Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zachodzie słońca rozpoczynają się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Metropolita poznański mówił w orędziu, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej, ponieważ "dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć".

- Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Arcybiskup Gądecki mówił też, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa.

- Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa - dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa - powiedział metropolita poznański.

Dodał, że "odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach".

Wiara w zmartwychwstanie - jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek".

Metropolita poznański przypomniał - w kontekście epidemii koronawirusa - słowa świętego Augustyna, który powiedział, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, a wręcz zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych.

- Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu na koniec orędzia złożył życzenia wielkanocne.

"Autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia" życzył całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, rodzinom, środowiskom pracy, nauki, kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają wiary w Zmartwychwstałego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej. Zwyczajem jest, że wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy nawiedzają Groby Pańskie.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Episkopat Polski zdecydował, że święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę w domach, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Błogosławieństwa dokona głowa rodziny, według zaleceń opublikowanych na stronie internetowej każdej parafii.

W liturgii Wigilii Paschalnej można uczestniczyć za pośrednictwem mediów lub on-line. W Watykanie papież Franciszek od godz. 21 rozpoczął sprawowanie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych.

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim.
"Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy" - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Zobacz także

2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja 'Różaniec do granic nieba'. Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej 2020-11-01, godz. 09:36 "Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii" Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja 'Różaniec do granic nieba'. Jak informują organizatorzy, 'poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy… » więcej 2020-11-01, godz. 08:00 Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. » więcej
45678910