Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

55 lat istnienia kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej będzie dziś obchodzić wspólnota grekokatolików w stolicy Pomorza Zachodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
55 lat istnienia kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej będzie dziś obchodzić wspólnota grekokatolików w stolicy Pomorza Zachodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
55 lat istnienia kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej świętuje w niedzielę wspólnota grekokatolików w stolicy Pomorza Zachodniego.
Z tej okazji o 13.30 odbyło się nabożeństwo dziękczynne, a następnie Boska Liturgia. Na uroczystości zaproszono też abp. Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego.

W 1957 roku w Szczecinie rozpoczęło działalność duszpasterstwo prowadzone przez nieżyjącego już ks. Włodzimierza Borowca, który powrócił z zesłania z Syberii. Pierwszą mszę odprawił 15 września w kościele garnizonowym i ten moment uznaje się za początek istnienia parafii greckokatolickiej.

- Zaprosiliśmy na uroczystości duchownych rzymskokatolickich - mówi ks.Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej Opieki Najświętszej Bogurodzicy. - Przez lata korzystaliśmy z uprzejmości księży rzymskokatolickich. Grekokatolicy odprawiali nabożeństwa i liturgie nie tylko w kościele garnizonowym, ale także w parafii pw. św. Kazimierza, a najdłużej, bo przez około 30 lat korzystaliśmy z gościnności ojców pallotynów. Chcemy im dziś okazać swoją wdzięczność za długoletnią pomoc w poprzedniej epoce komunistycznej.

Dziś również przypada święto patronki parafii. Parafia greckokatolicka w Szczecinie to około 500 osób. Cerkiew greckokatolicka mieści się przy ul. Mickiewicza 43.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w cerkwi greckokatolickiej.
- Zaprosiliśmy na uroczystości duchownych rzymskokatolickich - mówi ks.Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej Opieki Najświętszej Bogurodzicy.

Zobacz także

2013-01-11, godz. 07:32 Kościół wkracza na Facebooka Jeszcze dwa lata temu na popularnym portalu społecznościowym swojego profilu nie miała żadna lokalna parafia. Dziś internauci mogą 'polubić' pięć szczecińskich kościołów, a także parafie w Mierzynie czy w Policach. » więcej 2013-01-07, godz. 06:55 Boże Narodzenie w obrządku wschodnim Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego. Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych… » więcej 2013-01-06, godz. 14:52 Królewski przemarsz w Szczecinie [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] 1,5 tys. mieszkańców przeszło ulicami Szczecina w Orszaku Trzech Króli. » więcej 2013-01-06, godz. 13:25 Msza za obcokrajowców w katedrze Przedstawiciele różnych narodów uczestniczyli w szczecińskiej katedrze w mszy św. w intencji obcokrajowców. » więcej 2013-01-06, godz. 01:41 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [ZDJĘCIA] Chrześcijanie obrządku wschodniego w niedzielę zakończą czterdziestodniowy post i rozpoczną trzydniowe Święta Bożego Narodzenia. » więcej 2013-01-06, godz. 01:23 Chór zaśpiewa dla niepełnosprawnej młodzieży Kolędy polskie, ale także hiszpańskie czy meksykańskie zabrzmią dziś w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim, na szczecińskich Pomorzanach. » więcej 2013-01-06, godz. 01:15 Modlitwa w różnych językach w katedrze Modlitwy w różnych językach, kolędy po włosku, a może nawet po chińsku. Tak będzie dziś w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W południe rozpocznie się tam bowiem msza św. w intencji obcokrajowców, którzy mieszkają w Sz… » więcej 2013-01-06, godz. 01:13 Szczecin też ma swoich królów Będzie spotkanie z diabłem, aniołami, Herodem, a na końcu wszyscy pokłonią się małemu Jezusowi i wspólnie zaśpiewają kolędy przy stajence. Trzeci szczeciński Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta. » więcej 2013-01-05, godz. 09:57 Geje biskupami w Anglii? Homoseksualni duchowni mogą być biskupami - zaakceptował to Kościół Anglikański. Decyzję w tej sprawie podjęła w grudniu Izba Biskupów. » więcej 2012-12-25, godz. 03:10 Wspólne kolędowanie przy żywej szopce Osioł, gęsi, kaczki, kozy, a przede wszystkim Święta Rodzina, czyli Maryja, Józef i dzieciątko Jezus. Żywa szopka przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa zaprasza już po raz szesnasty wszystkich szczecinian… » więcej
176177178179180181182