Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne.
Podobnie jak u katolików, także w Kościele wschodnim w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, spożywane podczas śniadania wielkanocnego.

- Zawartość święconki jest tradycyjna - mówi proboszcz parafii greckokatolickiej ks. Robert Rosa. - Najważniejszym wśród pokarmów jest Pascha, czyli chleb pieczony specjalnie na święto Zmartwychwstania. Są też m.in. jajka.

- Jednym z najważniejszych elementów Wielkiej Soboty jest tzw. Cud Świętego Ognia, który ma miejsce co roku w Grobie Jezusa w Jerozolimie - mówi proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. - Po liturgii Wielkiej Soboty na Grobie Pańskim pojawia się Święty Ogień, który zstępuje i zapala świece. On daje światło. Ogień przychodzi w cudowny sposób, nie jest zapalany ręką ludzką. Przez kilka chwil po zstąpieniu nie parzy.

Główne nabożeństwo w cerkwi prawosławnej w Szczecinie w sobotę o północy.

Ceremonia “świętego ognia” jest uważana za największy cud prawosławia. Jak podkreśla Grzegorz Makal, dyrygent chóru w cerkwi prawosławnej w Szczecinie, "bazylika jest dokładnie przeszukiwana przez policję izraelską i turecką, które ustawiają podwójną straż wokół świątyni".

- Drzwi do kaplicy są zamykane i pieczętowane przez władze. Prawosławny patriarcha Jerozolimy, który wchodzi do Bazyliki, jest przeszukiwany przez policję. Za jego plecami cały czas stoi ormiański biskup, który śledzi każdy jego ruch. Święty Ogień schodzi co roku w inny sposób i zapala świece patriarchy, który wynosi i przekazuje ogień wiernym - tłumaczy Makal.

Liturgia „świętego ognia” była praktykowana także w Kościele katolickim. Papież Grzegorz IX w 1238 r., nie zaliczając jej do zjawisk cudownych, nakazał jej zniesienie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-07-28, godz. 02:20 Pielgrzymi promem przez Jarmark na Słoneczne Pielgrzymi, którzy w czwartek rozpoczęli nad morzem wędrówkę do Częstochowy w niedzielę dojdą do Szczecina. » więcej 2013-07-28, godz. 02:19 Papież ogłosi Kraków gospodarzem ŚDM? Msza św. i modlitwa „Anioł Pański” na Campus Fidei, czyli Polu Wiary w dzielnicy Guaratiba będą najważniejszym punktem ostatniego dnia 28. Światowych Dni Młodzieży w brazylijskim Rio de Janeiro. » więcej 2013-07-27, godz. 15:14 Nasi ludzie w Rio. Papież spotyka się z młodzieżą W brazylijskim Rio de Janeiro trwają Światowe Dni Młodzieży. Od poniedziałku jest tam papież Franciszek, a także tysiące młodych ludzi z całego świata, w tym kilkanaście osób ze Szczecina i okolic. » więcej 2013-07-27, godz. 12:05 "Ta muzyka wpada w ucho". Kroke porwało publiczność [WIDEO] Koncert krakowskiego zespołu Kroke był jedną z głównych atrakcji soboty na Jarmarku Jakubowym, który trwa przy szczecińskiej katedrze. Na naszej stronie internetowej przeprowadziliśmy bezpośrednią transmisję wideo z tego koncer… » więcej 2013-07-27, godz. 10:51 Ze Szczecina do miejsca, gdzie pielgrzymują miliony Od św. Jakuba w szczecińskiej katedrze do św. Jakuba w Santiago de Compostela. W sumie 3,5 tys. km w niespełna miesiąc planuje pokonać siedmioro rowerzystów. » więcej 2013-07-27, godz. 01:04 Jarmark Jakubowy otwarty cały rok Jarmark przez cały rok koło szczecińskiej katedry? Okazuje się, że to możliwe. W piątek na przeciwko głównego wejścia do Bazyliki otwarto sklep o nazwie Jarmark Jakubowy. » więcej 2013-07-26, godz. 11:28 Dzieje się na Jarmarku. Atrakcje w dzień i w nocy [ZDJĘCIA] Warsztaty zdrowego żywienia, nocne zwiedzanie katedry z przewodnikiem, występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie - to tylko niektóre atrakcje, które wypełnią drugi dzień Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. » więcej 2013-07-25, godz. 17:49 Szczecin modli się za ofiary katastrofy pociągu Szczecinianie modlą się za ofiary katastrofy kolejowej w Hiszpanii. Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej będzie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. » więcej 2013-07-25, godz. 17:46 Pierwsi pielgrzymi już w drodze Kilkudziesięciu pielgrzymów wyruszyło w czwartek z Łukęcina do Częstochowy. Mają do przejścia ponad 620 km. » więcej 2013-07-25, godz. 10:18 Rusza Jarmark Jakubowy, czyli coś dla ciała i ducha [ZDJĘCIA] Rękodzieło, pyszne wędliny, produkty regionalne i koncerty, ale także odpust w Bazylice Archikatedralnej - to tradycyjny program V Jarmarku Jakubowego, który rozpoczął się przy szczecińskiej katedrze św. Jakuba. » więcej
161162163164165166167