życie wiary, należy rozwijać w sobie nieustannie, poczynając od najmłodszych lat. Najpierw pod kierunkiem własnych rodziców i opiekunów, potem dodatkowo pod kierunkiem duszpasterzy i katechetów, a także nauczycieli i wychowawców, instruktorów i przyjaciół, we wspólnocie sakramentalnej".

Pełna treść listu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-04-28, godz. 13:19 Ekumeniczny bieg na szczytny cel Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Biegu Ekumenicznym na 5 kilometrów w Lasku Arkońskim. » więcej 2013-04-28, godz. 08:44 Autostopem na Jasną Górę Autostopem na Jasną Górę w dwa dni to pomysł studentów z Duszpasterstwa Akademickiego 'W Sercu' u szczecińskich chrystusowców na majówkę. » więcej 2013-04-26, godz. 09:19 Papież Franciszek błogosławi Szczecin i region Papież Franciszek pobłogosławił mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego. Informację przekazał profesor Alberto Lozano, który spotkał się w Watykanie z Ojcem Świętym. » więcej 2013-04-25, godz. 16:36 Wnętrze szczecińskiej katedry jak nowe [ZDJĘCIA] Zakończył się remont wnętrza katedry św. Jakuba w Szczecinie. W ciągu roku konserwatorzy zabytków wyczyścili i odmalowali ściany kościoła, a architekci odtworzyli przedwojenne drzwi. » więcej 2013-04-15, godz. 07:19 Koniec kilkusetletniej tradycji w Watykanie Papież Franciszek nie chce nosić czerwonych butów biskupa Rzymu. Będzie chodził w klasycznych czarnych półbutach. » więcej 2013-04-14, godz. 18:12 Największy w Polsce Marsz dla Życia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Według organizatorów, blisko 20 tysięcy osób wzięło udział w Szczecińskim Marszu dla Życia. To największa w Polsce demonstracja w obronie życia. » więcej 2013-04-13, godz. 20:49 Częstochowa ma największego na świecie papieża Największa na świecie figura Jana Pawła II stanęła w Częstochowie. 14-metrowy posąg papieża pobłogosławił w sobotę metropolita częstochowski abp Wacław Depo. » więcej 2013-04-10, godz. 19:16 Szczecinianie uczcili ofiary katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO] Marszem pamięci i mszą św. w intencji ofiar tragicznego lotu prezydenckiego tupolewa szczecinianie uczcili 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej. » więcej 2013-04-07, godz. 23:05 Raper śpiewa o Bogu Przez 5 lat niemal codziennie palił marihuanę. Kradł i okłamywał najbliższych. Jako 17-latek nawrócił się i dziś rapuje o Bogu. 'Arkadio' dał koncert w szczecińskim kościele na Pogodnie w niedzielny wieczór. » więcej 2013-04-02, godz. 20:43 Szczecinianie pamiętają o Janie Pawle II W 8. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II pod pomnikiem Papieża Polaka na Jasnych Błoniach o 21 odbyła się wspólna modlitwa o jego wstawiennictwo. » więcej
169170171172173174175