Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne.
Podobnie jak u katolików, także w Kościele wschodnim w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, spożywane podczas śniadania wielkanocnego.

- Zawartość święconki jest tradycyjna - mówi proboszcz parafii greckokatolickiej ks. Robert Rosa. - Najważniejszym wśród pokarmów jest Pascha, czyli chleb pieczony specjalnie na święto Zmartwychwstania. Są też m.in. jajka.

- Jednym z najważniejszych elementów Wielkiej Soboty jest tzw. Cud Świętego Ognia, który ma miejsce co roku w Grobie Jezusa w Jerozolimie - mówi proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. - Po liturgii Wielkiej Soboty na Grobie Pańskim pojawia się Święty Ogień, który zstępuje i zapala świece. On daje światło. Ogień przychodzi w cudowny sposób, nie jest zapalany ręką ludzką. Przez kilka chwil po zstąpieniu nie parzy.

Główne nabożeństwo w cerkwi prawosławnej w Szczecinie w sobotę o północy.

Ceremonia “świętego ognia” jest uważana za największy cud prawosławia. Jak podkreśla Grzegorz Makal, dyrygent chóru w cerkwi prawosławnej w Szczecinie, "bazylika jest dokładnie przeszukiwana przez policję izraelską i turecką, które ustawiają podwójną straż wokół świątyni".

- Drzwi do kaplicy są zamykane i pieczętowane przez władze. Prawosławny patriarcha Jerozolimy, który wchodzi do Bazyliki, jest przeszukiwany przez policję. Za jego plecami cały czas stoi ormiański biskup, który śledzi każdy jego ruch. Święty Ogień schodzi co roku w inny sposób i zapala świece patriarchy, który wynosi i przekazuje ogień wiernym - tłumaczy Makal.

Liturgia „świętego ognia” była praktykowana także w Kościele katolickim. Papież Grzegorz IX w 1238 r., nie zaliczając jej do zjawisk cudownych, nakazał jej zniesienie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-09-15, godz. 12:58 Ludzie pracy modlą się na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Około 350 osób z Solidarności ze Szczecina wzięło udział w 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. » więcej 2013-09-06, godz. 07:37 Charyzmatyczny kapłan poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Dwudniowe rekolekcje uzdrowienia rozpoczną się w piątek w szczecińskiej katedrze. Poprowadzi je włoski charyzmatyk ojciec Antonello Cadeddu. » więcej 2013-09-01, godz. 11:39 Tornister pełen uśmiechów dla najbardziej potrzebujących 2,5 tysiąca tornistrów przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla ubogich dzieci rozpoczynających rok szkolny. Przez ostatnie tygodnie niezbędnymi przyborami szkolnymi wypełniali je parafianie w całym regionie. » więcej 2013-08-23, godz. 19:31 Historia niezwykła, czyli portret własny Edyty Stein Niemiecka żydówka i patronka Europy ogłoszona świętą przez papieża Polaka. To Edyta Stein. Jej prywatne fotografie i listy można od piątku zobaczyć w Kamieniu Pomorskim. Niedawno minęła 71. rocznica jej śmierci w obozie konce… » więcej 2013-08-04, godz. 19:42 Żeglarze modlili się za ludzi morza [ZDJĘCIA] Żeglarze wszystkich narodów regat The Tall Ships Races modlili się w niedzielę na pokładzie 'Daru Młodzieży'. Msza odprawiana była w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i polskim. » więcej 2013-08-04, godz. 09:00 Ekumeniczna modlitwa na pokładzie żaglowca Przedstawiciele czterech kościołów chrześcijańskich wezmą udział w nabożeństwie ekumenicznym, które o 13 rozpocznie się na pokładzie Daru Młodzieży podczas trwającego w Szczecinie finału regat The Tall Ships Races. » więcej 2013-08-01, godz. 10:36 Przypadkowo znaleźli kilkusetletni zabytek Zabytkowy, kilkusetletni dzwon odnaleziono w wieży kościoła w Policach. Przypadkowo znalazł go policyjny ekspert. » więcej 2013-07-29, godz. 15:03 Kiedy Jan Paweł II świętym? Są dwa terminy 24 listopada 2013 roku lub 27 kwietnia 2014 roku - to dwa możliwe terminy kanonizacji Jana Pawła II. Takie daty podał w poniedziałek papież Franciszek - informuje TVN 24. » więcej 2013-07-29, godz. 10:28 Jedna z najdłuższych pielgrzymek w Polsce wystartowała [ZDJĘCIA, WIDEO] Jedni są przed podjęciem życiowej decyzji, inni dziękują za kolejny rok. Są też tacy, którzy tu się poznali i pobrali. Ponad 200 osób wyszło w poniedziałek rano z sanktuarium na osiedlu Słonecznym w 29. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę… » więcej 2013-07-28, godz. 17:35 To już pewne. Papież przyjedzie do Polski Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w 2016 roku. Papież ogłosił miasto gospodarza po zakończeniu mszy świętej odprawionej w niedzielę na Copacabanie. » więcej
164165166167168169170