Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Jan Paweł II. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Św. Jan Paweł II. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jan Paweł II w Szczecinie, czerwiec 1987 rok. Fot. Archiwum kościelne
Jan Paweł II w Szczecinie, czerwiec 1987 rok. Fot. Archiwum kościelne
Św. Jan Paweł II - papież Polak. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Św. Jan Paweł II - papież Polak. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - zmarł papież Jan Paweł II, późniejszy święty Kościoła Katolickiego.
Jan Paweł II kierował Kościołem blisko 27 lat, po tym, jak 16 października 1978 roku konklawe wybrało na papieża, pochodzącego zza "żelaznej kurtyny", kardynała Karola Wojtyłę. Tego dnia o godzinie 18.17 zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa.

Rok później w 1979 Jan Paweł II przyjechał do Polski i zmienił się bieg historii.

Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wypowiedzianą w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas - kraju rządzonego przez komunistów.

Tej wizycie i późniejszym wydarzeniom w Polsce, towarzyszyły słowa Jana Pawła II wygłoszone na placu Zwycięstwa w Warszawie. - Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi. Amen - powiedział Ojciec Święty.

W czerwcu 1987 roku Jana Pawła II gościliśmy w Szczecinie. 11 czerwca papież mówił podczas Mszy Św. na Jasnych Błoniach o rodzinie. - Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenie przez zdrowe rodziny. A rodzina, która „jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wszelkim społeczeństwom” (Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim, 3), jest dziś bardzo zagrożona. Wiemy to wszyscy. Jest zagrożona od zewnątrz i wewnątrz. I trzeba, by o tym zagrożeniu, o własnym losie mówili, pisali, wypowiadali się przez filmy czy środki przekazu społecznego nie tylko ci, którzy — jak twierdzą — „mają prawo do życia, do szczęścia i samorealizacji”, ale także ofiary tego obwarowanego prawami egoizmu - mówił Jan Paweł II.

Jan Paweł II spędził w Szczecinie 7 godzin i 15 minut. Co ciekawe, Szczecin znalazł się w planach II pielgrzymki do Polski w 1983 roku, ale na przyjazd Jana Pawła II do naszego miasta nie zgodziły się ówczesne władze.

Przez cały czas papież apelował i z determinacją upominał się o prawa człowieka i pokój na świecie, także podczas wystąpień na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1979 i 1995 roku. Jan Paweł II wezwał wówczas narody, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

Wielokrotnie przypominał, że człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga, czyli zdolny do pokoju, miłowania, a także przyjmowania daru miłości. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, w homilii wygłoszonej w Sopocie Jan Paweł II mówił o budowaniu "cywilizacji miłości".

- Nie ma solidarności bez miłości. Więcej, nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, jest wrażliwa na niedolę innych, nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania. Jesteśmy zatem wezwani do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania "cywilizacji miłości" - powiedział papież.

Polska jest krajem, który papież odwiedzał najczęściej - dziewięć razy. Siedem razy odwiedził USA i Francję, Meksyk i Hiszpanię - po 5 razy. W czasie podróży zagranicznych Jan Paweł II wygłosił ponad 2400 przemówień.

Jan Paweł II jest uważany za orędownika Miłosierdzia Bożego. Poświęcił mu swoją encyklikę "Dives in Misericordia", a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną. Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 roku papież konsekrował sanktuarium w Łagiewnikach i wyraził nadzieję, że stanie się ono światowym centrum kultu miłosiernej miłości Boga.

Podczas swojej 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie.

Jednym z najważniejszych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty - adhortację apostolską "O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym" oraz "List do rodzin". Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy rodziny i jej znaczenie we współczesnym świecie.

- Rodzina też jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem — czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą — że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń - to fragment przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił na lotnisku w Muchowcu w Katowicach w czerwcu 1983 podczas swojej II pielgrzymki do Ojczyzny.

Jan Paweł II w swoim nauczaniu podkreślał wielką rolę modlitwy w życiu człowieka i społeczeństw. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.

Jan Paweł II w wielu swoich dziełach i naukach odnosił się do istoty cierpienia. Podkreślał, że "cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego "ja" na rzecz tych, których dotyka". Jedną z inicjatyw papieża było ustanowienie w 1992 roku Światowego Dnia Chorego, obchodzonego 11 lutego, w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

18 maja tego roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka.
16 października 1978 roku konklawe wybrało na papieża. Tego dnia o godzinie 18.17 zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa.
W czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, towarzyszyły słowa Jana Pawła II wygłoszone na placu Zwycięstwa w Warszawie.
W czerwcu 1987 roku Jana Pawła II gościliśmy w Szczecinie. 11 czerwca papież mówił podczas Mszy Św. na Jasnych Błoniach o rodzinie.
Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, w homilii wygłoszonej w Sopocie Jan Paweł II mówił o budowaniu "cywilizacji miłości".
Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 roku papież konsekrował sanktuarium w Łagiewnikach i wyraził nadzieję, że stanie się ono światowym centrum kultu miłosiernej miłości Boga.
Fragment przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił na lotnisku w Muchowcu w Katowicach w czerwcu 1983 podczas swojej II pielgrzymki do Ojczyzny.
Jan Paweł II w swoim nauczaniu podkreślał wielką rolę modlitwy w życiu człowieka i społeczeństw. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.
15 lat temu 2 kwietnia 2005 roku dyżur dziennikowy w Radiu Szczecin miał Marek Borowiec... Było kilka minut przed godziną 22.
Relacja Pawła Pawlicy [IAR]

Zobacz także

2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej 2020-10-19, godz. 20:33 Zmarł ks. Tadeusz Giedrys. Był chory na Covid-19 Nie żyje ksiądz Tadeusz Giedrys, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie w powiecie gryfińskim. Jak informuje portal igryfino.pl, był zakażony koronawirusem i zmarł w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej 2020-10-19, godz. 14:28 "Starał się przekazać walkę bez przemocy" Zło dobrem zwyciężaj - to jedno z najbardziej popularnych przesłań bł. ks. Jerzego Popiełuszki. » więcej 2020-10-18, godz. 14:59 Pierwszy krzyż w miejscu nowej parafii [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] To pierwszy krzyż w miejscu, gdzie będzie świątynia. Całe pokolenia mają wyrastać na bożej drodze - powiedział ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, podczas święcenia krzyża misyjnego i terenu na… » więcej 2020-10-18, godz. 13:08 Duszpasterstwa akademickie zapraszają. Każdy znajdzie coś dla siebie Wyjazdy integracyjne, spotkania dla zakochanych, wieczory biblijne, a przede wszystkim ludzie o podobnych wartościach na wspólnej modlitwie. » więcej 2020-10-18, godz. 09:00 Nie będzie liczenia wiernych w kościołach W tym roku nie odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych w kościołach. Powód to epidemia koronawirusa. » więcej 2020-10-17, godz. 21:03 Papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. » więcej 2020-10-17, godz. 08:40 Dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy Dyspensy dla wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej udzielił ordynariusz diecezji biskup Edward Dajczak. Powodem są epidemia i nowe obostrzenia. » więcej
6789101112