Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Grobu_%C5%9Awi%C4%99tego
Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Grobu_%C5%9Awi%C4%99tego
Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że w całej Jerozolimie kościoły są zamknięte, a we mszach uczestniczą jedynie osoby duchowne.

Do Bazyliki Bożego Grobu, co roku na Wielkanoc przyjeżdżają tysiące osób z całego świata. W niedzielę jednak kościół jest zamknięty, a w porannej mszy wzięli udział jedynie pracujący tam franciszkanie.

Uroczysta liturgia zakończyła się wielkanocną procesją. "Ta procesja tutaj jest trochę inna niż nasze procesje rezurekcyjne w Polsce, trochę przypomina procesję Bożego Ciała. W jej trakcie czyta się cztery razy Ewangelię o zmartwychwstaniu Pana Jezusa" - mówi Polskiemu Radiu brat Włodzimierz Mamala z Bazyliki Bożego Grobu.

W innych jerozolimskich kościołach na mszach również nie ma wiernych. Część kościołów transmituje nabożeństwa przez internet.

W Wielkim Tygodniu w Jerozolimie odwołano procesję Niedzieli Palmowej, a w wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej wzięło udział zaledwie czterech franciszkanów. Ze względu na obowiązujące w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej restrykcje wierni nie przejdą w poniedziałek w tradycyjnej pielgrzymce do Emaus.

Kameralne są też niedzielne uroczystości chrześcijan prawosławnych w Jerozolimie. Obchodzą oni Niedzielę Palmową.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Zobacz także

2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja 'Różaniec do granic nieba'. Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej 2020-11-01, godz. 09:36 "Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii" Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja 'Różaniec do granic nieba'. Jak informują organizatorzy, 'poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy… » więcej 2020-11-01, godz. 08:00 Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. » więcej
45678910